Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu

Autor: Maciej Luśtyk

8 Sierpień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi wymiarami.

Nowy szerokokątny obiektyw Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art prezentuje się niemal identycznie jak zaprezentowany również dzisiaj model Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art. Podobnie otrzymujemy więc przełącznik blokady pierścienia ostrości, możliwość przełączenia przysłony na tryb bezstopniowy czy też opcję mocowania standardowych filtrów kołowych na przednią soczewkę oraz filtrów żelowych (za tylną soczewką).

Obiektywy Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art i Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art obok siebie

Główną różnicą, oprócz bardziej uniwersalnej ogniskowej będa wymiary obiektywu, dzięki którym będzie on wygodniejszy do fotografowania i filmowania na co dzień. Szkło mierzy raptem 75,5 x 95 mm i waży 520 g, co jak na oferowane możliwości można uznać za bardzo dobry wynik.

Wysokiej jakości optyka i budowa, którą polubią filmujący

Parą dla dopracowanej obudowy ma być świetny układ optyczny. Wszystko bazuje tu na 17 soczewkach w 14 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki FLD, 1 soczewkę SLD oraz aż 4 soczewki asferyczne. To wszystko przy akompaniamencie 11-listkowej, zaokrąglonej przysłony i zaawansowanych powłok antyodblaskowych. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 25 cm. Według producenta optyka oferuje doskonale rezultaty i całkowicie tłumi aberracje oraz komę, choć należy spodziewać się, że wzorem większości współczesnych konstrukcji, wady takie jak dystorsja czy winietowanie, będą korygowane programowo.

Układ optyczny obiektywu Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art

Obiektyw ponadto wyposażony jest w cichy i szybki silnik krokowy AF, który ma być skuteczny także podczas filmowania. Filmowców ucieszy także wspomniana możliwość przełączenia pierścienia przysłony na tryb bezstopniowy oraz niewielkie wymiary, dzięki którym szkło powinno dobrze balansować się na gimbalach.

Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art oferuje ponadto przycisk funkcyjny oraz fizyczny przełącznik AF/MF. Jest to także obiektyw uszczelniony, a jego przednia soczewka została pokryta powłoką hydro- i oleofobową, która ułatwi utrzymanie szkła w czystości. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możemy wstępnie ocenić na przykładzie oficjalnych zdjęć przykładowych producenta.

fot. Jim Koepnick

fot. Jim Koepnick

fot. Jim Koepnick

fot. Francesco Riccardo

fot. Noriko Yamaguchi

fot. Masato Ono

Cena i dostępność

Obiektyw Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art zadebiutuje na rynku 26 sierpnia 2022 roku w cenie 4290 zł.

Szkło będzie dostępne w wersjach z mocowaniami Sony E i L-Mount.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)