Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Francuska fotografia zdominowała tegoroczną odsłonę Leica Oskar Barnack Award 2016. Nagrodę główną za cykl wyjątkowych portretów otrzymała Scarlett Coten Natomiast wyróżnienie „Newcomer“ powędrowało w ręce Clémentine Schneidermann.

0

Autor: Michał Chrzanowski

29 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych. Organizowany od 37 lat skupia uwagę profesjonalistów z całego świata. Każda z edycji ma swój temat przewodni. W tym roku był to szeroko pojęty związek człowieka z naturą. Nabór zgłoszeń trwał do połowy kwietnia, a każdy z uczestników musiał zaprezentować serię lub projekt składający się z 10-12 zdjęć, które w ciekawy i innowacyjny sposób odnoszą się do tematu konkursu.

Do tegorocznej odsłony konkursu nadesłało swoje prace przeszło 3200 fotografów z aż 108 krajów. Padł tym samym rekord w liczbie przesłanych zgłoszeń. Żadna z poprzednich edycji nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem - powiedzieli organizatorzy konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Tegoroczną laureatką Leica Oskar Barnack Award 2016 została Scarlett Coten. Francuska fotografka otrzymała nagrodę główną, 25 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem, za projekt „Mectoub“. W cyklu portretów zakwestionowała rolę oraz kreowany wizerunek mężczyzny żyjącego w arabskim świecie. Nagrodzone prace zwracają uwagę na problem rozbieżności pomiędzy przyzwoleniem społecznym a osobistą tęsknotą i indywidualnością.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z kolei tytuł Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2016 powędrował w ręce młodej francuskiej fotografki, Clémentine Schneidermann. Wraz z tytułem otrzymała ona 10 000 euro oraz aparat Leica M wraz z obiektywem. Jej cykl „The Unbearable, the Sadness and the Rest“ przedstawia post-industrialny kryzys jednego z regionów południowej Walii. Projekt, którego bohaterami są dzieci, jest także wyjątkową artystyczną mieszanką dokumentu, fotografii mody i portretu

Poniżej prezentujemy również wybrane zdjęcia z cykli pozostałych finalistów Leica Oskar Barnack Award 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Dziś w berlińskim Neuen Schule für Fotografie odbędzie się wernisaż wystawy prac wszystkich finalistów tegorocznej edycji konkursu. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października bieżącego roku. Więcej informacji oraz zdjęć wszystkich finalistów znajdziecie na stronie leica-oskar-barnack-award.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Md Enamul Kabir, fotograf z Bangladeszu, postanowił stawić czoło swoim lękom i fotografować to, czego się najbardziej obawia. Tak powstał cykl Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się...
25
2
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców Nikon’s Small World 2020
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców...
Konkurs Nikon’s Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat niedostrzegalny gołym. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego...
9
0
Wildlife Photographer of the Year 2020 - poznaliśmy wyniki najważniejszego konkursu przyrodniczego na świecie
Wildlife Photographer of the Year 2020 - poznaliśmy wyniki najważniejszego konkursu przyrodniczego...
W Londynie przyznano najbardziej prestiżowe nagrody świata fotografii przyrodniczej. Zobaczcie galerię zwycięskich prac.
12
0
Powiązane artykuły