Fotografia Kolekcjonerska: „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii”

Autor: Michał Chrzanowski

2 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Prace mistrzów polskiej fotografii ponownie zagoszczą w Warszawie na wystawie i aukcji, które odbędą się w ramach 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę.

Chris Niedenthal, „Wielka demonstracja Solidarności podczas stanu wojennego. Warszawa, plac Zamkowy, 3 maja 1982”, 1982/2016

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji, która odbyła się w 2007 roku, prezentowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć cenionych polskich artystów. Już tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej zobaczymy unikalne odbitki wykonane w różnorodnych technikach.

Bogdan Łopieński, „Pola Raksa”, 1967/2007

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o sylwetkach artystów oraz opisami reprodukcji wszystkich eksponowanych prac. Ponadto jednym z głównych celów projektu jest propagowanie kolekcjonowania fotografii w Polsce, dlatego wystawie i aukcji towarzyszy dodatkowy program. Tym razem będzie to kurs dla początkujących kolekcjonerów.

Możliwości pokazania człowieka w fotografii wydaje się być nieskończenie wiele. To temat ciągle zgłębiany i od nowa interpretowany

To już trzecia wiosenna i jednocześnie tematyczna odsłona tego artystycznego przedsięwzięcia. Jak podkreślają organizatorzy, gra słów w tytule 16. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska nie jest przypadkowa. „POZA PORTRET. O człowieku w polskiej fotografii” sygnalizuje pokazanie wielu sposobów ujęcia tego tematu.

„Portret jest najbardziej oczywistą interpretacją. Wielu twórców podkreśla, że istotą fotografii portretowej jest spotkanie i nawiązanie relacji z bohaterem. Dzięki temu na zdjęciu widać nie tylko wygląd, ale przede wszystkim charakter osoby. Na tegorocznej wystawie będzie można zobaczyć jak podejście do portretu zmieniało się na przestrzeni lat” – mówią organizatorzy projektu Fotografia Kolekcjonerska.

Roman Opałka, „Detal – 4425337” z cyklu “OPALKA 1965/1 – ∞”

Na wystawie zostaną pokazane między innymi zdjęcia autorstwa pierwszego warszawskiego fotografa – Karola Beyera. Nie zabraknie wspaniałych portretów znanych postaci. Bogdan Łopieński sportretował zjawiskową Polę Raksę, gdy była niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale także w dawnym ZSRR. Pawła Althamera zobaczymy w barwnej interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich portrecistów – Krzysztofa Gierałtowskiego. Piosenkarka Edyta Geppert jest bohaterką fotografii Jacka Poremby, a Wojciecha Manna przedstawi Rafał Milach na unikatowym kolażu.

Zbigniew Libera, „Lego. Obóz koncentracyjny”, 1996

Wernisaż odbędzie się w najbliższą środę, 4 maja 2016 roku o godzinie 19:00. Wystawę będzie można oglądać w MYSIA 3 (ulica Mysia 3, Warszawa) do 15 maja. W tym dniu także o odbędzie się licytacja prezentowanych prac (godzina 19:00).

Więcej informacji o projekcie, w tym szczegółowy program, możecie znaleźć na stronach www.fotografiakolekcjonerska.pl lub www.artinfo.pl.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Konkursy foto i wideo z okazji Festiwalu Fotoforma 2024
Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. 2 dni inspiracji i edukacji,...
10
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
To jeden z najciekawszych polskich festiwali. "Północ" tematem przewodnim 10. edycji W Ramach Sopotu
Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Fotografii w Ramach Sopotu rozpoczyna się we wrześniu, natomiast już 8 kwietnia do Sopotu przyjeżdżają tegoroczni rezydenci: Jacek Poremba, Antonina...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)