Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Francuska fotografia zdominowała tegoroczną odsłonę Leica Oskar Barnack Award 2016. Nagrodę główną za cykl wyjątkowych portretów otrzymała Scarlett Coten Natomiast wyróżnienie „Newcomer“ powędrowało w ręce Clémentine Schneidermann.

0

Autor: Michał Chrzanowski

29 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych. Organizowany od 37 lat skupia uwagę profesjonalistów z całego świata. Każda z edycji ma swój temat przewodni. W tym roku był to szeroko pojęty związek człowieka z naturą. Nabór zgłoszeń trwał do połowy kwietnia, a każdy z uczestników musiał zaprezentować serię lub projekt składający się z 10-12 zdjęć, które w ciekawy i innowacyjny sposób odnoszą się do tematu konkursu.

Do tegorocznej odsłony konkursu nadesłało swoje prace przeszło 3200 fotografów z aż 108 krajów. Padł tym samym rekord w liczbie przesłanych zgłoszeń. Żadna z poprzednich edycji nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem - powiedzieli organizatorzy konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Tegoroczną laureatką Leica Oskar Barnack Award 2016 została Scarlett Coten. Francuska fotografka otrzymała nagrodę główną, 25 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem, za projekt „Mectoub“. W cyklu portretów zakwestionowała rolę oraz kreowany wizerunek mężczyzny żyjącego w arabskim świecie. Nagrodzone prace zwracają uwagę na problem rozbieżności pomiędzy przyzwoleniem społecznym a osobistą tęsknotą i indywidualnością.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z kolei tytuł Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2016 powędrował w ręce młodej francuskiej fotografki, Clémentine Schneidermann. Wraz z tytułem otrzymała ona 10 000 euro oraz aparat Leica M wraz z obiektywem. Jej cykl „The Unbearable, the Sadness and the Rest“ przedstawia post-industrialny kryzys jednego z regionów południowej Walii. Projekt, którego bohaterami są dzieci, jest także wyjątkową artystyczną mieszanką dokumentu, fotografii mody i portretu

Poniżej prezentujemy również wybrane zdjęcia z cykli pozostałych finalistów Leica Oskar Barnack Award 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Dziś w berlińskim Neuen Schule für Fotografie odbędzie się wernisaż wystawy prac wszystkich finalistów tegorocznej edycji konkursu. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października bieżącego roku. Więcej informacji oraz zdjęć wszystkich finalistów znajdziecie na stronie leica-oskar-barnack-award.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Gdy przechodzą ulicami Brazzaville i Kinszasy, nie sposób nie zwrócić na nich uwagi. O sapeurs, przedstawicielach barwnej afrykańskiej subkultury, w nowej książce fotograficznej...
21
0
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Już kilka miesięcy po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej na otoczony drutem kolczastym teren zaczęli wracać ludzie. Niektórzy mieszkańcy Czarnobyla i okolic chcieli znów...
410
1
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Nigdy nie wiemy co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Postanowiłam zapukać do paru - mówi Anna Bedyńska, laureatka World Press Photo, która o czasach pandemii...
11
5
Powiązane artykuły