Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Piotr Zbierski - laureat Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2012

Piotr Zbierski został zdobywcą prestiżowej nagrody Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2012. Prezentujemy nagrodzony cykl "Pass by me".

0

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Czerwiec 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Piotr Zbierski


Cykl "Pass by me" autorstwa Piotra Zbierskiego zdobył główną nagrodę za debiut w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2012. To kulminacją projektu, nad którym autor pracował od pięciu lat. Poprzez swój długoterminowy cykl zatytułowany "White elephant" fotograf zgłębia zagadnienie ekspresji emocji oraz pytanie, w jakim stopniu są one w stanie zastąpić rzeczywistość. W tym projekcie fotograf swoje zafascynowanie kieruje w stronę przypadkowych spotkań. Spojrzenie na ludzi postawionych w rolach bezstronnych obserwatorów i przelotne spotkania z nieznajomymi - bez posiadania uprzedniej wiedzy na ich temat - pozwalają zobaczyć to, co najbardziej czyste i najważniejsze - ludzi i cały zamknięty świat ich emocji. W słowach Piotra Zbierskiego zawarta jest odpowiedź: "wybrałem fotografię, bo pozwala mi ona zbliżyć się do ludzi. Fotografia to jedyne medium, które przez swoją bezpośredniość pozwala mi ujawnić istnienie imaginacji w realnym świecie.

fot. Piotr Zbierski


Piotr Zbierski w swoich pracach koncentruje się na twarzach, gestach, ekspresji uczuć i relacji. Jego prace nie pretendują do miana oryginalnych, ale zamiast tego pozostają konsekwentnie autentyczne. Przedstawiają sceny z samego serca wydarzeń, "mięsa życia", ujęte w zróżnicowanych przestrzeniach. Większość z nich powstała w trakcie podróży po Europie Wschodniej i Indiach. Chociaż przy pierwszym kontakcie cykl sprawia wrażenie chaotycznej struktury, przy głębszym poznaniu odsłaniają się podskórne relacje i porządek łączący je w całość. Razem tworzą kompletny obraz i spójną historię o szczęściu, wspomnieniach i spotkaniach opisanych wyrazistym fotograficznym językiem.
 
Piotr Zbierski urodził się w 1987r., uczęszczał do Łódzkiej Szkoły Filmowej od 2006 do 2012 roku, kiedy to otrzymał dyplom magistra. Wybrane obrazy z cyklu "White Elephant" były pokazywane na rozmaitych wystawach w Polsce, Rosji oraz Portugalii.

fot. Piotr Zbierski


Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2021 - zdjęcia finalistów
Sony World Photography Awards 2021 - zdjęcia finalistów
Organizatorzy konkursu Sony World Photography Awards 2021 opublikowali listę finalistów oraz wyróżnionych w sekcji profesjonalnej. Głównego zwycięzce poznamy 15...
100
1
Luka Łukasiak wśród zwycięzców Portrait of Humanity 2021
Luka Łukasiak wśród zwycięzców Portrait of Humanity 2021
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych projektów portretowych i antropologicznych ostatnich lat. Wśród 30 zwycięzców zwycięzców tegorocznej edycji Portrait of...
29
2
Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium
Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji Monochrome Awards znalazło się wielu fotografów z Polski. Oto najlepsze czarno-białe zdjęcia Polaków.
77
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)