Capture One chce być jak Adobe. Nowy model działania zniechęca do kupowania bezterminowych licencji

Autor: Maciej Luśtyk

7 Grudzień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Capture One zmienia swój modus operandi. Zamiast corocznych nowych odsłon, aktualizacje będą wprowadzane na bieżąco. Niestety nie otrzymają ich użytkownicy jednorazowych licencji.

Oprogramowanie Capture One ma wiele zalet. Dla wielu jedną z głównych jest model biznesowy, który oprócz systemu subskrypcji nadal powala na zakup oprogramowania w formie bezterminowej licencji i dokonanie ewentualnego upgrade’u do nowszej w wersji w obniżonej cenie. Niestety nowa polityka producenta sprawi, że jednorazowy zakup oprogramowania stanie się dużo mniej opłacalny.

Szybsze aktualizacje, ale tylko dla posiadaczy subskrypcji

W e-mailu rozesłanym do użytkowników programu C1, twórcy informują o radykalnej zmianie sposobu działania. Wraz z zaprezentowaną na początku listopada wersją Capture One 23, producent kończy z rocznym cyklem uaktualniania programu o nowe istotne funkcje. Od teraz ważne aktualizacje będą wprowadzane na bieżąco, gdy tylko będą gotowe.

Przeczytaj także:
Capture One 23 - przegląd nowości

Na rynku zadebiutowała najnowsza wersja programu do edycji zdjęć RAW Capture One Pro 23. Oto przegląd najważniejszych nowości wprowadzonych wraz z nową odsłoną. [Czytaj więcej]

Z jednej strony to dobra zmiana, która da użytkownikom szybszy dostęp do nowości, a także ukłon w stronę osób działających w modelu subskrypcji. Wraz z nią przestanie być jednak dostępna opcja aktualizacji bezterminowych licencji w niższej cenie, a program kupiony w ramach jednorazowej opłaty będzie otrzymywał poprawki jedynie do czasu udostępnienia jego kolejnej wersji. Dla przykładu, jeśli wykupimy bezterminową licencję np. 20 kwietnia, a 25 kwietnia producent zaprezentuje nową funkcję, to już jej nie otrzymamy.

Bezterminowa licencja obejmie tylko to, co było dostępne w dniu zakupu

Jednym słowem otrzymujemy tylko to, co dostępne jest w momencie zakupu (i ewentualne poprawki bugów do czasu wprowadzenie kolejnej większej aktualizacji). Producent informuje też, że zamiast systemu upgrade’u zostanie wprowadzony system lojalnościowy. Więcej szczegółów na jego temat poznamy jednak dopiero 1 lutego 2023 roku.

Aby nieco ostudzić nastroje użytkowników, producent informuje jednocześnie, najświeższa odsłona programu (Capture One 2023) wykupiona w ramach bezterminowej licencji będzie otrzymywać aktualizacje do 30 września 2023 roku, a dotychczasowi użytkownicy C1 mają czas na dokonanie upgrade’u do tej wersji jeszcze do 31 stycznia.

Więcej informacji o nadchodzących zmianach znajdziecie na stronie captureone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2022. Wyniki plebiscytu Fotopolis
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2022. Wyniki plebiscytu Fotopolis
Już osiemnasty rok z rzędu pomagacie nam stworzyć ranking najlepszych produktów fotograficznych na rynku. Sprawdź jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia nasi...
40
Jest gorzej niż myślano. Nocne niebo jaśnieje w tempie nawet 10% rocznie
Jest gorzej niż myślano. Nocne niebo jaśnieje w tempie nawet 10% rocznie
Ekspansja człowieka od dawna powoduje wzrost zanieczyszczenia świetlnego. Rozwój nowych technologii drastycznie jednak ten proces przyspieszył. Czy już niedługo...
8
Nowy sensor Canona realizuje HDR bez łączenia ekspozycji
Nowy sensor Canona realizuje HDR bez łączenia ekspozycji
Canon opracował nowy sposób uzyskiwania ujęć o wysokim zakresie dynamicznym. Zamiast łączyć pojedyczne ekspozycje, nowo opracowana matryca jest w stanie ustawić osobne...
10
Powiązane artykuły