Martin Parr przyjeżdża do Poznania! Co jeszcze zobaczymy na festiwalu książek fotograficznych XPRINT?

Autor:

6 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Już 14 listopada startuje wystawa Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitis, poprzedzająca festiwal XPRINT. W planach wydarzenia kilkanaście ekspozycji, spotkania z wybitnymi fotografami i warsztaty.

Druga edycja festiwalu XPRINT poświęcona jest działaniom, które wymagają czasu. Czasu, jaki w obszarze fotograficznego dokumentu będzie pozwalał na weryfikowanie wstępnych założeń, zmiany pierwotnie obranych strategii, budowanie wizualnych opowieści o problemach podlegających zmianom albo na podejmowanie prób wyjaśnienia rzeczywistości w oparciu o osobiste relacje, budowane przez fotografów konsekwentnie, świadomie i wielokrotnie.

Czas gwarantem dystansu

- Długoterminowe działania dokumentalne zdają się w naturalny sposób korzystać z medium, jakim jest fotograficzna książka. W obszarze edycji, redakcji i działań kuratorskich czas, o jakim chcemy opowiedzieć, daje szansę rozwinąć się pewnym ideom. To czas gwarantujący dystans. - mówią organizatorzy. -  Dzięki niemu ocena i interpretacja zdarzeń (tych historycznych, ze świata fotografii, wydawnictw czy sztuki) nabiera nowych znaczeń przez sam fakt poddawania ich ponownej interpretacji. Staramy się więc pokazać takie obszary świata książek fotograficznych, które muszą na każdym etapie – fotografowania, edycji i projektowania – dojrzewać dłużej.

fot. Martin Parr, z książki "The Last Resort", New Brighton, Wielka Brytania

Wystawa "The Real World" i spotkanie z Martinem Parrem

Punktem centralnym festiwalu jest cykl spotkań połączony z wystawą fotografii Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa “The Real World”, którą będzie można oglądać między 14 listopada, a 10 grudnia 2017 roku w Galerii Miejskiej Arsenał.

Wystawa ta, oryginalnie przygotowana przez Gintarasa Česonisa, kuratora Kaunas Photography Gallery, prezentowana była dotychczas w Kownie, Wiedniu, Mińsku i Tbilisi. Konfrontacja prac jednego z najważniejszych współczesnych fotografów, członka agencji Magnum, wydawcy, kolekcjonera i autorytetu w zakresie książek fotograficznych – Martina Parra z bardzo silnymi, graficznymi pracami Rimaldasa Vikšraitisa, portretującymi litewską prowincję – to narracja traktująca społeczną codzienność w tyle osobisty, co bezlitosny sposób. Obaj autorzy będą gośćmi festiwalu. W ramach spotkań odbywających się w Galerii Miejskiej Arsenał 25 i 26 listopada opowiedzą o swojej pracy i zaprezentują wybrane publikacje.

fot. Rimaldas Vikšraitis

Liczne wykłady i warsztaty

Nie zabraknie też innych ciekawych wydarzeń. Pozostali goście – uznane osobistości polskiego i europejskiego świata fotografii dokumentalnej, wydawcy i kuratorzy, opowiedzą o własnych strategiach pracy z książką fotograficzną i przygotują niewielkie ekspozycje publikacji. Dziesięć otwartych spotkań wypełniających weekend festiwalowy, pozwoli skonfrontować postawy reprezentowane przez naszych gości, przejrzeć książki i porównać sposoby pracy nad fotograficznymi publikacjami posiadającymi jeden wspólny aspekt - długotrwałej analizy pewnej rzeczywistości.

Gościami specjalnymi festiwalu będą członkowie kolektywu Sputnik Photos. Oprócz wykładów i spotkania z Anią Nałęcką-Milach, odpowiedzialną za projekty książek kolektywu, w galerii PIX.House zaprezentowana zostanie wystawa skupiająca się wokół książki “[Niekompletny] spis rzeczy”, kuratorowana przez Rafała Milacha.

Harmonogram festiwalu XPRINT:

14.11 - 10.12.2017

 • wystawa "The Real World" - Martin Parr, Rimaldas Vikšraitis. Galeria Miejska Arsenał

24.11.2017 (piątek)

 • 15:00 - 17:00 Dyskusja "Obrazy co mogą. Jak dokumentaliści myślą o zmianie?", Maciej Frąckowiak, prof. Rafał Drozdowski – PIX.HOUSE
 • 17:00 - 18:00 Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy "[Niekompletny] spis rzeczy" Sputnik Photos – PIX.HOUSE
 • 18:00 - 19:00 "BOOKI" wystawa przygotowana przez Katedrę Fotografii UAP w Poznaniu – Galeria SKALA
 • 19:00 - 20:00 Otwarcie wystawy "Making of", Weronika Krawczuk – Ostrøv

25.11.2017 (sobota)

 • 09:00 - 16:00 Zdjęcie. Narracja. Książka – warsztat projektowania publikacji autorskiej, prowadzenie: Honza Zamojski – Katedra Fotografii UAP w Poznaniu
 • 09:00 - 12:00 Przegląd Śniadaniowy – Biblioteka i Archiwum Katedry Fotografii UAP

Spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał:

 • 11:00 - 12:00 Dyskusja "Książka jako proces", Damian Chrobak, Joanna Kinowska, Adrian Wykrota
 • 12:00 - 13:00 Michał Łuczak
 • 13:15 - 14:15 Rafał Milach
 • 14:30 - 15:30 Rimaldas Vikšraitis
 • 17:00 - 18:00 Filip Springer
 • 18:15 - 19:15 Ania Nałęcka-Milach

26.11.2017 (niedziela)

 • 09:00 - 12:00 wykład otwarty, koordynacja: Bianka Rolando – School of Form

Spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał:

 • 12:00 - 13:00 Piotr Wójcik i Dominique Roynette / Gazeta Magazyn
 • 13:15 - 14:15 Maksymilian i Magdalena Rigamonti
 • 14:30 - 15:30 Martin Parr
 • 17:00 - 18:00 Adam Lach
 • 18:15 - 19:15 Michał Szlaga

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem pix.house/xprint2017.

(źródło: materiały prasowe)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
13
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
"Morze wewnętrzne" Bartka Wieczorka - pierwsza wystawa w Galerii Visual Crafters
"Morze wewnętrzne" Bartka Wieczorka - pierwsza wystawa w Galerii Visual Crafters
Stworzona przez agencję Visual Crafters galeria to nowy punkt na kulturalnej mapie Warszawy. Już w ten piątek debiutuje 
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)