„No.8” - książkowe podsumowanie prac absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Publikacja pozwala na pogłębione zapoznanie się z projektami realizowanymi w ramach rocznego kursu mentorskiego Sputnik Photos. To 14 różnych spojrzeń na współczesny dokument. Premiera 10 maja.

„Kiedy słyszymy lub widzimy historię, która nas porusza, nie musimy notować, by ją zapamiętać. Gdy słyszymy opowieść, z którą nie czujemy się związani, nawet stosy notatek nie zdołają nas do niej przybliżyć. Na świecie istnieją utarte schematy opowiadań – historie drogi, autobiografie, opowieści miłosne, przypowieści o społecznościach, pamięci czy utracie. Znamy je dobrze, więc to raczej nie temat decyduje o tym, że coś w nas pęka lub zagnieżdża się na stałe.” - piszą Adam Pańczuk i Krzysztof Światły we wstępie do publikacji.

„Badacze kultur, w których historie przekazywano ustnie z pokolenia na pokolenie, twierdzą, że język jest metodą działania, a nie odpowiednikiem idei czy myśli. Takie rozumienie języka jest bliskie współczesnym opowiadaczom i opowiadaczkom, którzy ze swoich doświadczeń i wrażliwości tworzą narzędzia do opowiadania. Narzędzia, które dają siłę, a jednocześnie pozwalają dotrzeć do innych.”

fot. Piotr Szewczyk

„Czy dobrze opowiedziana historia może ocalić życie? Myślę, że tak i od razu przypominam sobie, jak ciocia opowiadała mi o kucharzu osadzonym w obozie koncentracyjnym. Ten mężczyzna tak barwnie wspominał przyrządzane niegdyś potrawy, że był w stanie, przynajmniej na chwilę, zaspokoić głód słuchaczy i przenieść ich poza obozowe mury.”

„Tworząc, wykorzystujemy własne narzędzia, lecz co równie istotne – wyposażamy w nowe instrumenty tych, którzy słuchają i oglądają. Opowieść, która staje się dla nas ważna, to nowy oręż w walce z oswajaniem świata. Na kolejnych stronach znajdziecie prace czternastu uczestników i uczestniczek programu mentorskiego. Historie opowiedziane tak, by każdy mógł poczuć się ich częścią.”

14 poruszających historii

fot. Jagoda Valkov

Publikacja No.8 pozwala na zapoznanie się w bardziej pogłębiony sposób z materiałami fotograficznymi absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos, edycja 2018/2019. Studenci pracowali nad swoimi cyklami podczas uczestnictwa w rocznym kursie mistrzowskim we współpracy ze swoimi mentorami. Publikacji papierowej towarzyszy prezentacja zdjęć i materiałów wideo w mediach społecznościowych (instagram.com/sputnikphotos; facebook.com/sputnikphotos).

W publikacji zobaczymy w sumie 14 różnych projektów autorstwa: Jagody Valkov, Krzysztofa Powierzy, Emilii Martin, Piotra Stasika, Michała Majewskiego, Kamila Figasa, Michała Dyjuka , Olgi Sokal, Piotra Szewczyka, Mateusza Pawlukiewicza, Ewy Mikusek, Justyny Górniak, Agaty Read i Katarzyny Kotuli.

fot. Mateusz Pawlukiewicz

Edytorem książki jest fotograf Adam Pańczuk. Stroną graficzną zajął się z kolei Paweł Pogoda. Książka będzie dostępna do kupienia za pośrednictwem strony sputnikphotos.com w cenie 40 zł.

Kiedy i gdzie?

Premiera książki odbędzie się w niedzielę, 10 maja 2020 roku o godzinie 16:00 na fanpage’u Sputnik Photos. W relacji wezmą udział Adam Pańczuk i wybrani autorzy zdjęć.

Publikacji towarzyszy wystawa pod tym samym tytułem, prezentowana poprzez media społecznościowe (a docelowo także dostępnej osobiście w Społecznym Centrum Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie).

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

fot. Olga Sokal

Program Mentorski Sputnik Photos

Program Mentorski Sputnik Photos  jest intensywnym kursem, podczas którego studenci, w ścisłej współpracy z mentorami – fotografami Sputnik Photos, pracują nad stworzeniem własnego cyklu zdjęciowego.

Każdy z uczestników pracuje pod kierunkiem jednego z 6 mentorów, podczas comiesięcznych godzinnych sesji „jeden na jeden”. W programie znajdują się także zajęcia warsztatowe oparte o teoretyczne teksty dotyczące fotografii, pozwalające na głębszą refleksję nad tworzeniem autorskich cykli. Ważnym aspektem kursu jest networking: spotkania z zaproszonymi gośćmi, zjazdy plenerowe, wernisaże, promocje książek. SPMP kończy się realizacją projektu. Wybrane cykle prezentowane są w zbiorowej publikacji. Książka wysyłana jest do najważniejszych instytucji i przedstawicieli kultury na całym świecie.

Nabór do 9. edycji kursu trwa do 15 czerwca 2020.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Historia fotografii po polsku - „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989”
Wydana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu książka „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839-1989” to największy dotychczas zbiór tekstów dotyczących polskiej...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)