DaVinci Resolve 15 - darmowy kombajn do edycji i obróbki wideo dostępny do pobrania

DaVinci Resolve 15 - darmowy kombajn do edycji i obróbki wideo dostępny do pobrania

Kolejna odsłona edytora firmy Blackmagic to propozycja dla wszystkich, którym nie w smak subskrypcyjny model korzystania z oprogramowania Adobe. DaVinci Resolve wprowadza szereg zmian względem poprzednika i w jednej aplikacji zamyka kompletny zestaw narzędzi do postprodukcji filmów.

Adobe Premiere Pro to bez wątpienia najbardziej popularny edytor wideo na rynku. Ale czy warto jest swojej ceny? Zawodowcy powiedzą na pewno, że tak, jednak konieczność comiesięcznego wykupywania abonamentu na korzystanie z oprogramowania utrudnia dostęp osobom, które dopiero co rozpoczynają przygodę z filmowaniem, amatorom, a także bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy w swojej pracy nie skupiają się jednak głównie na materiałach wideo.

Na szczęście podobną wygodę pracy, bez konieczności chodzenia na kompromisy pod względem dostępnych funkcji możemy mieć za darmo, lub za stosunkowo niewielką opłatą, w postaci programu DaVinci Resolve, którego kolejne odsłony w krótkim czasie zdążyły podbić serca wielu twórców materiałów wideo.

Profesjonalna edycja dla każdego

Największą zaletą programu dla wielu będzie oczywiście to, że jego podstawowa wersja, pozwalająca na bezproblemową podstawową edycję filmów jest oferowana zupełnie za darmo, ale użytkowników przekonać może także wygodny interfejs, który pozwalać ma na szybszą pracę niż w przypadku konkurencji spod znaku Adobe, zwłaszcza jeśli mamy na myśli kompletną postprodukcję materiału, wraz z efektami specjalnymi, miksem dźwięku i gradacją kolorystyczną.

Najnowsza odsłona aplikacji, której stabilna, ogólnodostępna wersja ujrzała właśnie światło dzienne (DaVinvi Resolve 15) zamyka bowiem wszystkie te funkcje w jednej aplikacji, dzięki czemu nie mamy konieczności przełączania się pomiędzy kilkoma programami, a różne operacje możemy wykonywać jednocześnie, na bieżąco, pracując w poszczególnych panelach programu.

 

Najnowsza wersja aplikacji oferuje także szereg usprawnień pod względem obsługi programu i ponad 250 różnych narzędzi do edycji materiału wideo. Najważniejsze z nowości opisane zostały w powyższym filmie instruktażowym, jednak program skrywa w sobie znacznie więcej niż jest w stanie zaprezentować nam ten i tak długi wideoporadnik. Dla wszystkich, którzy chcą zgłębić możliwości programu, producent przygotował aż 2642-stronicową instrukcję, którą pobierzemy w formacie PDF razem z aplikacją. Skrócony opis nowych funkcji znajdziecie też na forum firmy BlackMagic.

Cena i dostępność

Jak już wspomnieliśmy, podstawowa wersja programu dostępna jest zupełnie za darmo i powinna wystarczyć do większości podstawowych zastosowań. Jeśli jednak chcielibyście oprzeć o program całą postprodukcję filmów, warto wykupić wersję Studio w cenie 299 dolarów (około 1130 zł). Osoby posiadające opłacona licencję na wersję 14, aktualizację mogą pobrać za darmo.

Jednorazowa opłata da nam m.in. dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, funkcji redukcji szumów, biblioteki efektów specjalnych czy wsparcie obsługi kilku kart graficznych. Aplikacja dostępna jest na systemy Windows 10, Mac OS (min. 10.12.6) oraz Linux. Do korzystania z programu zalecane jest posiadanie min. 16 GB pamięci RAM, lub 32 GB w przypadku chęci pracy w module Fusion, odpowiadającym za tworzenie efektów specjalnych.

Więcej informacji o nowym programie znajdziecie pod adresem blackmagicdesign.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
4
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1