Tak powinna wyglądać premiera w czasie pandemii. Multimedialne wydarzenie Piotra Zbierskiego już w ten weekend

Jak w czasie pandemii zorganizować premierę książki? Piotr Zbierski wie jak to robić i zaprasza na 2,5-godzinne, multimedialne przedstawienie na żywo wokół publikacji „Echoes Shades”. Transmisja już w tę niedzielę.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Przez ostatnie dwa miesiące wszelkie wydarzenia kulturalne praktycznie przestały funkcjonować. Wystawy zostały odwołane a większość festiwali przeniosło tegoroczne edycje na jesień. Jak się jednak okazuje i w tych warunkach można zorganizować ciekawe przedsięwzięcie, czego przykładem może być internetowa premiera najnowszej książki Piotra Zbierskiego.

Pokaz książki, rozmowa, widowisko multimedialne

- Zaczniemy od dyskusji wokół książki, którą poprowadzi Adrian Wykrota. Następnie zaprosimy Was na widowisko multimedialne z udziałem muzyków z zespołu Prześwit - zapowiadają organizatorzy - W pokazie zostaną wykorzystane również nowe, jeszcze niepublikowane materiały wizualne - fotografie, filmy, jak również rejestracje czynione na żywo w pracowni w trakcie koncertu. Koncert przybliży również materiały, które znajdą się w kolejnej publikacji planowanej na listopad 2020 roku – książce/obiekcie „Echoes Arch – small suitcase from the attic”.

fot. Piotr Zbierski, z książki "Echoes Shades"

Koncerty są inicjatywą interdyscyplinarną - łączą muzykę projektu Prześwit z pracami fotograficznymi i filmowymi Piotra Zbierskiego. Narracja wizualna jest miksowana na żywo. Tematem koncertu będą podobieństwa społeczności plemiennych w różnych szerokościach geograficznych. W ramach występu, publiczność będzie miała styczność z rzadko spotykanymi technikami wykonawczymi jak np. gra na metalowym złomie, czy charakterystycznym dla Tuwy śpiewem gardłowym.

"Echoes Shades", czyli miejsce człowieka w naturze

Echoes Shades to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii.

Piotr Zbierski, Echoes Shades / Pix.House 2020 Piotr Zbierski, Echoes Shades / Pix.House 2020 Piotr Zbierski, Echoes Shades / Pix.House 2020 Piotr Zbierski, Echoes Shades / Pix.House 2020
 

"Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną. Echoes Shades jest fotograficzną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury.” - pisze o swoim projekcie Piotr Zbierski. "W swoich pracach rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która "znakuje" (Natura), oraz przestrzeni "oznakowanej" (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności.”

"Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. To opowieść o miejscu człowieka w naturze o jego namiętnościach, pragnieniach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.”

Kiedy i gdzie?

Premiera książki, połączona z rozmową i koncertem audiowizualnym odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 maja 2020 roku, o godzinie 18:00 na fanpage’u Pix.House. Transmisja będzie też dostępna do oglądania na kanale Pix.House w serwisie Youtube.

Sylwetki twórców

Piotr Zbierski - fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie. Jego książka Push the Sky Away znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 r. i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku). 

Prześwit - zespół istnieje od 2018 roku i do czasu intensywnie koncertuje po całym kraju. Kompozycje Prześwitu są oniryczne, eklektyczne, zaskakują niespodziewanymi rozwiązaniami i plastyczną, zmienną formą. Formację tworzą Julia Partyka (wiolonczela, shruti box, głos) Marcin Berner (gitara, instrumenty klawiszowe, przedmioty, instrumenty perkusyjne, głos).

Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: książka fotograficzna
logo logo
Magazyny
Zamów