Pełnoklatkowy Foveon jeszcze w tym roku? Nowe zapowiedzi Sigmy

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Wbrew wcześniejszym komunikatom, nowy warstwowy sensor Foveon X3 może zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku.

Innowacyjna warstwowa matryca Foveon przez lata zdążyła już obrosnąć legendą. Po pierwsze ze względu na wykorzystywaną technologię, która pozwala uzyskać obraz o większej wyrazistości niż w przypadku matryc ze standardowymi filtrami Bayera, po drugie dlatego, że zapowiadana od 2018 roku nowa, pełnoklatkowa wersja sensora nigdy nie zeszła na dobre z desek kreślarskich inżynierów Sigmy.

Budowa matrycy Foveon względem tradycyjnej matrycy z filtrem Bayera

Pełnoklatkowy aparat wyposażony w nową matrycę Foveon X3 miał wstępnie zostać pokazany jeszcze w 2019 roku. Podczas targów CP+2019 firma dowiedzieliśmy się z kolei, że aparat ukaże się jednak w 2020 roku a w 2020 roku dostaliśmy informację o tym, że premiera została przesunięta na czas nieokreślony, z powodu przeszkód, na jakie natrafiono na etapie produkcji.

Nowy Foveon szybciej niż myśleliśmy?

Prze kolejne dwa lata wydawało się, że projekt umarł śmiercią naturalną, jednak w lutym bieżącego roku producent wydał oświadczenie, w którym informował, że prace nad nową matrycą wróciły do punktu wyjścia, a całe przedsięwzięcie jest na etapie wczesnego prototypu. Jednocześnie producent nakreślił fazy produkcji sensora, informując, że aktualnie cały proces jest na początku fazy drugiej.

  • Etap 1: Powtarzane symulacje projektowe nowej trójwarstwowej struktury w celu potwierdzenia, że będzie ona działać zgodnie z zamierzeniami.
  • Etap 2: Ocena prototypu przy użyciu małego przetwornika obrazu o takim samym rozmiarze piksela jak w specyfikacji produktu, ale ze zmniejszoną całkowitą liczbą pikseli w celu sprawdzenia w praktyce charakterystyki działania przetwornika obrazu.
  • Etap 3: końcowa ocena prototypu przy użyciu pełnoklatkowego przetwornika obrazu o takich samych specyfikacjach jak produkty masowe, w tym konwerter AD itp.

Wygląda jednak na to, że producent błyskawicznie przebrnął przez kolejne etapy rozwoju nowej matrycy, gdyż w najnowszym firmowym wywiadzie, CEO Kazuto Yamaki informuje, że firma aktualnie pracuje nad prototypem matrycy, która powinna zadebiutować jeszcze przed końcem roku.

Ze słów prezesa firmy wynika, że prace nad matrycą są na końcu trzeciego etapu, lub że nawet etap ten udało się już zakończyć. Czy oznacza to też, że w najbliższym czasie ujrzymy też nowy pełnoklatkowy aparat Sigmy? Na razie nie mamy na ten temat jeszcze żadnych informacji, ale biorąc pod uwagę, że po opracowaniu matrycy konieczne będzie jeszcze uruchomienie jej masowej produkcji, debiutu nowego korpusu spodziewalibyśmy się najwcześniej w 2023 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2022. Wyniki plebiscytu Fotopolis
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2022. Wyniki plebiscytu Fotopolis
Już osiemnasty rok z rzędu pomagacie nam stworzyć ranking najlepszych produktów fotograficznych na rynku. Sprawdź jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia nasi...
29
Jest gorzej niż myślano. Nocne niebo jaśnieje w tempie nawet 10% rocznie
Jest gorzej niż myślano. Nocne niebo jaśnieje w tempie nawet 10% rocznie
Ekspansja człowieka od dawna powoduje wzrost zanieczyszczenia świetlnego. Rozwój nowych technologii drastycznie jednak ten proces przyspieszył. Czy już niedługo...
8
Nowy sensor Canona realizuje HDR bez łączenia ekspozycji
Nowy sensor Canona realizuje HDR bez łączenia ekspozycji
Canon opracował nowy sposób uzyskiwania ujęć o wysokim zakresie dynamicznym. Zamiast łączyć pojedyczne ekspozycje, nowo opracowana matryca jest w stanie ustawić osobne...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)