Leica Oskar Barnack Award 2014 - wyniki

Poznaliśmy laureata konkursu Leica Oskar Barnack Award 2014. Martin Kollar został nagrodzony tą prestiżową nagrodą za projekt “Field Trip” wykonany w Izraelu. Nagrodę Newcomer Award 2014 otrzymał Alejandro Cegarra z Wenezueli. Jego portfolio “The Other Side of the Tower of David” opowiada o mieszkańcach opuszczonego wieżowca w Caracas.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Maj 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Zwycięzca konkursu Leica Oskar Barnack Award 2014 został urodzony w byłej Czechosłowacji Martin Kollar. Fotograf został nagrodzony tą prestiżową nagrodą za projekt fotograficzny “Field Trip” wykonany w Izraelu. Jego celem było przedstawienie różnorodności tego miejsca na ziemi oraz zilustrowanie wielowymiarowej sytuacji regionu. Dla Kollara czas spędzony w Izraelu przywołuje wspomnienia z komunistycznej Czechosłowacji. Przeszukiwania obywateli, aresztowania są częścią codzienności obywateli Izreala. Ludzie żyją w ciągłym strachu przed inwigilacją. Kollarowi udało mu się uchwycić zarówno sceny z codziennego życia, jak i absurdalne czy humorystyczne sytuacje. Jego portfolio jest zróżnicowane pod względem wizualnym, zawiera różne tematy – od dokumentacji obecności wojsk na Zachodnim Brzegu aż po krajobrazy, dziką naturę oraz portrety ludności. Uchwycone sceny są zarówno banalne, absurdalne i komiczne, a czasami tragiczne. Kollar dokumentuje rzeczy dziwne i niełatwe, które stały się normalnością, tym samym przedstawia traumę panującą wśród żyjących tam osób. Pozornie zdjęcia te mogą być pokazywane samodzielnie, ale jest wśród nich wiążący element: wszechobecne napięcie. Wydaje się, że wojsko występuje w każdej sferze życia. Ciężko stwierdzić, gdzie kończą się strefy militarne, a gdzie zaczyna zwykłe cywilne życie. O książce pod tym samym tytułem, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mack pisaliśmy niedawno.

Martin Kollar urodził się w 1971 roku w Żylinie (Słowacja). Studiował na Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Po studiach rozpoczął pracę jako fotograf i operator kamery. Jego projekty fotograficzne były pokazywane na całym świecie, m. in. w Maison Européenne de la Photographie w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szanghaju oraz podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Był również wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Fuji Film Euro Press Photo Award oraz honorowe wyróżnienie w Leica Oskar Barnack Award 2004.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Nagrodę Newcomer Award 2014 otrzymał Alejandro Cegarra z Wenezueli. Jego „The Other Side of the Tower of David” opowiada o 2500 nielegalnych lokatorach rozpadającego się wieżowca w Caracas w Wenezueli. Budynek Centro Financiero Confinanzas został zbudowany z przeznaczeniem komercyjnym: jako siedziba główna jednego z ważniejszych w kraju banków, kompleks biur oraz hotel. W tej chwili opuszczona budowla jest znana jako Torre de David (Wieża Dawida) i mieszka tam około 2000-2500 nielegalnych lokatorów. Budowę wieżowca rozpoczął inwestor David Brillembourg w 1990 roku. Od jego imienia powstał przydomek Wieża Dawida. Nieukończony drapacz chmur ma 45 pięter i 192 metry wysokości. Prace zostały wstrzymane w 1994 roku z powodu kryzysu ekonomicznego oraz śmierci Davida Brillembourga. Pierwsi nielegalni mieszkańcy ze slumsów wprowadzili się do budynku w październiku 2007 roku. Stopniowa migracja sprawiła, że coraz więcej osób zasiedlało się w pustych kondygnacjach i korzystając z prowizorycznych materiałów zamieniali puste przestrzenie w swoje apartamenty. Osoby postronne rzadko mają szansę zobaczyć, co obecnie dzieje się wewnątrz murów budynku, który ma reputację wylęgarni przestępców. Fotograf był zaskoczony, jak otwarcie przyjęli go Ci ludzie i pozwolili mu na wgląd w ich prywatne życie. Alejandro Cegarra przedstawia inną perspektywę mieszkańców spragnionych normalności i akceptacji ze strony społeczeństwa. Czarno-białe fotografie ukazują ich potrzebę przynależności i posiadania bezpiecznego miejsca do życia. Pragnienie, którego do tej pory Wenezuela nie mogła spełnić.

Dla mieszkańców wieża jest nie tylko schronieniem i domem, ale także symbolem ich rewolucji przeciwko korupcji i pomnikiem sprzeciwu dla miejscowego establishmentu. Budynek Centro Financiero Confinanzas miał być symbolem gospodarczej metropolii o światowym znaczeniu i punktem orientacyjnym miasta. Teraz wskazuje tylko na zaniedbania poczynione przez państwo.

Alejandro Cegarra (urodzony w 1989 roku) po studiach z fotografii i marketingu pracował w sektorze reklamowym. Następnie rozpoczął pracę jako fotoreporter dla Ultimas Noticias – największej codziennej gazety w Wenezueli. Obecnie pracuje dla “Associated Press” w Caracas.

W 2014 roku Leica Camera AG świętuje 100-lecie fotografii Leiki. Z tego powodu wartość nagród pieniężnych w konkursie Oskar Barnack Award została podwojona. Martin Kollar, zwycięzca głównej nagrody Leica Oscar Barnack Award, otrzyma 10 000 euro oraz aparat M i obiektyw (o wartości 10 000 euro). Alejandro Cegarra, jako zwycięzca kategorii Newcomer otrzyma 5 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem. Rozdanie nagród nastąpi 9 lipca 2014 podczas festiwalu fotograficznego Rencontres d’Arles w Arles (południowa Francja).

Tymczasem Leica Gallery Warszawa zaprezentuje prace laureatów nagrody z poprzedniego roku. Evgenia Arbugaeva z projektem "Tiksi" oraz Ciril Jazbec z "Waiting to move" pokażą swoje prace na nadchodzącym Fotofestiwalu w Łodzi (5-15 czerwca 2014) oraz w galerii na Mysiej 3 (23 czerwca - 8 sierpnia)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Skypixel 2020 - najlepsze zdjęcia i filmy ostatniego roku uchwycone dronami
Skypixel 2020 - najlepsze zdjęcia i filmy ostatniego roku uchwycone dronami
Dobiegła końca 6. już edycja konkursu Skypixel, w którym nagradzane są najciekawsze filmy i fotografie wykonane dronami. Zobaczcie galerię tegorocznych finalistów....
17
0
Sony World Photography Awards 2021 - najlepsze zdjęcia z sekcji Open. Polacy z wyróżnieniami
Sony World Photography Awards 2021 - najlepsze zdjęcia z sekcji Open. Polacy z wyróżnieniami
Dziś poznaliśmy zwycięzców sekcji Open konkursu SWPA 2021. Wśród finalistów znalazły się także zdjęcia Bartłomieja Jureckiego, Tomasza Kowalskiego i Agaty...
22
1
Murat Harmanlikli - uliczny kreator światów
Murat Harmanlikli - uliczny kreator światów
Fotografuje, ale nie lubi nazywać się fotografem. Widzi rzeczywistość w odcieniach szarości, ponieważ, jak mówi, nie potrafi widzieć jej inaczej. Murat Harmanlikli to...
66
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)