Capture One 22 - bracketing HDR, panoramy, bezprzewodowy tethering i funkcje AI

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza wersja programu do edycji zdjęć Capture One jest już dostępna do pobrania. Nowa odsłona stawia przede wszystkim na wygodę pracy, wprowadzając funkcje, których od dawna domagali się fotografowie.

Capture One 22, główny konkurent Adobe Photoshop Lightroom, to przede wszystkim ukłon w stronę osób zajmujących się krajobrazem czy fotografią architektury i wnętrz, ale robi także wiele, by ułatwić pracę studyjną i przebieranie dużej liczby zdjęć.

Capture One 22 nie wprowadza rewolucji, ale wreszcie udostępnia długo oczekiwane funkcje

Głównymi nowościami w tegorocznej edycji C1 są funkcje automatycznego łączenia panoram oraz zdjęć HDR. Są to opcje dobrze znane użytkownikom Lightrooma i tutaj działają w sposób prawie identyczny - możemy zdać się na zupełną automatykę lub manualnie wpływać na tonację i położenie łączonych zdjęć. Ucieszą się wszyscy, których praca w postprodukcji wymaga łączenia ekspozycji.

W programie pojawia się także pierwsza funkcja oparta o układy AI. Mowa o opcji automatycznego obracania zdjęć. Nie brzmi to być może zbyt imponująco, ale może znacznie skrócić czas, którymi tracimy na delikatnym obracaniu dużej liczby lekko przekrzywionych zdjęć. Nowa funkcja ma w założeniu właśnie poziomować zdjęcia, na których horyzont jest przechylony. Jesteśmy ciekawi czy dzięki AI będzie też działać w przypadku zdjęć innych niż krajobrazowe.

W końcu docieramy do ostatniej z głównych nowości, jaką jest bezprzewodowy tethering. Funkcja ta na chwilę obecną dostępna jest wyłącznie dla użytkowników aparatów Canona (opcję obsługują modele EOS R5, R6, R3, R,  EOS-1D X Mark II i III oraz lustrzanki EOS 5D Mark IV i EOS 90D), ale z pewnością w niedługim czasie pojawi się także wsparcie dla wybranych modeli innych marek.

Oprócz tego Francuzi jak zwykle obiecują poprawę wydajności pracy z katalogiem. W oczy rzucić mają się przede wszystkim krótsze czasy przeszukiwania folderów. Pojawia się też nowy serwis Capture One Live, który pozwoli na błyskawiczne dzielenie się wykonanymi zdjęciami przez przeglądarkę w celu podglądu czy oceny, co ułatwić ma kolaborację i zdalną pracę z klientem.

Cena i dostępność

Aplikacja Capture One 22 dostępna jest do kupienia w formie jednorazowej licencji (299 dolarów) lub subskrypcji (od 24 dolarów miesięcznie). Program możemy kupić także nieco taniej w wersjach obsługujących tylko jedną markę aparatów (dostępne wersje Nikon, Sony i Fujifilm) w cenie 199 dolarów za jednorazową licencję i 19 dolarów miesięcznie w przypadku subskrypcji.

Użytkownicy wcześniejszej wersji mogą dokonać aktualizacji w cenie 199 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie captureone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro
Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.
6
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Nie wiesz jaką kartę wybrać? Pomoże ci ta wyszukiwarka
Wybór właściwej karty pamięci do aparatu, kamery lub drona to konieczność sprawdzenia wielu parametrów. Aby ułatwić ten proces, Lexar przygotował wygodną wyszukiwarkę, która zrobi to...
17
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)