Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?

Autor: Maciej Luśtyk

8 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym obiektywem fotografów nocnego nieba, krajobrazu i filmowców pracujących z szeroki kątami widzenia.

Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art to obiektyw przede wszystkim nakierowany na fotografię krajobrazową, a w szczególności fotografowanie nocnego nieba, w czym pomoże nam szereg przemyślanych funkcji nowego szkła. Otrzymujemy więc między innymi możliwość zablokowania pierścienia ostrości, możliwość nakręcania tradycyjnych filtrów kołowych (rozmiar 82 mm), opcję mocowania tylnych filtrów żelowych czy też element ułatwiający montaż ogrzewaczy zapobiegający kondensacji rosy na soczewkach, podczas nocnych zdjęć.

Dopracowany układ optyczny i duża funkcjonalność

Dopełnieniem konstrukcji będzie udoskonalony układ optyczny, który wg producenta jest kulminacją 60-leniego doświadczenia Sigmy. Otrzymujemy więc 17 soczewek w 15 grupach wśród których znajdziemy 2 soczewki SLD i 3 soczewki dwustronnie asferyczne, które doskonale korygowac mają aberrację chromatyczną, dystorsję oraz komę i zapewniać wyrównaną ostrość już od nominalnej wartości przysłony. Obiektyw oferuje minimalną odległość ostrzenia równą 23 mm.

Układ optyczny obiektywu Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art

Do tego wydajny i cichy silnik krokowy AF oraz 11-listkowa zaokrąglona przysłona, którą możemy przełączyć na tryb bezstopniowy, co ucieszy filmujących. Na pokładzie znalazł się także fizyczny przełącznik AF/MF, dowolnie konfigurowalny przycisk funkcyjny, a szkło zosało oczywiście uszczelnione przed kurzem i zachlapaniami. Mamy też powłokę oleo- i hydrofobową, która ułatwi utrzymanie przedniej soczewki w czystości.

Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art zachowuje też przystępne gabaryty, mierząc 87,8 x 111,2 mm przy wadze 650g.

Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możemy wstępnie ocenić na przykładzie oficjalnych zdjęć przykładowych udostępnionych przez producenta.

fot. Shigemi Numazawa

fot. Shigemi Numazawa

fot. Tony Noel

fot. Tony Noel

fot. Dean Sherwood

Cena i dostepność

Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art trafi na rynek 26 sieprnia 2022 roku w cenie 4790 zł.

Obiektyw będzie dostępny w wersjach z mocowaniami Sony E i L-mount.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)