Rekordowa edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

Autor: Michał Chrzanowski

19 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Ponad 420 000 złotych - tyle wyniosła łączna kwota na jaką wylicytowano prace wystawione w 15. aukcji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Zdjęcie Karola Hillera okazało się być najdrożej sprzedanym dziełem w historii całego projektu.

Witkacy, Hiller, Rydet, Lewczyński, Horowitz, Niedenthal i inni - prace mistrzów polskiej fotografii ponownie zagościły w Warszawie na wystawie i aukcji zorganizowanej w ramach 15. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. ”To był wieczór pełen rekordów!” - mówią organizatorzy projektu. ””Zarówno łączna suma sprzedaży, jak i liczba sprzedanych zdjęć, to najwyższe wyniki w historii projektu. Zlicytowano aż 70% prac z oferty aukcyjnej za łączną kwotę ponad 420 000 złotych.” - dodają.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była niezwykle rzadka heliografika Karola Hillera z lat 30. XX wieku Przy cenie wywoławczej 35 000 zł, uzyskano ostatecznie kwotę sprzedaży 105 000 zł. Jednak to nie koniec wysokich sum. Zdjęcie Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) wykonane podczas słynnej sesji fotograficznej w Zakopanem zostało wylicytowane za kwotę 37 tysięcy złotych. Kolejnym rekordzistą okazał się zestaw czterech zdjęć Pawła Kwieka sprzedany za 25 tysięcy złotych. Cenę powyżej 10 000 zł uzyskała także praca Jerzego Kosińskiego zatytułowana „Rozmyślania na stadionie / Man Before His Work”, którą licytowano do 14 000 złotych. Natomiast zdjęcie Natalii LL „Sztuczna fotografia”, po emocjonującej licytacji sprzedano za 11 tysięcy złotych.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Wśród prac, które cieszyły się dużym powodzeniem znalazły się także fotografie klasyków takich jak Zofia Rydet (sprzedano wszystkie z wystawionych zdjęć), czy Bronisław Schlabs, Paweł Pierściński, Marek Piasecki, Zygmunt Rytka, Ryszard Waśko. Kolekcjonerzy docenili także dzieła młodych artystów. Dyptyk Joanny Piotrowskiej „XVI”, „XVII” z cyklu „Frowst” sprzedano za 7 tysięcy złotych, zaś portret Lexi autorstwa Ilony Szwarc za 6 tysięcy złotych.

”Każdy z pokazywanych artystów w szczególny sposób zapisał się w historii tej dziedziny sztuki. Ich dzieła są wyrazem indywidualnych poszukiwań twórczych – od potrzeby rejestracji rzeczywistości, chęci zachowania pamięci, poprzez komentarz na temat istotnych problemów społecznych czy egzystencjalnych, aż po eksperymenty formalne i kreację nowych światów. Często prace te są swoistym odbiciem czasów, w jakich artyści tworzyli lub tworzą, powstały pod wpływem osób, które spotkali na swojej drodze, czy też odnoszą się do przeżyć osobistych autorów – stąd różnorodność stylów i tematów dzieł prezentowanych na wystawie.” - mówią organizatorzy 15. edycji projektu.

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 roku prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Wszystkie prace opisane są zgodnie ze światowymi standardami rynku sztuki. Celem projektu, kończącego się aukcją, jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce.

Pełną listę wyników 15. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej możecie uzyskać na stronie artinfo.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły