Paweł Jaszczuk "Salaryman" - wystawa w Galerii Obok ZPAF

ms
6 Kwi 2009
Od czwartku w Galerii Obok ZPAF w Warszawie prezentowana będzie wystawa fotografii Pawła Jaszczuka "Salaryman". Szykowany projekt to cykl czarno - białych portretów mieszkańców Tokio, którzy w różnych miejscach publicznej przestrzeni zapadli w krótką, czasem nieplanowaną drzemkę. Wystawa będzie otwarta do 30 kwietnia.
"Salaryman" to seria portretów osób, dla których kawałek publicznej przestrzeni - chodnik czy ulicę uznały za dogodne miejsce na krótszą bądź dłuższą drzemkę. Powodem wyczerpania nie jest, jak można by przypuszczać, przeciążenie pracą, ale nadużycie napojów alkoholowych. Tradycyjne japońskie sake czy schohu mieszają się w organizmie salarymana z dobrze schłodzonym piwem, podobnie jak rodzimy etos pracy przenika się w jego biurze ze zwyczajami importowanymi z zachodnich korporacji.
fot. Paweł Jaszczuk
Ten, kto sądzi, że Salaryman ma cokolwiek wspólnego z zapijaczonym kloszardem wygrzebującym resztki ze śmietnika jest w ogromnym błędzie. Salaryman, za dnia stateczny, szanowany obywatel, staje się nocą integralną częścią miejskiego krajobrazu, na którą niewielu przechodniów zwraca szczególną uwagę.
fot. Paweł Jaszczuk
Jak czytamy w opisie do wystawy, Paweł Jaszczuk dotyka zagadnień związanych ze zderzeniem japońskiej tradycji ze współczesną cywilizacją, korporacyjnym stylem życia, marzeniami o chwilowym zapomnieniu i chwilowej wolności.

Paweł Jaszczuk jest absolwentem School of Visual Arts w Sydney. Na co dzień mieszka i pracuje w Tokio.


Paweł Jaszczuk - SALARYMAN
Termin: 9.04.2009 - 30.04.2009

Galeria Obok ZPAF
Pl. Zamkowy 8, Warszawa

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8