Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Francuska fotografia zdominowała tegoroczną odsłonę Leica Oskar Barnack Award 2016. Nagrodę główną za cykl wyjątkowych portretów otrzymała Scarlett Coten Natomiast wyróżnienie „Newcomer“ powędrowało w ręce Clémentine Schneidermann.

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych. Organizowany od 37 lat skupia uwagę profesjonalistów z całego świata. Każda z edycji ma swój temat przewodni. W tym roku był to szeroko pojęty związek człowieka z naturą. Nabór zgłoszeń trwał do połowy kwietnia, a każdy z uczestników musiał zaprezentować serię lub projekt składający się z 10-12 zdjęć, które w ciekawy i innowacyjny sposób odnoszą się do tematu konkursu.

Do tegorocznej odsłony konkursu nadesłało swoje prace przeszło 3200 fotografów z aż 108 krajów. Padł tym samym rekord w liczbie przesłanych zgłoszeń. Żadna z poprzednich edycji nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem - powiedzieli organizatorzy konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Tegoroczną laureatką Leica Oskar Barnack Award 2016 została Scarlett Coten. Francuska fotografka otrzymała nagrodę główną, 25 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem, za projekt „Mectoub“. W cyklu portretów zakwestionowała rolę oraz kreowany wizerunek mężczyzny żyjącego w arabskim świecie. Nagrodzone prace zwracają uwagę na problem rozbieżności pomiędzy przyzwoleniem społecznym a osobistą tęsknotą i indywidualnością.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z kolei tytuł Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2016 powędrował w ręce młodej francuskiej fotografki, Clémentine Schneidermann. Wraz z tytułem otrzymała ona 10 000 euro oraz aparat Leica M wraz z obiektywem. Jej cykl „The Unbearable, the Sadness and the Rest“ przedstawia post-industrialny kryzys jednego z regionów południowej Walii. Projekt, którego bohaterami są dzieci, jest także wyjątkową artystyczną mieszanką dokumentu, fotografii mody i portretu

Poniżej prezentujemy również wybrane zdjęcia z cykli pozostałych finalistów Leica Oskar Barnack Award 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Dziś w berlińskim Neuen Schule für Fotografie odbędzie się wernisaż wystawy prac wszystkich finalistów tegorocznej edycji konkursu. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października bieżącego roku. Więcej informacji oraz zdjęć wszystkich finalistów znajdziecie na stronie leica-oskar-barnack-award.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Fotograf na liście 25 najgorszych zawodów
23 Kwi 2019
Bycie fotografem brzmi jak praca marzeń? Nad tą decyzją warto się dobrze zastanowić. Zawód ten trafił niedawno na listę najgorszych zawodów w Ameryce. Dlaczego?
0
Nowości Feiyu Tech - profesjonalny gimbal AK4500, kamera sportowa Ricca, programowalna głowica i więcej
23 Kwi 2019
Chiński producent rozszerza ofertę swoich akcesoriów i próbuje dokonać ekspansji na inne segmenty. Wśród akcesoriów, które niebawem trafią na rynek po raz pierwszy pojawia się kamera sportowa, a gimbale celują w zaawansowanych filmowców.
0
W jakiej kondycji jest współczesny fotoreportaż? Dowiedz się na spotkaniu z Justyną Mielnikiewicz w Zachęcie
23 Kwi 2019
Jak dziś opowiadać o świecie? Czy dokumentalista ma prawo do stylizacji? I czy w ogóle możemy obecnie mówić o jakichś regułach? Już w środę, 24 kwietnia w warszawskiej Zachęcie Justyna Mielnikiewicz opowie o współczesnym fotoreportażu.
0
Nikon Coolpix W150 - nowa odsłona niedrogiego wodoodpornego kompaktu
23 Kwi 2019
Producent zaprezentował najnowszy model z budżetowej linii podwodnych kompaktów. W kwestii specyfikacji niestety bez zmian, otrzymujemy za to funkcję mającą ułatwić fotografowanie dzieciom oraz kilka usprawnień programowych.
0