Hasselbald XCD 28 mm f/4 P - najmniejszy i najlżejszy w systemie. Stworzony dla fotografów ulicznych

Autor: Maciej Luśtyk

24 Sierpień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Hasselblad prezentuje najbardziej kompaktowy obiektyw w średnioformatowym systemie X. Model XCD 28 mm f/4 P waży tylko 245 g, sprawiając, że aparaty X1D i X2D staną się jeszcze bardziej mobilne.

Obiektyw Hasselblad XCD 28 mm f/4 P to odpowiednik ogniskowej 22 mm dla pełnej klatki. Ten szeroki kąt waży tylko 245 g, ma 43,5 mm długości i oferuje maksymalny otwór przysłony f/4. Te cechy sprawiają, że idealnie nadawać ma się na „codzienny” obiektyw o szeroki spektrum zastosowań.

Hasselbald XCD 28 mm f/4 P to uniwersalny towarzysz fotograficznych spacerów

Według producenta, szkło zostało zaprojektowane z myślą o fotografach ulicznych, ale kąt widzenia zbliżony do tego, który znamy z dzisiejszych smartfonów sprawi, że będzie to także ciekawe szkło do pejzażu, architektury czy szeroko pojętej fotografii miejskiej. Jednym słowem do wszelkich sytuacji w jakich dziś wykorzystujemy telefony. Nie bez powodu na jednym ze zdjęć reklamowych szkło wykorzystywane jest do wykonywania "instagramowych" fotek jedzenia.

Konstrukcja optyczna modelu XCD 4/28P składa się z 9 elementów w 8 grupach, w tym dwóch elementów asferycznych i jednego elementu ED, co zapewnić ma wyrównaną ostrość i skuteczne tłumienie aberracji chromatycznej.

Mimo niewielkiej konstrukcji szkło w pełni zaspokajać ma wymagania rozdzielczości najnowszej 100-megapikselowej matrycy. Z kolei minimalna odległość ostrzenia, wynosząca zaledwie 22 cm pozwoli na fotografowanie detali z bardzo bliska (maksymalne powiększenie 1:6). Możliwości obiektywu rozwija także migawka centralna z synchronizacją błysku o czasu 1/4000 s.

Za ostrzenie odpowiada silnik krokowy, który w połączeniu z systemem detekcji fazy w aparacie X2D pozwolić ma na szybkie i skuteczne ostrzenie, niezależnie od sytuacji.

Cena i dostępność

Obiektyw Hasselblad XCD 28 mm f/4 P jest już dostępny w sklepach oficjalnych delearów w cenie 8750 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie hasselblad.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły