Martin Parr przyjeżdża do Poznania! Co jeszcze zobaczymy na festiwalu książek fotograficznych XPRINT?

6 Lis 2017
Martin Parr przyjeżdża do Poznania! Co jeszcze zobaczymy na festiwalu książek fotograficznych XPRINT?

Już 14 listopada startuje wystawa Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitis, poprzedzająca festiwal XPRINT. W planach wydarzenia kilkanaście ekspozycji, spotkania z wybitnymi fotografami i warsztaty.

Druga edycja festiwalu XPRINT poświęcona jest działaniom, które wymagają czasu. Czasu, jaki w obszarze fotograficznego dokumentu będzie pozwalał na weryfikowanie wstępnych założeń, zmiany pierwotnie obranych strategii, budowanie wizualnych opowieści o problemach podlegających zmianom albo na podejmowanie prób wyjaśnienia rzeczywistości w oparciu o osobiste relacje, budowane przez fotografów konsekwentnie, świadomie i wielokrotnie.

Czas gwarantem dystansu

- Długoterminowe działania dokumentalne zdają się w naturalny sposób korzystać z medium, jakim jest fotograficzna książka. W obszarze edycji, redakcji i działań kuratorskich czas, o jakim chcemy opowiedzieć, daje szansę rozwinąć się pewnym ideom. To czas gwarantujący dystans. - mówią organizatorzy. -  Dzięki niemu ocena i interpretacja zdarzeń (tych historycznych, ze świata fotografii, wydawnictw czy sztuki) nabiera nowych znaczeń przez sam fakt poddawania ich ponownej interpretacji. Staramy się więc pokazać takie obszary świata książek fotograficznych, które muszą na każdym etapie – fotografowania, edycji i projektowania – dojrzewać dłużej.

fot. Martin Parr, z książki "The Last Resort", New Brighton, Wielka Brytania

Wystawa "The Real World" i spotkanie z Martinem Parrem

Punktem centralnym festiwalu jest cykl spotkań połączony z wystawą fotografii Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa “The Real World”, którą będzie można oglądać między 14 listopada, a 10 grudnia 2017 roku w Galerii Miejskiej Arsenał.

Wystawa ta, oryginalnie przygotowana przez Gintarasa Česonisa, kuratora Kaunas Photography Gallery, prezentowana była dotychczas w Kownie, Wiedniu, Mińsku i Tbilisi. Konfrontacja prac jednego z najważniejszych współczesnych fotografów, członka agencji Magnum, wydawcy, kolekcjonera i autorytetu w zakresie książek fotograficznych – Martina Parra z bardzo silnymi, graficznymi pracami Rimaldasa Vikšraitisa, portretującymi litewską prowincję – to narracja traktująca społeczną codzienność w tyle osobisty, co bezlitosny sposób. Obaj autorzy będą gośćmi festiwalu. W ramach spotkań odbywających się w Galerii Miejskiej Arsenał 25 i 26 listopada opowiedzą o swojej pracy i zaprezentują wybrane publikacje.

fot. Rimaldas Vikšraitis

Liczne wykłady i warsztaty

Nie zabraknie też innych ciekawych wydarzeń. Pozostali goście – uznane osobistości polskiego i europejskiego świata fotografii dokumentalnej, wydawcy i kuratorzy, opowiedzą o własnych strategiach pracy z książką fotograficzną i przygotują niewielkie ekspozycje publikacji. Dziesięć otwartych spotkań wypełniających weekend festiwalowy, pozwoli skonfrontować postawy reprezentowane przez naszych gości, przejrzeć książki i porównać sposoby pracy nad fotograficznymi publikacjami posiadającymi jeden wspólny aspekt - długotrwałej analizy pewnej rzeczywistości.

Gościami specjalnymi festiwalu będą członkowie kolektywu Sputnik Photos. Oprócz wykładów i spotkania z Anią Nałęcką-Milach, odpowiedzialną za projekty książek kolektywu, w galerii PIX.House zaprezentowana zostanie wystawa skupiająca się wokół książki “[Niekompletny] spis rzeczy”, kuratorowana przez Rafała Milacha.

Harmonogram festiwalu XPRINT:

14.11 - 10.12.2017

 • wystawa "The Real World" - Martin Parr, Rimaldas Vikšraitis. Galeria Miejska Arsenał

24.11.2017 (piątek)

 • 15:00 - 17:00 Dyskusja "Obrazy co mogą. Jak dokumentaliści myślą o zmianie?", Maciej Frąckowiak, prof. Rafał Drozdowski – PIX.HOUSE
 • 17:00 - 18:00 Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy "[Niekompletny] spis rzeczy" Sputnik Photos – PIX.HOUSE
 • 18:00 - 19:00 "BOOKI" wystawa przygotowana przez Katedrę Fotografii UAP w Poznaniu – Galeria SKALA
 • 19:00 - 20:00 Otwarcie wystawy "Making of", Weronika Krawczuk – Ostrøv

25.11.2017 (sobota)

 • 09:00 - 16:00 Zdjęcie. Narracja. Książka – warsztat projektowania publikacji autorskiej, prowadzenie: Honza Zamojski – Katedra Fotografii UAP w Poznaniu
 • 09:00 - 12:00 Przegląd Śniadaniowy – Biblioteka i Archiwum Katedry Fotografii UAP

Spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał:

 • 11:00 - 12:00 Dyskusja "Książka jako proces", Damian Chrobak, Joanna Kinowska, Adrian Wykrota
 • 12:00 - 13:00 Michał Łuczak
 • 13:15 - 14:15 Rafał Milach
 • 14:30 - 15:30 Rimaldas Vikšraitis
 • 17:00 - 18:00 Filip Springer
 • 18:15 - 19:15 Ania Nałęcka-Milach

26.11.2017 (niedziela)

 • 09:00 - 12:00 wykład otwarty, koordynacja: Bianka Rolando – School of Form

Spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał:

 • 12:00 - 13:00 Piotr Wójcik i Dominique Roynette / Gazeta Magazyn
 • 13:15 - 14:15 Maksymilian i Magdalena Rigamonti
 • 14:30 - 15:30 Martin Parr
 • 17:00 - 18:00 Adam Lach
 • 18:15 - 19:15 Michał Szlaga

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pix.house/xprint2017.

(źródło: materiały prasowe)

 

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12