Czy natura może współistnieć z kulturą? Piotr Zbierski od 4 lat przemierza świat zgłębiając rytuały lokalnych społeczności

1
Redakcja Fotopolis
29 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Jeden z najciekawszych polskich fotografów młodego pokolenia powraca z kolejnym projektem. Książka „Echoes Shade” to wyjątkowy zapis świata duchowego dawnych kultur.

W pracy Piotra Zbierskiego każdy cykl wynika z poprzedniego. Fotograf, realizacje Echoes Shades rozpoczął w 2016 roku zaraz po wydaniu pierwszej książki "Push the sky away”.

„Cienie Echa” to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii.

Narracja książki prowadzi przez duchowy świat wybranych przez autora kultur. Piotr Zbierski podobnie jak w poprzednich cyklach podszedł bardzo blisko do ludzi, których spotykał, doświadczał osobiście ich życia, emocji i rytuałów. Stworzył esej, który przekracza jedną kulturę, miejsce czy czas, a w zamian staje się opowieścią o człowieku, który wyrósł z natury, o jego popędach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.

Miejsce człowieka w naturze

- Ludzie żyjący blisko natury, kultywujący dawne rytuały, natura, która naznacza naszą kulturę i kultura, która wynika z natury - to są zagadnienia, które zawsze były moimi tematami. - mówi Zbierski. - Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną.

fot. Piotr Zbierski

"Cienie echa" są artystyczną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury. W swoich działaniach artystycznych rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która "znakuje" (Natura), oraz przestrzeni "oznakowanej" (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności.

Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. Interesowały mnie tam obchody Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycje związane z corocznym odradzaniem się natury.

Skąd przyszła kultura?

"Zbierski tworzy zapis swoich doświadczeń związanych z tymi rytuałami. W tym celu stosuje techniki, które umożliwiają mu oddanie w fotografii zarówno tego, co ulotne jak i tego, co materialne. Korzysta przy tym z obrazów ruchomych i nieruchomych, a powstałe w ten sposób prace kryją w sobie wskazówki do głębszego, intuicyjnego zrozumienia połączeń pomiędzy rozlicznymi kulturami." - pisze o projekcie kuratorka Peggy Sue. "Cienie echa nie są bynajmniej skonkretyzowanym, linearnym zapisem dokumentującym określone miejsce i czas – to raczej sugestywna wypowiedź na temat natury człowieka, który nie jest przecież niczym innym, jak gatunkiem zwierzęcia."

fot. Piotr Zbierski

To co interesuje mnie najbardziej w cyklu to ślady i szwy tego, co było jeszcze przed obrazem, archeologia, która nie jest linearną rekonstrukcją, ale uznaniem współobecności czasów. Dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja natury oraz kultury, dążące do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem antropologicznej przeprawy przez wieki. Istnieje teraz, lecz cała pokryta jest kurzem przodków.

Piotr Zbierski zawarł w swoich fotografiach i filmach obrazy najprzeróżniejszych kultur: od rytuałów szamańskich na Syberii, po etniczne obrzędy upamiętniające zmarłych na południu indonezyjskiej wyspy Celebes, czy codzienne zwyczaje plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo w Etiopii. Intencją fotografa było splecenie ich losów w jedną narrację, którą należy czytać przez pryzmat intuicji i instynktu raczej, niż intelektu. Cienie echa to praca w toku. Mają Państwo okazję obejrzeć zarówno fotografie już ukończone, jak i przyjrzeć się diarystycznym metodom tworzenia, które stanowią trzon pracy artystycznej Piotra Zbierskiego.

Pomóż w wydaniu książki

Publikacja Echoes Shades będzie miała 240 stron w formacie 16,5 x 22 cm. Zostanie wydrukowana na wysokiej klasy papierze GARDA PAT KIARA 150gsm. Okładka zostanie wykonana z naturalnego lnu o roślinnej woni. Powstaną dwie edycje językowe: angielsko/polska oraz francusko/angielska.

Aktualnie środki na wydanie książki zbierane są za pośrednictwem kampanii w portalu Polakpotrafi.pl, w ramach której można ją nabyć po obniżonej cenie 130 zł. Wspierając kampanię większymi kwotami można nabyć dodatkowo ciekawe książki wydawnictwa Pix.House.

Piotr Zbierski

Fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015 r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie. Jego książka Push the Sky Away znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 r. i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku). 

Więcej informacji o projekcie znajdziecie pod adresem polakpotrafi.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Zimowa wyprzedaż w księgarniach Bookoff - najciekawsze albumy do 50 zł
Zimowa wyprzedaż w księgarniach Bookoff - najciekawsze albumy do 50 zł
Ponad 5 tysięcy tytułów książek taniej nawet o 90%, w tym mnóstwo albumów foto. Dziś rozpoczyna się zimowa wyprzedaż w księgarniach Bookoff! Prezentujemy nasze...
57
0
Okaleczony Świat - historia fotografii z perspektywy Europy Środkowej
Okaleczony Świat - historia fotografii z perspektywy Europy Środkowej
Książka “Okaleczony świat” Adama Mazura to wyjątkowe spojrzenie na fotografię i kontekst historyczny oraz kulturowy towarzyszący jej rozwojowi. Wykład i spotkanie...
79
0
Włochy oczami Mario Testino. “Ciao” to zbiór osobistych, niepublikowanych zdjęć mistrza fotografii mody
Włochy oczami Mario Testino. “Ciao” to zbiór osobistych, niepublikowanych zdjęć mistrza fotografii...
Postać Mario Testino znamy przede wszystkim z fotografii modowej. Teraz będziemy mogli zobaczyć bardziej reportażowe oblicze fotografa. Album “Ciao” to wyjątkowa,...
13
1
Powiązane artykuły