Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C - jasno i szeroko w kompaktowym wydaniu

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Japoński producent wprowadza na rynek kolejny pełnoklatkowy zoom o lekkiej i poręcznej konstrukcji. Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN z serii Contemporary to uzupełnienie zeszłorocznego modelu 28-70 mm.

Pełnoklatkowa Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | Contemporary ma łączyć w sobie wyjątkową jakość optyczną, stałą jasność f/2.8 w całym zakresie zoomu oraz solidną i lekką obudowę. Ma otwierać nowe możliwości dla fotografów z mocowaniem L-mount i Sony E, którzy potrzebują profesjonalnego narzędzia w kompaktowej formie.

Jednocześnie Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C stanowi uzupełnienie zaprezentowanego rok temu modelu 28-70 mm f/2.8 DG DN | C. Ten kompaktowy duet pokryje zakres ultraszerokokątnych i średnich ogniskowych przy łącznej wadze zestawu 920 gramów.

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C - budowa optyczna i wykonanie

Konstrukcja optyczna nowego obiektywu opiera się na 16 soczewkach ustawionych w 11 grupach. Zastosowano przy tym aż pięć elementów ze szkłą FLD i cztery soczewki asferyczne. Tak skomplikowany układ zapewnia wysoką jakość obrazu zarówno w centrum kadru, jak i na jego brzegach, co jest szczególnie istotne w fotografii szerokokątnej.

Obiektyw jest wyposażony w wewnętrzny mechanizm zoomu i nie zmienia swojej długości podczas pracy. Producent podkreśla, że środek ciężkości obiektywu zmienia się w niewielkim stopniu, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania z gimbalem.

Dzięki zastosowaniu silnika krokowego, autofokus ma być szybki i cichy, idealnie ma się sprawdzić zarówno podczas fotografowania jak i nagrywania filmów.

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | Contemporary ma wyjątkowo kompaktową konstrukcję - waży zaledwie 450 g i mierzy 100,6 mm długości. Na obiektyw można nakręcać tradycyjne filtry fotograficzne o średnicy 72 mm.

Obudowę obiektywu wykonano ze specjalnie dobranych lekkich materiałów, w tym stabilnego termicznie kompozytu (TSC) i poliwęglanów o niskiej kurczliwości. Dzięki temu obiektyw może pracować z pełną wydajnością nawet w środowiskach o dużych różnicach temperatur.

Cena i dostępność

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C z mocowaniem Sony i L-mount wejdzie do sklepów 20 czerwca 2022 r. Cena ma wynosić 4190 zł.

Sigma 16-28 mm f/2.8 DG DN | C - zdjęcia przykładowe producenta

Producent pokazał już zdjęcia wykonane nowym obiektywem, ale nie udostępnił ich w pełnej rozdzielczości. Seria ze zdjęciami dzieci została wykonana aparatem Sony A7C, natomiast zdjęcia architektury miejskiej korpusem Sigma fp L.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Viltrox AF 56 mm f/1.7 - supermała i supertania portretówka do aparatów APS-C
Viltrox AF 56 mm f/1.7 - supermała i supertania portretówka do aparatów APS-C
Viltrox prezentuje najtańszy do tej pory obiektyw z systemem AF w swojej ofercie. Ekwiwalent 84 mm ma być świetną propozycją na pierwszy obiektyw portretowy.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)