Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Leica Oskar Barnack Award 2016 - poznaliśmy zwycięzców

Francuska fotografia zdominowała tegoroczną odsłonę Leica Oskar Barnack Award 2016. Nagrodę główną za cykl wyjątkowych portretów otrzymała Scarlett Coten Natomiast wyróżnienie „Newcomer“ powędrowało w ręce Clémentine Schneidermann.

Leica Oskar Barnack Award to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych. Organizowany od 37 lat skupia uwagę profesjonalistów z całego świata. Każda z edycji ma swój temat przewodni. W tym roku był to szeroko pojęty związek człowieka z naturą. Nabór zgłoszeń trwał do połowy kwietnia, a każdy z uczestników musiał zaprezentować serię lub projekt składający się z 10-12 zdjęć, które w ciekawy i innowacyjny sposób odnoszą się do tematu konkursu.

Do tegorocznej odsłony konkursu nadesłało swoje prace przeszło 3200 fotografów z aż 108 krajów. Padł tym samym rekord w liczbie przesłanych zgłoszeń. Żadna z poprzednich edycji nie cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem - powiedzieli organizatorzy konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Tegoroczną laureatką Leica Oskar Barnack Award 2016 została Scarlett Coten. Francuska fotografka otrzymała nagrodę główną, 25 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem, za projekt „Mectoub“. W cyklu portretów zakwestionowała rolę oraz kreowany wizerunek mężczyzny żyjącego w arabskim świecie. Nagrodzone prace zwracają uwagę na problem rozbieżności pomiędzy przyzwoleniem społecznym a osobistą tęsknotą i indywidualnością.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z kolei tytuł Leica Oskar Barnack Award Newcomer 2016 powędrował w ręce młodej francuskiej fotografki, Clémentine Schneidermann. Wraz z tytułem otrzymała ona 10 000 euro oraz aparat Leica M wraz z obiektywem. Jej cykl „The Unbearable, the Sadness and the Rest“ przedstawia post-industrialny kryzys jednego z regionów południowej Walii. Projekt, którego bohaterami są dzieci, jest także wyjątkową artystyczną mieszanką dokumentu, fotografii mody i portretu

Poniżej prezentujemy również wybrane zdjęcia z cykli pozostałych finalistów Leica Oskar Barnack Award 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Dziś w berlińskim Neuen Schule für Fotografie odbędzie się wernisaż wystawy prac wszystkich finalistów tegorocznej edycji konkursu. Ekspozycję będzie można oglądać do 23 października bieżącego roku. Więcej informacji oraz zdjęć wszystkich finalistów znajdziecie na stronie leica-oskar-barnack-award.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Ważna aktualizacja platformy Phase One IQ4 Infinity. Wraz z nią otrzymamy m.in wieloklatkowy zapis RAW
26 Cze 2019
Tryb Automated Frame Averaging łączący wiele zdjęć w jeden plik RAW o lepszej jakości i szczegółowości obrazu - to największa nowość jaka w przyszłym tygodniu ma zostać wprowadzona do średnioformatowego systemu Phase One IQ4 Infinity.
0
Rusza Kino Letnie WJF VOL. 5. Pierwszy pokaz filmowy już najbliższy czwartek
26 Cze 2019
Kino Letnie WJF to cykl pokazów skierowany do miłośników fotografii. W ramach piątej edycji zostaną pokazane cztery filmy. Pierwszy seans już w najbliższy czwartek (27 czerwca).
0
„Do broni“ Agnieszki Rayss - wernisaż już dziś w Poznaniu
26 Cze 2019
W projekcie „Do broni” Agnieszka Rayss odwołuje się do rekonstrukcji historycznych, szczególnie rekonstrukcji XX-wiecznych wojen, które ze zjawiska niszowego stały się w ostatnich latach nowym modelem zachowań kulturowych. Wernisaż już dziś w poznańskiej Centrali.
0
Vintage Grand Prix - konkurs fotografii analogowej czeka na Twoje zgłoszenia
25 Cze 2019
Jeszcze do 10 lipca możecie nadsyłać swoje projekty do konkursu Vintage Grand Prix. Za zwycięzcę czeka 2500 zł oraz prezentacja swoich prac w formie wystawy w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival.
0