Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Lomography New Petzval 58 mm f/1,9 Bokeh Control

0

Autor: Maciej Luśtyk

1 Czerwiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Dziś znów wracamy do nowości z Kickstartera. Firma Lomography wystartowałą z kampanią mająca na celu zebranie funduszy na produkcję kolejnego obiektywu bazującego na klasycznych szkłach Petzval. New Petzval 58 mm f/1.9 Bokeh Control Art Lens został wyposażony w specjalny pierścień pozwalający na regulację natężenia efektu rozmycia.

Obiektyw Lomography New Petzval 58 mm f/1,9 Bokeh Control to druga po obiketywie Petzval 85 mm pozycja w ofercie producenta bazująca na konstrukcji wprowadzonej ponad 170 lat temu przez Józsefa Petzvala. Oryginalny układ składał się z dwóch achromatów - przednia grupa soczewek korygowała aberrację sferyczną, ale wprowadzała komę, którą eliminowała druga grupa soczewek. Pomiędzy grupami znajdowała się apertura. Nowe szkło zostało wyposażone w pokrętło sterujące natężeniem tego unikalnego bokeh oferowanego przez obiektyw.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Dodatkowo szkło wyposażono w nawiązujące do klasycznego designu pokrętło ostrzenia, a także system wymiennych przysłon, wsuwanych w korpus obiektywu. Te będą oferowały zakres od f/1,9 do f/16.

Obiektywy, tak jak wcześniejsza konstrukcja Lomography z serii Petzval, będą montowane w fabryce Zenita. Petzval 58 mm będzie oferowany w mosiężnym i czarnym wykończeniu w wersjach do systemów Canon EF i Nikon F, a a pomocą adapterów podłączymy je także do aparatów Fujifilm X, Sony E i Mikro Cztery Trzecie. Po kilku dniach od startu kampanii w serwisie Kickstarter, twórcy zebrali już pięciokrotność sumy potrzebnej na produkcję (560 tys. dolarów), a do końca zbiórki został jeszcze prawie miesiąć.

Jeśli chcecie stać się posiadaczami jednego z tych oryginalnych szkieł wystarczy wesprzeć projekt kwotą $460. Obiektywy trafią na rynek na początku przyszłego roku.

Więcej informacji o projekcie i przykładowe zdjęcia zrobione na za pomocą obiektywu znajdziecie na stronie projektu w serwisie Kickstarter

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
12
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
14
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)