Capture One na iPada już latem. W 2022 roku pojawi się też apka na iPhone’a

Autor: Maciej Luśtyk

11 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Capture One zdradziło kilka szczegółów na temat „mobilnej” wersji programu C1. Wersja beta trafi na rynek już w przyszłym miesiącu.

Parę dni temu Capture One opublikowało harmonogram prac na rok 2022. Wśród nich były oczywiście usprawnienia wersji desktopowej i rozwijanie wprowadzonej niedawno funkcji Live oraz zapowiedź obiecywanych już od pewnego czasu wersji na iPada i iPhone’a. Teraz poznajemy wreszcie kilka szczegółowych informacji na temat mobilnej wersji C1, dzięki której program będzie mógł pochwalić się taką samą wszechstronnością pracy jak konkurencja spod znaku Adobe.

Capture One na iPad - co będzie oferować?

Wygląda na to, że wersja na iPada będzie oferowała tę samą, a przynajmniej bardzo zbliżoną funkcjonalność, co desktopowa. Apka będzie synchronizować się z wersją stacjonarną na podobnej zasadzie, co w przypadku Adobe Lightroom. Z tym wyjątkiem, że póki co synchronizacja ta będzie działać tylko w jedną stronę - zdjęcia będziemy mogli przesyłać z iPada do komputera, ale nie odwrotnie (zapewne zmieni to kolejna aktualizacja).

Ma to jednak swój sens, gdyż Capture One na iPada będzie pozwalać na tethering przez USB-C, co oznacza, że na wszelkiego rodzaju sesje będziemy mogli po prostu zabierać tablet i zacząć obrabiać już w drodze do domu, by później dokończyć pracę na komputerze.

Producent mówi, że wersja na Ipada będzie wykorzystywać ten sam silnik RAW co wersja standardowa, a dodatkowo będzie oferować funkcje maskowania i pracy na warstwach, z których korzystanie ma być znacznie łatwiejsze dzięki obsłudze dotykowej i wsparciu dla rysika. Niestety zarówno maski, jak i tethering nie będzie dostępny od razu, a pojawi się przy okazji nadchodzących aktualizacji.

Programiści twierdzą także, że w przyszłości C1 ma być programem działającym w chmurze, pozwalającym na swobodną pracę i synchronizację z każdego urządzenia. Możemy mieć więc nadzieję, że i zapowiadana na 2022 rok wersja na iPhone’a będzie mogła poszczycić się dużymi możliwościami.

Kiedy premiera?

Beta Capture One na iPada będzie dostępna do pobrania już w kwietniu. Niestety lista zbierająca chętnych do testów została już zamknięta. Ale zainteresowani nie powinni się zbytnio martwić. Wersja finalna pojawić ma się jeszcze latem 2022 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie captureone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nowa funkcja Photoshopa zmienia wszystko - Generative Fill to narzędzie, które zrewolucjonizuje edycję
Nowa funkcja Photoshopa zmienia wszystko - Generative Fill to narzędzie, które zrewolucjonizuje...
Adobe na dobre wprowadza funkcje AI do programów z pakietu Creative Cloud. W becie programu Photoshop pojawiła się nowa opcja Generative Fill, która na zawsze odmieni to jak pracujemy...
12
Calibrite Profiler v1.1 - szybsza i wygodniejsza kalibracja monitorów
Calibrite Profiler v1.1 - szybsza i wygodniejsza kalibracja monitorów
Calibrate wprowadza istotną aktualizację oprogramowania Profiler. Wprowadzono funkcję profilowania projektorów i wyświetlaczy wielkoformatowych. Nowa wersja posiada także pierwsze w...
0
DraGAN - kolejne narzędzie AI pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość obróbki zdjęć
DraGAN - kolejne narzędzie AI pokazuje jak będzie wyglądać przyszłość obróbki zdjęć
Technologie AI na dobre wkraczają na rynek pracy komercyjnej. Naukowcy z Instytutu Maxa Placka, MIT i Google prezentują system, który już niedługo może rozbudować...
12
Powiązane artykuły