Fotografia Kolekcjonerska: „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii”

Autor: Michał Chrzanowski

2 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Prace mistrzów polskiej fotografii ponownie zagoszczą w Warszawie na wystawie i aukcji, które odbędą się w ramach 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę.

Chris Niedenthal, „Wielka demonstracja Solidarności podczas stanu wojennego. Warszawa, plac Zamkowy, 3 maja 1982”, 1982/2016

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć cenionych polskich artystów. Już tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej zobaczymy unikalne odbitki wykonane w różnorodnych technikach.

Bogdan Łopieński, „Pola Raksa”, 1967/2007

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o sylwetkach artystów oraz opisami reprodukcji wszystkich eksponowanych prac. Ponadto jednym z głównych celów projektu jest propagowanie kolekcjonowania fotografii w Polsce, dlatego wystawie i aukcji towarzyszy dodatkowy program. Tym razem będzie to kurs dla początkujących kolekcjonerów.

Możliwości pokazania człowieka w fotografii wydaje się być nieskończenie wiele. To temat ciągle zgłębiany i od nowa interpretowany

To już trzecia wiosenna i jednocześnie tematyczna odsłona tego artystycznego przedsięwzięcia. Jak podkreślają organizatorzy, gra słów w tytule 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska nie jest przypadkowa. „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii” sygnalizuje pokazanie wielu sposobów ujęcia tego tematu.

„Portret jest najbardziej oczywistą interpretacją. Wielu twórców podkreśla, że istotą fotografii portretowej jest spotkanie i nawiązanie relacji z bohaterem. Dzięki temu na zdjęciu widać nie tylko wygląd, ale przede wszystkim charakter osoby. Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć jak podejście do portretu zmieniało się na przestrzeni lat” – mówią organizatorzy projektu Fotografia Kolekcjonerska.

Roman Opałka, „Detal – 4425337” z cyklu “OPALKA 1965/1 – ∞”

Na wystawie zostaną pokazane między innymi zdjęcia autorstwa pierwszego warszawskiego fotografa – Karola Beyera. Nie zabraknie wspaniałych portretów znanych postaci. Bogdan Łopieński sportretował zjawiskową Polę Raksę, gdy była niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale także w dawnym ZSRR. Pawła Althamera zobaczymy w barwnej interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Piosenkarka Edyta Geppert jest bohaterką fotografii Jacka Poremby, a Wojciecha Manna przedstawi Rafał Milach na unikatowym kolażu.

Zbigniew Libera, „Lego. Obóz koncentracyjny”, 1996

Wernisaż odbędzie się w najbliższą środę, 4 maja 2016 roku o godzinie 19:00. Wystawę będzie można oglądać w MYSIA 3 (ulica Mysia 3, Warszawa) do 15 maja. W tym dniu także o odbędzie się licytacja prezentowanych prac (godzina 19:00).

Więcej informacji o projekcie, w tym szczegółowy program, możecie znaleźć na stronach www.fotografiakolekcjonerska.pl lub www.artinfo.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Znamy wyniki Grand Press Photo 2023: Wojciech Grzędziński ponownie Fotografem Roku!
Znamy wyniki Grand Press Photo 2023: Wojciech Grzędziński ponownie Fotografem Roku!
Wojciech Grzędziński jest autorem Zdjęcia Roku Grand Press Photo 2023. Nagrodzona fotografia przedstawia ukraińskich ratowników uwalniających spod gruzów ofiarę ostrzału. Grzędziński tytuł...
6
Talent Roku 2023 - weź udział w konkursie na projekt dokumentalny. Do wygrania m.in. publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2023 - weź udział w konkursie na projekt dokumentalny. Do wygrania m.in. publikacja...
Poznański Pix.House jak co roku zbiera zgłoszenia do konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie...
0
Tadeusz Rolke kończy 94 lata. Urodzinowa wystawa w Galerii Obok ZPAF
Tadeusz Rolke kończy 94 lata. Urodzinowa wystawa w Galerii Obok ZPAF
ZPAF Okręg Warszawski zaprasza na wystawę Tadeusza Rolke „Beatrycze 2”. Tytułowa Beatrycze to uosobienie utraconej miłości fotografa, która towarzyszy mu przez cały...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)