Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Francuska fotografia zdominowała tegoroczną odsłonę Leica Oskar Barnack Award 2016. Nagrodę główną za cykl wyjątkowych portretów otrzymała Scarlett Coten Natomiast wyróżnienie „Newcomer“ powędrowało w ręce Clémentine Schneidermann.

0
Michał Chrzanowski
29 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych. Organizowany od 37 lat skupia uwagę profesjonalistów z całego świata. Każda z edycji ma swój temat przewodni. W tym roku był to szeroko pojęty związek człowieka z naturą. Nabór zgłoszeń trwał do połowy kwietnia, a każdy z uczestników musiał zaprezentować serię lub projekt składający się z 10-12 zdjęć, które w ciekawy i innowacyjny sposób odnoszą się do tematu konkursu.

Do tegorocznej odsłony konkursu nadesłało swoje prace przeszło 3200 fotografów z aż 108 krajów. Padł tym samym rekord w liczbie przesłanych zgłoszeń. Żadna z poprzednich edycji nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem - powiedzieli organizatorzy konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Tegoroczną laureatką Leica Oskar Barnack Award 2016 została Scarlett Coten. Francuska fotografka otrzymała nagrodę główną, 25 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem, za projekt „Mectoub“. W cyklu portretów zakwestionowała rolę oraz kreowany wizerunek mężczyzny żyjącego w arabskim świecie. Nagrodzone prace zwracają uwagę na problem rozbieżności pomiędzy przyzwoleniem społecznym a osobistą tęsknotą i indywidualnością.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z kolei tytuł Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2016 powędrował w ręce młodej francuskiej fotografki, Clémentine Schneidermann. Wraz z tytułem otrzymała ona 10 000 euro oraz aparat Leica M wraz z obiektywem. Jej cykl „The Unbearable, the Sadness and the Rest“ przedstawia post-industrialny kryzys jednego z regionów południowej Walii. Projekt, którego bohaterami są dzieci, jest także wyjątkową artystyczną mieszanką dokumentu, fotografii mody i portretu

Poniżej prezentujemy również wybrane zdjęcia z cykli pozostałych finalistów Leica Oskar Barnack Award 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Dziś w berlińskim Neuen Schule für Fotografie odbędzie się wernisaż wystawy prac wszystkich finalistów tegorocznej edycji konkursu. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października bieżącego roku. Więcej informacji oraz zdjęć wszystkich finalistów znajdziecie na stronie leica-oskar-barnack-award.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
38
1
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
21
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
181
0
Powiązane artykuły