Program Open Warsaw Photo Days 2017 - to już ostatnie dni na zgłoszenia

Program Open Warsaw Photo Days 2017 - to już ostatnie dni na zgłoszenia

17 listopada w Warszawie rozpocznie się czwarta edycja festiwalu Warsaw Photo Days. Tematem tegorocznej edycji oraz konkursowego Programu Open Warsaw Photo Days jest szeroko rozumiany „post sovieticus“. Termin zgłoszeń upływa 30 października.

Już po raz czwarty w Warszawie odbędzie się festiwal Warsaw Photo Days. W tym roku tematem przewodnim samego festiwalu, jak i konkursowego Programu Open Warsaw Photo Days, jest szeroko rozumiany post sovieticus. Organizatorzy podejmą więc niełatwą próbę przyjrzenia się mentalności i kulturze mieszkańców krajów postradzieckich, kiedyś i dziś.

fot. Anna Musiałówna

Epokę komunizmu obejmuje zadziwiająca amnezja

- Oddech czasów sprzed ustrojowej transformacji krajów postsowieckich ostatnich 28 lat wciąż czujemy na plecach, ale przyznajemy to niechętnie i traktujemy jak wstydliwą tajemnicę rodzinną. A przecież, jak każda epoka, postkomunistyczna współczesność potrzebuje punktu odniesienia, by móc się zdefiniować. W postsowieckiej części Europy takim punktem odniesienia jest rzeczywistość czasów realnego socjalizmu. Jest ona nieustannie obecna w dyskursie politycznym, socjologicznym i filozoficznym, ale rzadziej przyznajemy jej miejsce w naszej codzienności, mimo, że jest dostrzegalna na każdym kroku - podkreślają organizatorzy festiwalu.

fot. Krzysztof Barański

- Jej ślady są wciąż wyczuwalne, materializują się nie tylko poprzez Pałac Kultury dyskretnie przesłonięty przez konstrukcje nowej epoki w samym centrum Warszawy. Tych śladów można i warto szukać wszędzie, bo bez nich obraz naszej współczesności pozostanie niepełny i niezbyt zrozumiały. Choć minęło wiele lat od momentu odwrócenia się polskiej percepcji ze wschodu na zachód, nie można zanegować faktu, że współczesne pokolenia były współkształtowane przez totalitarny system komunistyczny w całej jego materialnej i duchowej rozciągłości. Tu tkwi bez wątpienia jedno ze źródeł hybrydyczności kultury współczesnej, poniekąd rozdartej pomiędzy przeszłością (Homo Sovieticus), a teraźniejszością (Post Sovieticus) - budowaną z założenia jako zaprzeczenie tego, co na pozór bezpowrotnie minione - dodają.

Program Open już otwarty na zgłoszenia

Program Open to organizowany w ramach festiwalu otwarty konkurs skierowany do artystów sztuk wizualnych. Organizatorzy czekają na realizacje fotograficzne i formy multimedialne z użyciem fotografii oraz (lub) wideo. Swoje prace należy przesłać do 30 października 2017 (do godz. 23:59).

Spośród nadesłanych zgłoszeń zespół kuratorów wybierze osiem najciekawszych projektów, które zostaną wyprodukowane przez organizatora i zaprezentowane w warszawskich galeriach podczas trwania festiwalu. Spośród zwycięskich projektów jury wyłoni również laureata Grand Prix, który otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

- Pozostałe w ludziach i miejscach ślady przeszłości są interesującym polem do autorskich ujęć postawionego problemu, ale także do przypomnienia widzom ważnych historycznych fotografii obrazujących kształt minionego świata. Są też tym, co powinno wzbudzać zainteresowanie młodych pokoleń - jako element często spychany w zapomnienie, a przecież współkonstytuujący współczesną świadomość, będącą swoistą syntezą pamięci przeszłości i obrazu teraźniejszości - zaznaczają organizatorzy.

fot. Krzysztof Wojciewski

Festiwal Warsaw Photo Days rozpocznie się 17 listopada i potrwa do 15 grudnia. Regulamin formuły konkursowej Programu Open festiwalu Warsaw Photo Days 2017 znajdziecie na stronie warsawphotodays.com.

zdjęcia i informacje: materiały prasowe

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4