Wystawa

Presje i traumy - wystawa 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Społeczne Centrum Fotografii zapraszana wystawę studentów i studentek 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej projekty 19 twórców, które prezentują aktualne spojrzenie na zmieniający się świat.

Projekty 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos realizowane były podczas największych obostrzeń pandemicznych, co miało wpływ na formę i treść tych wypowiedzi. Autorzy i autorki ograniczeni byli do działania w swoim najbliższym otoczeniu, a co za tym idzie, zmuszeni do wykonania większej pracy koncepcyjnej.

fot. Gosia Kachnikiewicz, z projektu "Katalog estetyczny"

Sytuacja zawęziła również dobór tematów, jakie możemy zobaczyć na wystawie albo przynajmniej stworzyła nowy kontekst dla ich postrzegania. Bohaterowie i bohaterki prezentowanych cykli poddani są różnorakim presjom (wygląd, informacja, historia) ale i obarczeni osobistymi i rodzinnymi traumami. Wydaje się, że tak niewiele od nich zależy, że ich los jest zdeterminowany, a walka, którą podejmują - nierówna. Wystawę prezentującą projekty absolwentek i absolwentów Programu Mentorskiego można też postrzegać, jako obserwację szybko zmieniającego się świata, w tym również zmiany w naszym jego postrzeganiu.

fot. Andrzej Wencel, z projektu "Resztki"

Na wystawie swoje projekty zaprezentuje 19 autorów: Ewelina Białoszewska, Konrad Dobrucki, Katarzyna Heczko Bodora, Magdalena Jaroń, Justyna Jezierska, Gosia Kachnikiewicz, Dagmara Kasperczyk, Konrad Kloch, Michał Maciejewski, Damian Makowski, Agnieszka Niemczyk, Marcin Pawlukiewicz, Lesia Pcholka, Agnieszka Rodowicz, Mikołaj Starzyński, Katarzyna Szweda, Andrzej Wencel, Aleksandra Wolter i Magdalena Wutkowska.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy 10. edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos odbędzie się w sobotę, 14 maja 2022 roku o godz. 18.00 w Społecznym Centrum Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie. Zdjęcie będzie można oglądać do 5 czerwca.

Wystawie towarzyszyć będzie przegląd portfolio (14.05, godz. 10.00-14.00) a 18 maja o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na oprowadzenie kuratorskie z udziałem Jana Brykczyńskiego.

fot. Agnieszka Rodowicz, z projektu "Raz dał mi pomarańczę"

Pomoc dla Ukrainy

Autorzy i autorki wystawy zdecydowali się wspomóc Stewardesy i Stewardów Pokoju. To akcja Jany Shostak, artystki wizualnej, która jest na granicy z Ukrainą od pierwszej nocy wojny. Stewardesy i Stewardzi Pokoju (wolontariusze i wolontariuszki, uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy, Białorusi, opozycjoniści, artyści i aktywyści LGBT...) dyżurują 24/7 na granicy w Medyce. Informują osoby uchodźcze po rosyjsku co, gdzie i jak, pomagają znaleźć nocleg, transport, zorientować się w sytuacji. Tłumaczą zawiłości systemu, pocieszają, wspierają, przytulają. Będzie można ich/je wesprzeć wrzucając datki do puszki w trakcie wernisażu i trwania wystawy. Darczyńcy dostaną w podziękowaniu wydruki prac studentów. Będzie je także można kupić online i otrzymać pocztą.

fot. Magdalena Wutkowska, z projektu "Infostany"

Program Mentorski Sputnik Photos

Program Mentorski Sputnik Photos to zaawansowany kurs dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, chcących tworzyć autorskie narracje fotograficzne. Od 2012 roku ukończyło go już ponad 120 studentów. Opierają się na własnej pracy studentów, która odbywa się pod opieką fotografów Sputnik Photos. Zajęcia prowadzą także zapraszani goście i stali współpracownicy Sputnik Photos: pisarze, dziennikarze, projektanci i kuratorzy. Dodatkowe warsztaty, publikacje książkowe, wystawy i inne inicjatywy podejmowane przez Sputnik Photos, dają studentom i studentkom możliwość dalszego rozwoju, networkingu i promocji swojej twórczości, podczas trwania kursu i po jego zakończeniu.

Program Mentorski Sputnik Photos prowadzony jest przez stowarzyszenie Sputnik Photos w ramach działalności statutowej. Stowarzyszenie skupia fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej i zajmuje się wspieraniem rozwoju sztuk wizualnych, w tym edukacją fotograficzną.

Do 31 maja 2022 roku trwa rekrutacja do kolejnej edycji warsztatów. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę https://sputnikphotos.education/formularz-spmp-1/.

Więcej informacji: sputnikphotos.com

(fot. okładkowa: Ewelina Białoszewska, z projektu "Intymność")

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)