Capture One 22 - bracketing HDR, panoramy, bezprzewodowy tethering i funkcje AI

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza wersja programu do edycji zdjęć Capture One jest już dostępna do pobrania. Nowa odsłona stawia przede wszystkim na wygodę pracy, wprowadzając funkcje, których od dawna domagali się fotografowie.

Capture One 22, główny konkurent Adobe Photoshop Lightroom, to przede wszystkim ukłon w stronę osób zajmujących się krajobrazem czy fotografią architektury i wnętrz, ale robi także wiele, by ułatwić pracę studyjną i przebieranie dużej liczby zdjęć.

Capture One 22 nie wprowadza rewolucji, ale wreszcie udostępnia długo oczekiwane funkcje

Głównymi nowościami w tegorocznej edycji C1 są funkcje automatycznego łączenia panoram oraz zdjęć HDR. Są to opcje dobrze znane użytkownikom Lightrooma i tutaj działają w sposób prawie identyczny - możemy zdać się na zupełną automatykę lub manualnie wpływać na tonację i położenie łączonych zdjęć. Ucieszą się wszyscy, których praca w postprodukcji wymaga łączenia ekspozycji.

W programie pojawia się także pierwsza funkcja oparta o układy AI. Mowa o opcji automatycznego obracania zdjęć. Nie brzmi to być może zbyt imponująco, ale może znacznie skrócić czas, którymi tracimy na delikatnym obracaniu dużej liczby lekko przekrzywionych zdjęć. Nowa funkcja ma w założeniu właśnie poziomować zdjęcia, na których horyzont jest przechylony. Jesteśmy ciekawi czy dzięki AI będzie też działać w przypadku zdjęć innych niż krajobrazowe.

W końcu docieramy do ostatniej z głównych nowości, jaką jest bezprzewodowy tethering. Funkcja ta na chwilę obecną dostępna jest wyłącznie dla użytkowników aparatów Canona (opcję obsługują modele EOS R5, R6, R3, R,  EOS-1D X Mark II i III oraz lustrzanki EOS 5D Mark IV i EOS 90D), ale z pewnością w niedługim czasie pojawi się także wsparcie dla wybranych modeli innych marek.

Oprócz tego Francuzi jak zwykle obiecują poprawę wydajności pracy z katalogiem. W oczy rzucić mają się przede wszystkim krótsze czasy przeszukiwania folderów. Pojawia się też nowy serwis Capture One Live, który pozwoli na błyskawiczne dzielenie się wykonanymi zdjęciami przez przeglądarkę w celu podglądu czy oceny, co ułatwić ma kolaborację i zdalną pracę z klientem.

Cena i dostępność

Aplikacja Capture One 22 dostępna jest do kupienia w formie jednorazowej licencji (299 dolarów) lub subskrypcji (od 24 dolarów miesięcznie). Program możemy kupić także nieco taniej w wersjach obsługujących tylko jedną markę aparatów (dostępne wersje Nikon, Sony i Fujifilm) w cenie 199 dolarów za jednorazową licencję i 19 dolarów miesięcznie w przypadku subskrypcji.

Użytkownicy wcześniejszej wersji mogą dokonać aktualizacji w cenie 199 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie captureone.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Adobe Creative Cloud Express - webowy kombajn dla kreatywnych, którzy nie mają czasu na Photoshopa
Nowa apka Creative Cloud Express łączy w sobie funkcje Adobe Spark i szereg nowości, aby sprostać oczekiwaniom młodych twórców szukających sposobu na szybką pracę na...
7
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Adobe robi ukłon w stronę współczesnych twórców i udostępnia subskrybentom Planu Fotograficznego dwie ważne aplikacje, które pozwolą na jeszcze szybszą pracę w...
6
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza optymalizacja
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza...
DxO aktualizuje swoje dwa sztandarowe programy do edycji. Ucieszą się zwłaszcza użytkownicy aparatów Fujifilm z matrycami X-Trans, którzy właśnie otrzymali ciekawą...
7
Powiązane artykuły