Capture One Pro 11 już dostępne. Nowa wersja wprowadza ważne zmiany

Autor: Maciej Luśtyk

30 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Capture One to jeden z najchętniej wybieranych programów do postprodukcji przez profesjonalistów. Jego najnowsza odsłona wprowadza kilka istotnych, wpływających na proces edycji zmian.

Wyprodukowany z myślą o wsparciu procesu edycji zdjęć ze średnioformatowych aparatów Phase One, program Capture One od lat cieszy się opinią najlepszej tego typu aplikacji w branży. Ostatnie aktualizacje wprowadziły wiele ciekawych usprawnień, z których wymienić można chociażby udostępnienie systemu presetów, tak popularnych w przypadku konkurencyjnej aplikacji Lightroom. Najnowsza wersja w dużym stopniu zmienia jednak sposób pracy w aplikacji.

Warstwy, warstwy i jeszcze raz warstwy

Capture One Pro 11 stawia przede wszystkim na pracę na warstwach i komunikację między fotografem a retuszerem. Obecna we wcześniejszych edycjach zakłada ustawień lokalnych została w całości zastąpiona narzędziem warstw, które są teraz centralnym punktem programu i na których można teraz dokonywać wszelkich możliwych edycji, łącznie z regulacją balansu kolorystycznego. Ma to znacznie usprawnić proces edycji, pozwalając fotografom na bardziej precyzyjną kontrolę na poszczególnymi elementami zdjęcia. Zaktualizowano także same narzędzia służące gradacji kolorystycznej, które teraz działać mają z jeszcze większą dokładnością.

 

System warstw wspierany jest przez usprawnione narzędzie maskowania, które dzięki nowym funkcjom wtapiania i doprecyzowywania zaznaczenia pozwoli dokładnie odseparować nawet problematyczne obiekty, takie jak włosy czy drzewa. Na warstwy będziemy też mogli aplikować wspomniane wcześniej presety i swobodnie je mieszać. Sama funkcja mieszania efektów poszczególnych warstw również miała zostać usprawniona.

Niestety nowy system pracy ma też swoje minusy - na jednym zdjęciu będziemy mogli pracować “tylko” z 16 warstwami. W większości wypadków nie będzie to problemem, jednak osoby przyzwyczajone do wielowarstwowego retuszu w Photoshopie poczują zapewne niedosyt.

 

Oprócz tego, producent obiecuje także poprawę wydajności programu, która przełoży się na szybszą edycję, a wśród nowości znajdziemy też pomniejsze, ale także użyteczne funkcje eksportu zaznaczenia kadrowanego obszaru w formie ścieżki, łatwiejszej aplikacji znaków wodnych czy zabezpieczenia przed duplikowaniem importu plików.

System adnotacji - łatwiejsza komunikacja z retuszerem

Najciekawszą jednak funkcja dodatkową jest pojawienie się systemu adnotacji. Dzięki niemu fotograf może nanieść na zdjęcie swoje uwagi, a następnie wyeksportować je do osobnej warstwy, co ułatwić ma współpracę z osobami odpowiedzialnymi za postprodukcję.

 

Program Capture One Pro 11 dostępny jest do pobrania w wersji na komputery Mac i Windows w cenie 299 dolarów. Możliwe jest także wykupienie subskrypcji w cenie 20 dolarów miesięcznie. Osoby posiadające wcześniejszą wersję aplikacji mogą z kolei dokonać aktualizacji w cenie 119 dolarów. Jeżeli jednak przed zakupem chcielibyście wpierw zaznajomić się z możliwościami programu, możecie pobrać za darmo 30-dniową wersję testową.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem phaseone.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Nie znasz się na symbolach i oznaczeniach i niie wiesz, jaki zamiennik akumulatora będzie odpowiedni dla Twojego sprzętu? Z pomocą...
1
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)