Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C - jasno i szeroko w kompaktowym wydaniu

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Japoński producent wprowadza na rynek kolejny pełnoklatkowy zoom o lekkiej i poręcznej konstrukcji. Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN z serii Contemporary to uzupełnienie zeszłorocznego modelu 28-70 mm.

Pełnoklatkowa Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | Contemporary ma łączyć w sobie wyjątkową jakość optyczną, stałą jasność f/2.8 w całym zakresie zoomu oraz solidną i lekką obudowę. Ma otwierać nowe możliwości dla fotografów z mocowaniem L-mount i Sony E, którzy potrzebują profesjonalnego narzędzia w kompaktowej formie.

Jednocześnie Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C stanowi uzupełnienie zaprezentowanego rok temu modelu 28-70 mm f/2.8 DG DN | C. Ten kompaktowy duet pokryje zakres ultraszerokokątnych i średnich ogniskowych przy łącznej wadze zestawu 920 gramów.

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C - budowa optyczna i wykonanie

Konstrukcja optyczna nowego obiektywu opiera się na 16 soczewkach ustawionych w 11 grupach. Zastosowano przy tym aż pięć elementów ze szkłą FLD i cztery soczewki asferyczne. Tak skomplikowany układ zapewnia wysoką jakość obrazu zarówno w centrum kadru, jak i na jego brzegach, co jest szczególnie istotne w fotografii szerokokątnej.

Obiektyw jest wyposażony w wewnętrzny mechanizm zoomu i nie zmienia swojej długości podczas pracy. Producent podkreśla, że środek ciężkości obiektywu zmienia się w niewielkim stopniu, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania z gimbalem.

Dzięki zastosowaniu silnika krokowego, autofokus ma być szybki i cichy, idealnie ma się sprawdzić zarówno podczas fotografowania jak i nagrywania filmów.

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | Contemporary ma wyjątkowo kompaktową konstrukcję - waży zaledwie 450 g i mierzy 100,6 mm długości. Na obiektyw można nakręcać tradycyjne filtry fotograficzne o średnicy 72 mm.

Obudowę obiektywu wykonano ze specjalnie dobranych lekkich materiałów, w tym stabilnego termicznie kompozytu (TSC) i poliwęglanów o niskiej kurczliwości. Dzięki temu obiektyw może pracować z pełną wydajnością nawet w środowiskach o dużych różnicach temperatur.

Ile kosztuje Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C?

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C z mocowaniem Sony i L-mount wejdzie do sklepów 20 czerwca 2022 r. Cena ma wynosić 4190 zł.

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C - zdjęcia przykładowe producenta

Producent pokazał już zdjęcia wykonane nowym obiektywem, ale nie udostępnił ich w pełnej rozdzielczości. Seria ze zdjęciami dzieci została wykonana aparatem Sony A7C, natomiast zdjęcia architektury miejskiej korpusem Sigma fp L.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Najnowszy teleobiektyw z systemu Nikon Z to lekka, mniejsza i dużo tańsza alternatywą dla modelu ze światłem f/2.8. W sam raz dla aspirujących fotografów sportu i...
0
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
W kwietniu, wspólnie z firmą Fujifilm ogłosiliśmy konkurs, w ramach którego troje czytelników fotopolis miało okazję testować jasne stałki: Fujinon XF 18 mm f/1.4, Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR,...
16
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów...
16