Co powstaje, gdy kapitalizm wkracza w świat religii?

0
27 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Kaczka do kąpieli z główką Jezusa czy żarówka z żarnikiem w kształcie krzyża. Projekt „¥€$U$” Pawła Jaszczuka prowokuje uniwersalne pytania o związki religii, uczuć i przedmiotów. Do 2 grudnia możecie oglądać go w warszawskiej Leica 6x7 Gallery.

Paweł Jaszczuk od kilku lat tropi gadżety oraz zabawki związane z chrześcijaństwem i współczesną dewocją i kupuje je na popularnych stronach typu eBay, Etsy czy nawet na polskim Allegro. Jednym z celów jakie stawia sobie Paweł Jaszczuk jest zwrócenie uwagi na surrealizm mariażu świata kapitalizmu ze światem religii i dewocji we współczesnym świecie. Zdjęcia prezentują całe spektrum przedmiotów, od całkiem zwyczajnych jak ręcznik z podobizną Madonny czy breloczek-krzyżyk ze scyzorykiem, po bardziej niecodzienne. Wszystkie  zostały zainscenizowane w „naturalnym” kontekście i sportretowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Projekt „¥€$U$” prowokuje uniwersalne pytania o związki religii, uczuć i przedmiotów. Jaka jest funkcja podobizn Świętych i Boga? Jakie są granice dewocji? Czy dewocja i świętość mogą się wykluczać?

Gdy sacrum przechodzi w profanum

fot. Paweł Jaszczuk

Artysta obserwuje jak symbole i znaki wraz z masową produkcją zmieniają się w dwuznaczne gadżety. Podczas gdy związane z religią relikwie, to przedmioty uważane za wyjątkowe i unikatowe (są oprawione w szlachetne materiały, a ich użytek jest ograniczony do ściśle ustalonego rytuału), sfotografowane przez Jaszczuka rzeczy to relikwie „na opak” - niejednokrotnie tandetne, przeznaczone do użytku codziennego, powielane w tysiącach egzemplarzy.

Z drugiej strony te codzienne przedmioty są bliższe człowiekowi: artysta podkreśla ich materialność, przynależność do właściciela, niejednokrotnie jego intymny z nimi związek. Obiekt wyjęty z poziomu sacrum zaczyna funkcjonować w przestrzeni codzienności.

fot. Paweł Jaszczuk

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 27 października 2017 roku, o godzinie 19:00 w Leica 6x7 Gallery, przy ul. Mysiej 3 w Warszawie. Zdjęcie będzie można oglądać do 3 grudnia. Wstęp wolny.

Na odwiedzających czekają także wydarzenia towarzyszące. W najbliższą niedzielę (29.10) i w sobotę (2.12) Paweł Jaszczuk oprowadzi oglądających po wystawie. Z kolei w środę 22 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie.

fot. Paweł Jaszczuk

Sylwetka autora

Paweł Jaszczuk pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia projektant graficzny. Absolwentem School of Visual Arts w Sydney w Australii. Przez wiele lat tworzył w Japonii, bacznie obserwując tamtejszą codzienność. Z tego okresu pochodzą dwa najważniejsze dotychczasowe cykle „Salaryman” i „Kinky City”, które wystawiał w Berlinie, Pekinie, Kopenhadze, Tokio i Warszawie. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Autorem kilku książek, w tym najnowszej „Everything I Do Is A Baloon” z 2016 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl.

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Nadchodzi festiwal “W ramach Sopotu”. Przygotujcie się na fotografię w najlepszym wydaniu
Już po raz piąty początek września upłynie pod znakiem festiwalu “W ramach Sopotu”. Zobaczymy najnowsze projekty czołowych polskich fotografów, a także wystawy tegorocznych rezydentów...
2
0
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów - Vladimír Birgus w Pix.House
Blok wschodni lat 70. i 80. w obiektywie jednego z najbardziej cenionych czeskich fotografów -...
Przedstawianie człowieka w smutnej rzeczywistości bloku wschodniego stało się dla niego niemalże obsesją. To opowieść o esencji istnienia, która nie ma ani początku,...
208
0
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Ostatnie dni promocji na aparaty i obiektywy Sony. Upusty do 25% na wybrane modele
Z okazji Światowego Dnia Fotografii popularne modele Sony A7R Mark II, A6500, kompakty z serii RX100 oraz ciekawe jasne stałki możecie kupić z rabatem sięgającym 25%...
11
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)