30 najlepszych polskich photobooków na festiwalu w Paryżu. Premiery książek Karola Grygoruka i Kacpra Kowalskiego

Autor:

7 Listopad 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Jutro w Paryżu rozpoczynają się równoległe do festiwalu Paris Photo targi książki fotograficznej Polycopies. W tym roku rodzima fotografia doczekała się pokaźnej reprezentacji. Zobaczymy 30 najlepszych polskich photobooków wydanych w ciągu ostatnich lat. Odbędą się także premiery i spotkania z autorami.

Photobook From Poland to realizowana we współpracy z Wiktorią Michałkiewicz inicjatywa graficzki, Kasi Kubickiej, i kuratorki, Joanny Kinowskiej, dzięki którym w trakcie trwania prestiżowych festiwalu Paris Photo będzie można oglądać najlepsze książki fotograficzne wydane w Polsce w latach 2016-2017 (pełna lista poniżej).

W programie przewidziano spotkania z autorami książek, oraz trzy premiery, które odbędą się już jutro, 8 listopada 2017 roku, o godzinie 18:00, na barce Bateau Concorde-Atlantique, w porcie Solférino w Paryżu.

Karol Grygoruk, “I Love You Dad”

fot. Karol Grygoruk, z książki "I Love You Dad"

Pierwsza indywidualna książka fotograficzna Karola Grygoruka “I Love You Dad” jest uniwersalnym zapisem wszechobecności władzy i dokumentem sposobów na jej zakwestionowanie. W ramach projektu Grygoruk udokumentował głębokie podziały tajskiego społeczeństwa, gdzie pod powierzchnią ukształtowaną zgodnie z paradygmatem władzy znajduje się świat niedostrzegany lub pomijany - szczególnie przez zachodnich turystów, którzy również przyczyniają się do podziałów w tajskim społeczeństwie. Grygoruk zwraca obiektyw w stronę osób niedostrzeganych: wykluczonych, najbiedniejszych żyjących w dzielnicach slumsów, ladyboy’ów, prostytutki, ale też nastolatków zafascynowanych kulturą Zachodu.

fot. Karol Grygoruk, z książki "I Love You Dad"

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej zmarł 13 października 2016 roku - w chwili śmierci miał osiemdziesiąt osiem lat i był najdłużej panującym monarchą na świecie. Był również jednym z najbardziej szanowanych przywódców w Azji, a w trakcie jego panowania Tajlandia doświadczyła strukturalnych i gospodarczych zmian, które sprawiły, że w oczach części społeczeństwa jego autorytet był niepodważalny. Na innych został wymuszony - artykuł sto dwunasty tajskiego kodeksu karnego brzmi: “Każdy, kto zniesławia, obraża lub zagraża królowi, królowej, następcy tronu lub regentowi, podlega karze od trzech do piętnastu lat więzienia”. Zniesławienie może być krytyką instytucji monarchii, prywatną rozmową na tematy polityczne, lub wpisem na portalach społecznościowych. Skomplikowane relacje władzy i ambiwalentna współzależność między podziwem a strachem, które są obecne w tajskim społeczeństwie stały się tematem projektu Karola Grygoruka. Rozpoczął jego realizację kilka miesięcy przed śmiercią Króla, a następnie wrócił do Tajlandii w trakcie wyznaczonej po jego śmierci rocznej żałoby narodowej.

fot. Karol Grygoruk, z książki "I Love You Dad"

“I Love You Dad”

  • Zdjęcia: Karol Grygor
  • Edycja: Karol Grygoruk, Paweł Starzec, Martyna Wyrzykowska
  • Kurator: Wiktoria Michałkiewicz
  • Teksty: Wiktoria Michałkiewicz, Paweł Starzec
  • Projekt graficzny: Martyna Wyrzykowska

Kacper Kowalski, “OVER”

Kacper Kowalski, "Over"

Kariera Kacpra Kowalskiego jako pilota rozpoczęła się dwadzieścia lat temu – mniej więcej w tym samym czasie zaczął fotografować. Jako paralotniarz, pilot samolotów i wiatrakowców, wznosił się w powietrze z silnikiem przymocowanym do pleców, by odkrywać świat form, kształtów i wzorów, który odsłaniał się tylko przed jego oczami. Z poziomu stu pięćdziesięciu metrów nad ziemią krajobraz, który widział i fotografował zmieniał się w abstrakcyjne kadry, które chciał zobaczyć. Poszukiwanie kolejnych ujęć sprawiło, że latanie stało się uzależnieniem, a aparat wymówką do odkrywania nieskończoności w powietrzu – w stanie nie-bycia, pomiędzy ekscytacją a medytacją.

Kacper Kowalski, "Over"

W 2015 roku coś się zmieniło - Kowalski poczuł, że pewien etap jego twórczości został zamknięty: nie tylko dlatego, że jego oko mogło być zastąpione przez aparat przymocowany do drona, ale również dlatego, że artystyczna wizja, która wyróżniała jego zdjęcia przez lata kariery, przestała przynosić mu satysfakcję. To był początek projektu „Over”.

Zimą 2016 roku Kowalski znowu znalazł się w powietrzu – by rozpocząć kolejną podróż, jak miało się okazać najbardziej osobistą. Zamiast świadomie szukać obrazów, fotograf dał się prowadzić emocjom. Wznosząc się w zimowym, ostrym powietrzu był zawieszony w czasie i przestrzeni osiągając nowy punkt widzenia, którego efektem są poetyckie i personalne obrazy, które poza znanymi z jego poprzednich projektów sekwencji abstrakcyjnych wzorów, odzwierciedlają stan umysłu.

“OVER”

  • Zdjęcia i teksty: Kacper Kowalski
  • Oprawa graficzna: Anna Nałęcka – Milach / Tapir Book Design
  • Ilość stron: 98
  • Oprawa: miękka
  • Nakład: 800 egzemplarzy + 50 egzemplarzy edycji specjalnej

Podczas premiery, odbędzie się spotkanie z autorami, podczas którego będą oni podpisywać egzemplarze książek. Oprócz tego, w dniach 10-11 listopada 2017 roku odbędą się analogiczne spotkania z Piotrem Zbierskim, Jackiem Kołodziejskim, Pawłem Jaszczuckiem i Weroniką Gęsicką. Szczegóły odnośnie spotkań znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia.

Pełna lista polskich photobooków, które zostaną zaprezentowane podczas targów:

Bogdan Dziworski - "f/5,6", Piotr Pytel - "PRO8L3M 2040_TOUR", Piotr Zbierski - "Push The Sky Away", Maciek Nabrdalik - "Homesick", "Eastreet 4", Adam Lach - "Stigma", Maciej Jeziorek - "317 Days to Mars", Paweł Jaszczuk - "Everything you do is a Balloon", Jacek Kołodziejski - "Freckle/s"Justyna Wierzchowiecka - "Museum Studies #1", Karol Grygoruk - "I Love You Dad", Kacper Kowalski - "Over", Paweł Żak - "And other still lifes", Tymon Markowski - "Flow" Michał Adamski - "I can't get through the chaos", Michał Łuczak - "11:41", Agnieszka Rayss - "This Is Where the End of Cities", Jadwiga Brontē - "Invisible People of Belarus", Grzegorz Dembiński - "Make Love not War", Mariusz Forecki - "The Man in Dark Glasses", Sputnik Photos - "Fruit Garden", Witold Krassowski - "I'm still afraid of screams", Paweł Szypulski - "Greetings from Auschwitz", Marek Berezowski - "Citymorphosis", Weronika Gęsicka - "Traces".

Szczegółowe informacje na ich temat znajdziecie pod adresem photobooksfrompoland.blogspot.fr.

(fot. okładkowa: Karol Grygoruk / źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jak w domowych warunkach stworzyć profesjonalne studio streamera? Zapisz się na warsztaty.
Jak w domowych warunkach stworzyć profesjonalne studio streamera? Zapisz się na warsztaty.
Next77, oficjalny dystrybutor marki Godox w Polsce wraz z domem produkcyjnym Klik Film organizują warsztaty dla wszystkich, którzy chcą tworzyć lepsze streamy i materiały filmowe.
1
Ciekawe czasy - wystawa Okręgu Krakowskiego ZPAF w Warszawie
Ciekawe czasy - wystawa Okręgu Krakowskiego ZPAF w Warszawie
Stara Galeria ZPAF zaprasza na zbiorową wystawę Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Fotografików – „Ciekawe czasy". Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 15...
6
Spłonął dom fotografa Pawła Żaka. Pomóżmy!
Spłonął dom fotografa Pawła Żaka. Pomóżmy!
Fotografowie, pomagajmy sobie jeżeli tylko możemy!
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)