Oto dziesięć twórczych sposobów wykorzystania kolorowego światła LED w fotografii i filmie

Autor: Michał Chrzanowski

13 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Lampy LED to popularne narzędzie, w szczególności w pracy komercyjnej, które umożliwia swobodne i efektywne manipulowanie nie tylko mocą światła, lecz także kolorami i barwami. Z najnowszego poradnika B&H dowiesz się o dziesięciu sposobach na wykorzystanie takich lamp podczas sesji fotograficznej czy produkcji filmowej.

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby żywych i soczystych barw na zdjęciach. O tym, jak duży wpływ kolor ma na odbiór fotografii może świadczyć chociażby ogromna popularność filtrów żelowych, które pozwalają zmienić charakter światła. Jednak kto choć raz spróbował swoich sił z żelami ten wie, że praca z nimi wcale nie jest łatwa i przyjemna. Do tego możemy napotykać na liczne ograniczenia - trudno jest kontrolować nasycenie danej barwy, a przy zmianie z jednego koloru na inny musimy skorzystać z różnych filtrów, co znacząco wydłuża czas sesji.

Jednak jest jedno popularne wyjście z takiego impasu. Są to lampy ze światłem LED, które coraz mocniej goszczą w profesjonalnych produkcjach - czy to zdjęciowych czy też filmowych. Wszystko przez to, że łączą wygodę, funkcjonalność, wydajność, a bardziej zaawansowane modele nawet możliwość ustawienia kolorystyki z całego spektrum palety sRGB. Do tego umożliwiają szerokie pole manewru przy sesjach zdjęciowych i produkcjach filmowych.

 

I o tym właśnie jest powyższy wideoporadnik przygotowany przez B&H. Dowiesz się z niego, w jaki sposób za pomocą kilku lamp LED osiągnąć 10 ustawień oświetlenia, które pobudzą Twoją kreatywność podczas pracy. Tak więc jeśli zastanawiasz się, czy lampy LED mogą okazać się dobrym rozwiązaniem do fotografii lub produkcji filmowych, to niespełna 7-minutowy film może dać Ci odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania. Zwłaszcza, że różne konfiguracje i zastosowanie takich lamp zostały bardzo dobrze omówione. Do tego po każdej z propozycji otrzymujemy rozrysowany schemat, który może stanowić „gotowca“ do kolejnej sesji.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale B&H. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.

zdjęcie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jaki obiektyw do filmowania aparatem? Podpowiadamy, które modele najlepiej sprawdzą się w realizacjach wideo [PORADNIK]
Jaki obiektyw do filmowania aparatem? Podpowiadamy, które modele najlepiej sprawdzą się w...
Wybór optyki do zdjęć wydaje się prosty. Filmowanie to jednak zupełnie inna para kaloszy. Podpowiadamy z jakich obiektywów warto korzystać, by praca wideo była...
24
Kolor w fotografii - czyli jak zarządzać barwą, aby odnieść sukces
Kolor w fotografii - czyli jak zarządzać barwą, aby odnieść sukces
O teorii barw i o tym, jak je łączyć, a także co trzeba wiedzieć i jaki sprzęt posiadać, aby prawidłowo zarządzać kolorem w fotografii studyjnej, na praktycznych przykładach opowiada Piotr...
43
Tworzysz archiwum zdjęć z wakacji? Znajdź dla nich dobrą oprawę!
Tworzysz archiwum zdjęć z wakacji? Znajdź dla nich dobrą oprawę!
Wakacje to doskonała okazja, żeby chwycić za aparat fotograficzny. Niezależnie od tego, czy przywozisz z nich piękne...
18
Powiązane artykuły