Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tak powinna wyglądać premiera w czasie pandemii. Multimedialne wydarzenie Piotra Zbierskiego już w ten weekend

0

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Maj 2020
Artykuł na: 17-22 minuty

Jak w czasie pandemii zorganizować premierę książki? Piotr Zbierski wie jak to robić i zaprasza na 2,5-godzinne, multimedialne przedstawienie na żywo wokół publikacji „Echoes Shades”. Transmisja już w tę niedzielę.

Przez ostatnie dwa miesiące wszelkie wydarzenia kulturalne praktycznie przestały funkcjonować. Wystawy zostały odwołane a większość festiwali przeniosło tegoroczne edycje na jesień. Jak się jednak okazuje i w tych warunkach można zorganizować ciekawe przedsięwzięcie, czego przykładem może być internetowa premiera najnowszej książki Piotra Zbierskiego.

Pokaz książki, rozmowa, widowisko multimedialne

- Zaczniemy od dyskusji wokół książki, którą poprowadzi Adrian Wykrota. Następnie zaprosimy Was na widowisko multimedialne z udziałem muzyków z zespołu Prześwit - zapowiadają organizatorzy - W pokazie zostaną wykorzystane również nowe, jeszcze niepublikowane materiały wizualne - fotografie, filmy, jak również rejestracje czynione na żywo w pracowni w trakcie koncertu. Koncert przybliży również materiały, które znajdą się w kolejnej publikacji planowanej na listopad 2020 roku – książce/obiekcie „Echoes Arch – small suitcase from the attic”.

fot. Piotr Zbierski, z książki "Echoes Shades"

Koncerty są inicjatywą interdyscyplinarną - łączą muzykę projektu Prześwit z pracami fotograficznymi i filmowymi Piotra Zbierskiego. Narracja wizualna jest miksowana na żywo. Tematem koncertu będą podobieństwa społeczności plemiennych w różnych szerokościach geograficznych. W ramach występu, publiczność będzie miała styczność z rzadko spotykanymi technikami wykonawczymi jak np. gra na metalowym złomie, czy charakterystycznym dla Tuwy śpiewem gardłowym.

"Echoes Shades", czyli miejsce człowieka w naturze

Echoes Shades to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (26)
 

"Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną. Echoes Shades jest fotograficzną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury.” - pisze o swoim projekcie Piotr Zbierski. "W swoich pracach rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która "znakuje" (Natura), oraz przestrzeni "oznakowanej" (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności.”

"Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. To opowieść o miejscu człowieka w naturze o jego namiętnościach, pragnieniach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.”

Kiedy i gdzie?

Premiera książki, połączona z rozmową i koncertem audiowizualnym odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 maja 2020 roku, o godzinie 18:00 na fanpage’u Pix.House. Transmisja będzie też dostępna do oglądania na kanale Pix.House w serwisie Youtube.

Sylwetki twórców

Piotr Zbierski - fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie. Jego książka Push the Sky Away znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 r. i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku). 

Prześwit - zespół istnieje od 2018 roku i do czasu intensywnie koncertuje po całym kraju. Kompozycje Prześwitu są oniryczne, eklektyczne, zaskakują niespodziewanymi rozwiązaniami i plastyczną, zmienną formą. Formację tworzą Julia Partyka (wiolonczela, shruti box, głos) Marcin Berner (gitara, instrumenty klawiszowe, przedmioty, instrumenty perkusyjne, głos).

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Najnowszy Digital Camera Polska - dwie okładki i inspirujący Temat Miesiąca
Najnowszy Digital Camera Polska - dwie okładki i inspirujący Temat Miesiąca
Najnowszy numer Digital Camera Polska ma wyjątkowo dwie okładki. Jedna zapowiada wywiad z Wojtkiem Wieteską, druga obszerny zbiór najlepszych zdjęć konkursu ILPOTY.
0
0
Powstał drugi numer Gazety Strajkowej
Powstał drugi numer Gazety Strajkowej
Ciąg dalszy zdjęć czołowych polskich dokumentalistów z protestów Strajku Kobiet znajdziemy w drugim numerze Gazety Strajkowej
32
3
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Nowy numer magazynu Digital Camera Polska wszedł do sprzedaży
Obszerny poradnik fotografa przyrody, inspirujący wywiad z Jędrzejem Nowickim, a także propozycje świątecznych prezentów i kreatywne fotoprojekty. Wszystko to, i wiele więcej, znajdziecie w...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)