Zobacz wystawę fotograficzną absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos

0

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Maj 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

"No.9" to wystawa, która przedstawia fotograficzny kalejdoskop czasu zarazy, stworzony przez twórczynie i twórców, o których jeszcze będzie głośno.

Program Mentorski Sputnik Photos to zaawansowany kurs dla osób zainteresowanych fotografią dokumentalną oraz działaniami z jej pogranicza, chcących tworzyć autorskie narracje fotograficzne.

We wrześniu 2019 roku zaczęły się zajęcia dziewiątej edycji Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W drugiej połowie roku świat zaskoczyła pandemia. Przeniesiono zajęcia do internetu, projekty albo spowolniły albo zupełnie stanęły w miejscu. Podróże, spotkania, rozmowy - wszystko to, co towarzyszy pracy, ustało.

fot. Joanna Szpak-Ostachowska

Dla niektórych zamknięcie w domu okazało się inspirujące - zmiana tematu, najbliższe osoby, codzienne, niczym niewyróżniające się życie, archiwa, wspomnienia, dociekanie, badanie, konceptualizacja. Dla innych nastał czas samotnych wypraw - po lesie, po mazowieckich miasteczkach, opuszczonych domach. Autorzy w swoich projektach realizowanych w czasie pandemii podejmują wątki im bliskie – wychodzą od obserwowania samych siebie, swoich rodzin, otoczenia, ale też klimatu czy nastrojów społecznych. Część z nich szuka śladów przeszłości, inni bazują na kwerendach i archiwach, pytając o kondycję ludzkości.

fot. Zuzanna Głód

Mimo niesprzyjających warunków w rezultacie Programu Mentorskiego 2019/2020 powstało kilkanaście wspaniałych projektów. Każdy z nich reprezentuje dojrzały, indywidualny koncept, każdy z nich jest zaangażowany w problem, o którym opowiada, każdy stawia trudne pytania. Wystawa przedstawia fotograficzny kalejdoskop czasu zarazy, stworzony przez twórczynie i twórców, o których jeszcze będzie głośno.

fot. Filip Rybicki

"No.9" - gdzie i kiedy obejrzeć wystawę?

Wystawę "No.9" - absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos edycji 2019/2020 będzie można oglądać od poniedziałku, 17 maja, w Społecznym Centrum Fotografii przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie.

fot. Filip Piotrowicz

W dniach 22-30 maja po wystawie oprowadzać będą artyści, a 24 maja odbędzie się także premiera publikacji "No.9".

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku.

Rekrutacja do kolejnej edycji Programu Mentorskiego otwarta

Rekrutacja do kolejnej edycji Programu Mentorskiego trwa do 30 maja 2021 poprzez formularz dostępny na stronie kursu: sputnikphotos.education

fot. Milena Soporowska

Zdjęcie wejściowe: fot. Anna Hartman-Ksycińska

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Taką Polskę oglądano w Związku Radzieckim - zdjęcia Harry’ego Weinberga na wystawie w Warszawie
Fundacja Archeologia Fotografii rusza z wystawą „Karuzela" Harry’ego Weinberga, który w latach 1966-1973 zrealizował fotoreportaże i zdjęcia do ok. 200 artykułów...
0
1
Przetestuj i wygraj obiektyw Samyang AF do Sony E - ruszamy z nowym konkursem
Przetestuj i wygraj obiektyw Samyang AF do Sony E - ruszamy z nowym konkursem
Wraz z Focus Nordic i marką Samyang startujemy z kolejnym konkursem, w którym możecie wygrać ciekawy sprzęt fotograficzny. Tym razem zadanie polega na zrecenzowaniu 2...
0
0
W czwartek zaćmienie Słońca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować?
W czwartek zaćmienie Słońca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować?
Po 6 latach znowu zobaczymy zaćmienie Słońca z Polski. W czwartek, 10 czerwca dojdzie do zjawiska zaćmienia obrączkowego, ale z terytorium naszego kraju będziemy mogli obserwować tylko płytkie...
0
0