Wystawa „Miesięcznik Fotografia 1953-1974“ to prawdziwy powrót do przeszłości

1

Autor: Michał Chrzanowski

31 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Czasopismo „Fotografia“ przez lata kształtowało pokolenia młodych fotografów. A teraz dzięki Agnieszce Zdziabek, która dokonała wyjątkowego znaleziska, nie odejdzie ono w zapomnienie. Wernisaż wystawy „Miesięcznik Fotografia 1953-1974“ już w listopadzie we Wrocławiu.

Ukazujące się w latach 1953–1974 czasopismo Fotografia przez 22 lata kształtowało i komentowało oblicze artystycznego i amatorskiego życia fotograficznego, będąc najprężniejszym ówcześnie periodykiem o tej tematyce w Europie Wschodniej. Ponad 200 numerów układa się w narrację ukazującą wycinek z historii polskiej fotografii, którą można czytać linearnie, poznając kluczowe dla fotografii zjawiska, albo podążać własnymi tropami i w kolejnych numerach odkrywać interesujące wątki.

- Dróg poszukiwań jest bardzo wiele, jednak każda z nich zapośredniczona została przez określony punkt widzenia, jaki oferuje czasopismo oraz jego fizyczną obecność i walory. Warunki te nie wydają się jednak zawężać percepcji, przeciwnie, dzięki nim otwiera się ona na nowo, a znane zjawiska polskiej sceny fotograficznej ukazują się w nieznanym dotąd świetle i kontekście - zaznaczają organizatorzy wystawy.

Miesięcznik „Fotografia” nr 7, 1966, fot. Jan Hattowski

Wyjątkowe znalezisko

Kilka lat temu Agnieszka Zdziabek przypadkowo natrafiła na zbiór miesięczników „Fotografia” - uszkodzonych przez wilgoć, czas i złe warunki przechowywania. Wewnątrz jednego z numerów znajdował się wywołany negatyw, uwięziony między stronami gazety stał się jej częścią. Działanie wody i lata w tym samym miejscu sprawiły, że fotografie z kliszy zaczęły przenikać się z wizualnymi i tekstowymi częściami czasopisma, tworząc w ten sposób wzajemnie nasycającą się narrację. Nową nieprzewidywalną jakość. Wszystko to stało się początkiem artystycznej realizacji Zdziabek pt. Skarb oraz inspiracją dla wystawy Miesięcznik „Fotografia” 1953-1974.

Agnieszka Zdziabek, Skarb, 2016

Agnieszka Zdziabek, Skarb, 2016

- Prezentując czasopisma i ich fragmenty, wystawa stanowi rodzaj zwrotu ku materialności fotografii. Kieruje uwagę na to, jak ważny jest kontekst, w którym zdjęcie się pojawia, jego opis, jakość reprodukcji, format, kolejność ułożenia poszczególnych fotografii i ich dobór czy rodzaj użytego do wydruku papieru. Jest to szczególnie istotne w kontekście zaniedbywania materialnego wymiaru fotografii, jakiego często się dopuszczamy, bowiem zdjęcia są zazwyczaj postrzegane tylko jako obrazy, nie jako rzeczy. Myślimy o nich jako o nośnikach wspomnień, emocji, wartości. Podobnie w refleksji teoretycznej - fotografia rozważana jest zwykle wyłącznie jako medium bogate w znaczenia i treści, a jej materialne podłoże często pozostaje pominięte. W konsekwencji zapomina się o całej gamie zachowań i praktyk, które są z nim związane - podkreślają organizatorzy.

Miesięcznik „Fotografia” nr 4, 1959, fot. Piotr Barącz

Miesięcznik „Fotografia”, reklama prasowa

Miesięcznik „Fotografia”, rubryka „Przegląd prasy”

Wernisaż odbędzie się 10 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (Pl. Strzegomski 2a). Ekspozycję będzie można oglądać do 29 stycznia 2018 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeumwspolczesne.pl.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie...
0
0
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
Rusza 8. edycja konkursu „Pokaż się”, którego laureat będzie miał szansę zaprezentowania swojej wystawy podczas tegorocznego Opolskiego Festiwalu...
0
0
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów...
0
1
Powiązane artykuły