Co powstaje, gdy kapitalizm wkracza w świat religii?

27 Paź 2017
Co powstaje, gdy kapitalizm wkracza w świat religii?

Kaczka do kąpieli z główką Jezusa czy żarówka z żarnikiem w kształcie krzyża. Projekt „¥€$U$” Pawła Jaszczuka prowokuje uniwersalne pytania o związki religii, uczuć i przedmiotów. Do 2 grudnia możecie oglądać go w warszawskiej Leica 6x7 Gallery.

Paweł Jaszczuk od kilku lat tropi gadżety oraz zabawki związane z chrześcijaństwem i współczesną dewocją i kupuje je na popularnych stronach typu eBay, Etsy czy nawet na polskim Allegro. Jednym z celów jakie stawia sobie Paweł Jaszczuk jest zwrócenie uwagi na surrealizm mariażu świata kapitalizmu ze światem religii i dewocji we współczesnym świecie. Zdjęcia prezentują całe spektrum przedmiotów, od całkiem zwyczajnych jak ręcznik z podobizną Madonny czy breloczek-krzyżyk ze scyzorykiem, po bardziej niecodzienne. Wszystkie  zostały zainscenizowane w „naturalnym” kontekście i sportretowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Projekt „¥€$U$” prowokuje uniwersalne pytania o związki religii, uczuć i przedmiotów. Jaka jest funkcja podobizn Świętych i Boga? Jakie są granice dewocji? Czy dewocja i świętość mogą się wykluczać?

Gdy sacrum przechodzi w profanum

fot. Paweł Jaszczuk

Artysta obserwuje jak symbole i znaki wraz z masową produkcją zmieniają się w dwuznaczne gadżety. Podczas gdy związane z religią relikwie, to przedmioty uważane za wyjątkowe i unikatowe (są oprawione w szlachetne materiały, a ich użytek jest ograniczony do ściśle ustalonego rytuału), sfotografowane przez Jaszczuka rzeczy to relikwie „na opak” - niejednokrotnie tandetne, przeznaczone do użytku codziennego, powielane w tysiącach egzemplarzy.

Z drugiej strony te codzienne przedmioty są bliższe człowiekowi: artysta podkreśla ich materialność, przynależność do właściciela, niejednokrotnie jego intymny z nimi związek. Obiekt wyjęty z poziomu sacrum zaczyna funkcjonować w przestrzeni codzienności.

fot. Paweł Jaszczuk

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 27 października 2017 roku, o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery, przy ul. Mysiej 3 w Warszawie. Zdjęcie będzie można oglądać do 3 grudnia. Wstęp wolny.

Na odwiedzających czekają także wydarzenia towarzyszące. W najbliższą niedzielę (29.10) i w sobotę (2.12) Paweł Jaszczuk oprowadzi oglądających po wystawie. Z kolei w środę 22 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie.

fot. Paweł Jaszczuk

Sylwetka autora

Paweł Jaszczuk pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia projektant graficzny. Absolwentem School of Visual Arts w Sydney w Australii. Przez wiele lat tworzył w Japonii, bacznie obserwując tamtejszą codzienność. Z tego okresu pochodzą dwa najważniejsze dotychczasowe cykle „Salaryman” i „Kinky City”, które wystawiał w Berlinie, Pekinie, Kopenhadze, Tokio i Warszawie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Autorem kilku książek, w tym najnowszej „Everything I Do Is A Baloon” z 2016 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl.

 

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1