Leica Oskar Barnack Award 2017 - nagrodzone prace

Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. 12 zwycięskich cykli oferuje wyjątkowe i mocne spojrzenie na kondycję współczesnego świata. Zobaczcie galerię finałową.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych, poświęconych szeroko rozumianemu dokumentowi. Oferuje bowiem nieco bardziej autorskie i wysublimowane spojrzenie na podejmowane tematy niż pozostałe prestiżowe konkursy. Organizowany od 37 lat skupia uwagę profesjonalistów z całego świata. Podobnie jak w zeszłym roku, tematem przewodnim był szeroko pojęty związek człowieka z naturą. Każdy z uczestników musiał zaprezentować serię lub projekt składający się z 10-12 zdjęć, które w ciekawy i innowacyjny sposób odnoszą się do tematu konkursu.

Legenda północy

fot. Terje Abusdal, z cyklu Slash & Burn fot. Terje Abusdal, z cyklu Slash & Burn fot. Terje Abusdal, z cyklu Slash & Burn fot. Terje Abusdal, z cyklu Slash & Burn

Zwycięzca tegorocznej edycji został norweski fotograf Terje Abusdal, który w cyklu “Slash & Burn” opowiada o mniejszości Leśnych Finów - imigrantów z fińskich regionów Savonii i Tavastii, którzy w XVI i XVII wieku osiedlili się w lasach Szwecji i Norwegii, uprawiając ziemię systemem trzebieży żarowej, wypalając miejscowo zalesienie pod uprawę. Kojarzeni z magią i szamanizmem, wyraźnie zapisali się w kulturze północy. Dziś mniejszość ta w zasadzie wymarła, a przypominają o niej jedynie kultywowane od dawna zwyczaje i pieści ludowe.

Abusdal, oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 25 tys. euro otrzyma także aparat Leica M wraz z obiektywem, o łącznej wartości 10 tys. euro.

Młody talent

fot. Sergey Melnitchenko, z cykluBehind the Scenes fot. Sergey Melnitchenko, z cykluBehind the Scenes fot. Sergey Melnitchenko, z cykluBehind the Scenes fot. Sergey Melnitchenko, z cykluBehind the Scenes

Nagrodę dla wschodzącego talentu otrzymał z kolei pochodzący z Ukrainy fotograf Sergey Melnitchenko. Seria “Behind the Scenes” oferuje rzadki wgląd w kulisy pracy chińskich tancerek, występujących na mocno zakrapianych imprezach w podrzędnych klubach i barach Państwa Środka. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. euro, podobnie jak główny zwycięzca Melnitchenko także otrzyma aparat Leica M wraz z obiektywem.

Finaliści

fot. Patrick Willcoq, z cyklu You cannot pick a stone with one finger

Seria francuskiego fotografa opowiada o etnicznej grupie Dagomba z Ghany. Za pomocą własnoręcznie przygotowanych scenografii opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tej mniejszości. Tytułowe przysłowie odnosi się do konieczności pomagania sobie nawzajem, aby móc się rozwijać. fot. Patrick Willcoq, z cyklu You cannot pick a stone with one finger

Seria francuskiego fotografa opowiada o etnicznej grupie Dagomba z Ghany. Za pomocą własnoręcznie przygotowanych scenografii opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tej mniejszości. Tytułowe przysłowie odnosi się do konieczności pomagania sobie nawzajem, aby móc się rozwijać. fot. Patrick Willcoq, z cyklu You cannot pick a stone with one finger

Seria francuskiego fotografa opowiada o etnicznej grupie Dagomba z Ghany. Za pomocą własnoręcznie przygotowanych scenografii opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tej mniejszości. Tytułowe przysłowie odnosi się do konieczności pomagania sobie nawzajem, aby móc się rozwijać. fot. Aleksey Kondratev, z cyklu Ice Fishers

Astana (Kazachstan) to jedna z najzimniejszych  i najmłodszych (od 1997 roku) stolic świata. Zimą temperatury sięgają tu 52 stopni Celsjusza poniżej zera. Sylwetki rybaków łowiących ryby na zamarzniętej rzecze Ishim kontrastują z futurystyczną wizją nowej stolicy.

Oprócz przyznania nagród głównych, jury konkursu wyróżniło także 10 finalistów: Clarę Chichin, Dominica Nahra, Gideona Mendela, Yoann Cimier, Verę Torok, Ekaterinę Devrouk, Viktorię Sorochinski, Patricka Willcoqa, Emiliena Urbano i Alekseya Kondatyeva. Fragmenty ich reportaży możecie zobaczyć w poniższej galerii. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.

Na razie organizatorzy nie podają szczegółów na temat wystawy pokonkursowej, ale prawdopodobnie tak, jak w przypadku wcześniejszych edycji ekspozycja zawita na organizowany jesienią festiwal Paris Photo i będzie możliwa do obejrzenia w siedzibie firmy.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem leica-oskar-barnack-award.com.

 

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Leica Oskar Barnack Award
logo logo
Magazyny
Zamów