Wystawa „Miesięcznik Fotografia 1953-1974“ to prawdziwy powrót do przeszłości

1
Michał Chrzanowski
31 Październik 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Czasopismo „Fotografia“ przez lata kształtowało pokolenia młodych fotografów. A teraz dzięki Agnieszce Zdziabek, która dokonała wyjątkowego znaleziska, nie odejdzie ono w zapomnienie. Wernisaż wystawy „Miesięcznik Fotografia 1953-1974“ już w listopadzie we Wrocławiu.

Ukazujące się w latach 1953–1974 czasopismo Fotografia przez 22 lata kształtowało i komentowało oblicze artystycznego i amatorskiego życia fotograficznego, będąc najprężniejszym ówcześnie periodykiem o tej tematyce w Europie Wschodniej. Ponad 200 numerów układa się w narrację ukazującą wycinek z historii polskiej fotografii, którą można czytać linearnie, poznając kluczowe dla fotografii zjawiska, albo podążać własnymi tropami i w kolejnych numerach odkrywać interesujące wątki.

- Dróg poszukiwań jest bardzo wiele, jednak każda z nich zapośredniczona została przez określony punkt widzenia, jaki oferuje czasopismo oraz jego fizyczną obecność i walory. Warunki te nie wydają się jednak zawężać percepcji, przeciwnie, dzięki nim otwiera się ona na nowo, a znane zjawiska polskiej sceny fotograficznej ukazują się w nieznanym dotąd świetle i kontekście - zaznaczają organizatorzy wystawy.

Miesięcznik „Fotografia” nr 7, 1966, fot. Jan Hattowski

Wyjątkowe znalezisko

Kilka lat temu Agnieszka Zdziabek przypadkowo natrafiła na zbiór miesięczników „Fotografia” - uszkodzonych przez wilgoć, czas i złe warunki przechowywania. Wewnątrz jednego z numerów znajdował się wywołany negatyw, uwięziony między stronami gazety stał się jej częścią. Działanie wody i lata w tym samym miejscu sprawiły, że fotografie z kliszy zaczęły przenikać się z wizualnymi i tekstowymi częściami czasopisma, tworząc w ten sposób wzajemnie nasycającą się narrację. Nową nieprzewidywalną jakość. Wszystko to stało się początkiem artystycznej realizacji Zdziabek pt. Skarb oraz inspiracją dla wystawy Miesięcznik „Fotografia” 1953-1974.

Agnieszka Zdziabek, Skarb, 2016

Agnieszka Zdziabek, Skarb, 2016

- Prezentując czasopisma i ich fragmenty, wystawa stanowi rodzaj zwrotu ku materialności fotografii. Kieruje uwagę na to, jak ważny jest kontekst, w którym zdjęcie się pojawia, jego opis, jakość reprodukcji, format, kolejność ułożenia poszczególnych fotografii i ich dobór czy rodzaj użytego do wydruku papieru. Jest to szczególnie istotne w kontekście zaniedbywania materialnego wymiaru fotografii, jakiego często się dopuszczamy, bowiem zdjęcia są zazwyczaj postrzegane tylko jako obrazy, nie jako rzeczy. Myślimy o nich jako o nośnikach wspomnień, emocji, wartości. Podobnie w refleksji teoretycznej - fotografia rozważana jest zwykle wyłącznie jako medium bogate w znaczenia i treści, a jej materialne podłoże często pozostaje pominięte. W konsekwencji zapomina się o całej gamie zachowań i praktyk, które są z nim związane - podkreślają organizatorzy.

Miesięcznik „Fotografia” nr 4, 1959, fot. Piotr Barącz

Miesięcznik „Fotografia”, reklama prasowa

Miesięcznik „Fotografia”, rubryka „Przegląd prasy”

Wernisaż odbędzie się 10 listopada (piątek) o godz. 18.00 w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (Pl. Strzegomski 2a). Ekspozycję będzie można oglądać do 29 stycznia 2018 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeumwspolczesne.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Galeria Miejska BWA zaprasza na zbiorową wystawę polskich fotografów, którzy wzięli na warsztat tematy terenów poprzemysłowych i relacji człowieka do miejsca. Zdjęcia...
47
0
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Już 27 maja będziecie mogli posłuchać o kulisach powstawania „neonowych” zdjęć fotografa, producenta oraz dyrektora kreatywnego warszawskiego studia Vidoq.
172
0
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Dziś o 20:00 na fanpage’u MFK oficjalnie startuje tegoroczna odsłona festiwalu. Oto przegląd najbliższych wydarzeń, w których będziecie mogli uczestniczyć bez...
3
0
Powiązane artykuły