Ismail Ferdous i Ziyi Le zwycięzcami konkursu Leica Oskar Barnack Award 2023

Tegoroczna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych została rozstrzygnięta. Zwyciężyły osobliwe zdjęcia z plaży w Bangladeszu i melancholijne portrety z Chin.

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jury Leica Oskar Barnack Award ogłosiło zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu. Nagrodę główną, czyli 40 000 euro i sprzęt Leica o wartości 10 000 euro otrzymał projekt Ismaila Ferdousa. Jego seria “Sea Beach”, czyli Morska plaża przedstawia osobliwy a momentami wręcz absurdalny i surrealistyczny obraz plaży w Koks Badźar nad zatoką bengalską. Ta kolorowa seria przedstawia różnorodność kulturową Bangladeszu w całej okazałości.

Koks Badźar to główny ośrodek wypoczynkowo-turystyczny Bangladeszu, znany z najdłuższej nieprzerwanej na świecie piaszczystej plaży o długości 125 km. Miejsce to jest uważane za tygiel kulturowy, w którym ludzie z różnych środowisk i miejsc w społeczeństwie szukają odrobiny relaksu i rekreacji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Urodzony w 1989 roku Ismail Ferdous pochodzi z Bangladeszu. Chociaż od 2016 roku mieszka w Nowym Jorku, powrócił do tego wyjątkowego miejsca, aby uchwycić plażowiczów i atmosferę w jaskrawych kolorach. Ferdous jest członkiem Agence VU' w Paryżu. Jego projekty fotograficzne i filmowe poświęcone są tematyce społecznej, kulturalnej i humanitarnej. Pracuje dla najważniejszych międzynarodowych gazet i magazynów, a jego prace były wielokrotnie nagradzane.

Ziyi Le zwycięzcą kategorii New Comer

Nagrodę w kategorii New Comer, czyli dla fotografów do 30 roku życia, otrzymał w tej edycji Ziyi Le z Chin. Oprócz zaszczytnego tytułu otrzymał 10 000 euro i aparat Leica Q3.

Punktem wyjścia dla serii portretów chińskiego fotografa było osobiste uczucia pustki i zwątpienia w siebie. Ziyi Le znalazł bohaterów swoich zdjęć poprzez Weibo, podobny do Twittera chiński serwis społecznościowy. Inscenizowane sesje zdjęciowe stały się dla niego sposobem na zastanowienie się nad własnymi wątpliwościami, poczuciem wyobcowania i psychiczną pustką. Jednocześnie pokazując stan umysłu całego pokolenia, szukającego poszukującego rozwoju osobistego i miejsca w społeczeństwie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Ziyi Le urodził się w 1993 roku w Fujian w Chinach. W 2017 roku ukończył projektowanie mody w Minnan Institute of Technology. "Przez cały okres dorastania czułem się wyobcowany" - powiedział Le. "Postanowiłem zbadać podobną pustkę w stanie umysłu młodych ludzi takich jak ja, rozproszonych w różnych miastach, aby zobaczyć ich twarze, a także zbadać moje głębokie wątpliwości".

Wystawa zwycięskich zdjęć Leica Oskar Barnack Award 2023

Zdjęcia obu zwycięzców oraz 10 serii zakwalifikowanych do konkursu zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Ernsta Leitza w Wetzlar. Potem wystawa trafi do kolejnych galerii Leica i na festiwale fotograficzne na całym świecie. Aby zobaczyć wszystkie zwycięskie i zakwalifikowane serie, odwiedź stronę internetową Leica Oskar Barnack Award.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Konkurs Red Bull Illume co dwa lata nagradza najlepsze ujęcia sportów ekstremalnych i związanej z nimi kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę główną otrzymała kobieta,...
8
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
20
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
16
Powiązane artykuły