Ismail Ferdous i Ziyi Le zwycięzcami konkursu Leica Oskar Barnack Award 2023

Tegoroczna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych została rozstrzygnięta. Zwyciężyły osobliwe zdjęcia z plaży w Bangladeszu i melancholijne portrety z Chin.

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jury Leica Oskar Barnack Award ogłosiło zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu. Nagrodę główną, czyli 40 000 euro i sprzęt Leica o wartości 10 000 euro otrzymał projekt Ismaila Ferdousa. Jego seria “Sea Beach”, czyli Morska plaża przedstawia osobliwy a momentami wręcz absurdalny i surrealistyczny obraz plaży w Koks Badźar nad zatoką bengalską. Ta kolorowa seria przedstawia różnorodność kulturową Bangladeszu w całej okazałości.

Koks Badźar to główny ośrodek wypoczynkowo-turystyczny Bangladeszu, znany z najdłuższej nieprzerwanej na świecie piaszczystej plaży o długości 125 km. Miejsce to jest uważane za tygiel kulturowy, w którym ludzie z różnych środowisk i miejsc w społeczeństwie szukają odrobiny relaksu i rekreacji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Urodzony w 1989 roku Ismail Ferdous pochodzi z Bangladeszu. Chociaż od 2016 roku mieszka w Nowym Jorku, powrócił do tego wyjątkowego miejsca, aby uchwycić plażowiczów i atmosferę w jaskrawych kolorach. Ferdous jest członkiem Agence VU' w Paryżu. Jego projekty fotograficzne i filmowe poświęcone są tematyce społecznej, kulturalnej i humanitarnej. Pracuje dla najważniejszych międzynarodowych gazet i magazynów, a jego prace były wielokrotnie nagradzane.

Ziyi Le zwycięzcą kategorii New Comer

Nagrodę w kategorii New Comer, czyli dla fotografów do 30 roku życia, otrzymał w tej edycji Ziyi Le z Chin. Oprócz zaszczytnego tytułu otrzymał 10 000 euro i aparat Leica Q3.

Punktem wyjścia dla serii portretów chińskiego fotografa było osobiste uczucia pustki i zwątpienia w siebie. Ziyi Le znalazł bohaterów swoich zdjęć poprzez Weibo, podobny do Twittera chiński serwis społecznościowy. Inscenizowane sesje zdjęciowe stały się dla niego sposobem na zastanowienie się nad własnymi wątpliwościami, poczuciem wyobcowania i psychiczną pustką. Jednocześnie pokazując stan umysłu całego pokolenia, szukającego poszukującego rozwoju osobistego i miejsca w społeczeństwie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Ziyi Le urodził się w 1993 roku w Fujian w Chinach. W 2017 roku ukończył projektowanie mody w Minnan Institute of Technology. "Przez cały okres dorastania czułem się wyobcowany" - powiedział Le. "Postanowiłem zbadać podobną pustkę w stanie umysłu młodych ludzi takich jak ja, rozproszonych w różnych miastach, aby zobaczyć ich twarze, a także zbadać moje głębokie wątpliwości".

Wystawa zwycięskich zdjęć Leica Oskar Barnack Award 2023

Zdjęcia obu zwycięzców oraz 10 serii zakwalifikowanych do konkursu zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Ernsta Leitza w Wetzlar. Potem wystawa trafi do kolejnych galerii Leica i na festiwale fotograficzne na całym świecie. Aby zobaczyć wszystkie zwycięskie i zakwalifikowane serie, odwiedź stronę internetową Leica Oskar Barnack Award.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
9
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Powiązane artykuły