Piotr Zbierski - laureat Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2012

Piotr Zbierski został zdobywcą prestiżowej nagrody Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2012. Prezentujemy nagrodzony cykl "Pass by me".

0
Marcin Grabowiecki
20 Czerwiec 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Piotr Zbierski


Cykl "Pass by me" autorstwa Piotra Zbierskiego zdobył główną nagrodę za debiut w konkursie Leica Oskar Barnack Award 2012. To kulminacją projektu, nad którym autor pracował od pięciu lat. Poprzez swój długoterminowy cykl zatytułowany "White elephant" fotograf zgłębia zagadnienie ekspresji emocji oraz pytanie, w jakim stopniu są one w stanie zastąpić rzeczywistość. W tym projekcie fotograf swoje zafascynowanie kieruje w stronę przypadkowych spotkań. Spojrzenie na ludzi postawionych w rolach bezstronnych obserwatorów i przelotne spotkania z nieznajomymi - bez posiadania uprzedniej wiedzy na ich temat - pozwalają zobaczyć to, co najbardziej czyste i najważniejsze - ludzi i cały zamknięty świat ich emocji. W słowach Piotra Zbierskiego zawarta jest odpowiedź: "wybrałem fotografię, bo pozwala mi ona zbliżyć się do ludzi. Fotografia to jedyne medium, które przez swoją bezpośredniość pozwala mi ujawnić istnienie imaginacji w realnym świecie.

fot. Piotr Zbierski


Piotr Zbierski w swoich pracach koncentruje się na twarzach, gestach, ekspresji uczuć i relacji. Jego prace nie pretendują do miana oryginalnych, ale zamiast tego pozostają konsekwentnie autentyczne. Przedstawiają sceny z samego serca wydarzeń, "mięsa życia", ujęte w zróżnicowanych przestrzeniach. Większość z nich powstała w trakcie podróży po Europie Wschodniej i Indiach. Chociaż przy pierwszym kontakcie cykl sprawia wrażenie chaotycznej struktury, przy głębszym poznaniu odsłaniają się podskórne relacje i porządek łączący je w całość. Razem tworzą kompletny obraz i spójną historię o szczęściu, wspomnieniach i spotkaniach opisanych wyrazistym fotograficznym językiem.
 
Piotr Zbierski urodził się w 1987r., uczęszczał do Łódzkiej Szkoły Filmowej od 2006 do 2012 roku, kiedy to otrzymał dyplom magistra. Wybrane obrazy z cyklu "White Elephant" były pokazywane na rozmaitych wystawach w Polsce, Rosji oraz Portugalii.

fot. Piotr Zbierski


Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Aż 10 Polaków znalazło się w finale jubileuszowej, 10 edycji tego popularnego konkursu fotografii ulicznej. Zwycięzców już niebawem wyłoni jury, któremu przewodniczy sam Martin Parr.
0
0
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)