Fotografia Kolekcjonerska: „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii”

Autor: Michał Chrzanowski

2 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Prace mistrzów polskiej fotografii ponownie zagoszczą w Warszawie na wystawie i aukcji, które odbędą się w ramach 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę.

Chris Niedenthal, „Wielka demonstracja Solidarności podczas stanu wojennego. Warszawa, plac Zamkowy, 3 maja 1982”, 1982/2016

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć cenionych polskich artystów. Już tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej zobaczymy unikalne odbitki wykonane w różnorodnych technikach.

Bogdan Łopieński, „Pola Raksa”, 1967/2007

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o sylwetkach artystów oraz opisami reprodukcji wszystkich eksponowanych prac. Ponadto jednym z głównych celów projektu jest propagowanie kolekcjonowania fotografii w Polsce, dlatego wystawie i aukcji towarzyszy dodatkowy program. Tym razem będzie to kurs dla początkujących kolekcjonerów.

Możliwości pokazania człowieka w fotografii wydaje się być nieskończenie wiele. To temat ciągle zgłębiany i od nowa interpretowany

To już trzecia wiosenna i jednocześnie tematyczna odsłona tego artystycznego przedsięwzięcia. Jak podkreślają organizatorzy, gra słów w tytule 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska nie jest przypadkowa. „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii” sygnalizuje pokazanie wielu sposobów ujęcia tego tematu.

„Portret jest najbardziej oczywistą interpretacją. Wielu twórców podkreśla, że istotą fotografii portretowej jest spotkanie i nawiązanie relacji z bohaterem. Dzięki temu na zdjęciu widać nie tylko wygląd, ale przede wszystkim charakter osoby. Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć jak podejście do portretu zmieniało się na przestrzeni lat” – mówią organizatorzy projektu Fotografia Kolekcjonerska.

Roman Opałka, „Detal – 4425337” z cyklu “OPALKA 1965/1 – ∞”

Na wystawie zostaną pokazane między innymi zdjęcia autorstwa pierwszego warszawskiego fotografa – Karola Beyera. Nie zabraknie wspaniałych portretów znanych postaci. Bogdan Łopieński sportretował zjawiskową Polę Raksę, gdy była niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale także w dawnym ZSRR. Pawła Althamera zobaczymy w barwnej interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Piosenkarka Edyta Geppert jest bohaterką fotografii Jacka Poremby, a Wojciecha Manna przedstawi Rafał Milach na unikatowym kolażu.

Zbigniew Libera, „Lego. Obóz koncentracyjny”, 1996

Wernisaż odbędzie się w najbliższą środę, 4 maja 2016 roku o godzinie 19:00. Wystawę będzie można oglądać w MYSIA 3 (ulica Mysia 3, Warszawa) do 15 maja. W tym dniu także o odbędzie się licytacja prezentowanych prac (godzina 19:00).

Więcej informacji o projekcie, w tym szczegółowy program, możecie znaleźć na stronach www.fotografiakolekcjonerska.pl lub www.artinfo.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych szlachetnych technik analogowych i cyfrowych. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.
4
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
14
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)