Lomography Neptune Convertible Art Lens System - obiektyw o wielu twarzach

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Maj 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Nowa propozycja Lomography to oryginalne podejście do tematu kompaktowej optyki. Dzięki systemowi wymiennych elementów frontowych otrzymamy możliwość skorzystania z szerokiego zakresu ogniskowych, przy zachowaniu miniaturowych wymiarów całego systemu.

Ostatnie lata to prawdziwy wysyp ciekawej optyki. Jednak to czasem nie najnowsze technologie odpowiadają za najbardziej oryginalne produkty. Nowy manualny system Lomography Neptune Convertible Art Lens bazuje na niemal 200-letnim projekcie francuskiego optyka, Charlesa Chevaliera i zakłada   konstrukcję, której podstawę stanowi moduł z przysłoną, pierścieniem ostrości, mocowaniem i 3 soczewkami, do której możemy możemy podłączyć różnorodne frontowe elementy optyczne, będące w stanie modyfikować wyjściową ogniskową obiektywu od 15 do 400 mm oraz jego jasność.

 

Oryginalna konstrukcja sprawia, że całość staje się wyjątkowo mała i poręczna. Na początek system Neptune trafi do sprzedaży w wersji z 3 modułami optycznymi, które przekształcą go w obiektywy 35 mm f/3.5, 50 mm f/2.8 i 80 mm f/4.0. Jak zapewnia producent, soczewki zostały wykonane z wysokiej jakości szkła optycznego i zagwarantują nam ostry obraz oraz wierną reprodukcje kolorów.

Kolejnym plusem konstrukcji jest także fakt, że każdy z wymiennych frontowych elementów przyjmuje filtry o takiej samej średnicy (52 mm), a w zestawie otrzymamy także 6 efektowych wkładek, które montowane wewnątrz obiektywu pozwolą nam w nieostrościach uzyskać punkty świetlne o określonym kształcie. System będzie dostępny w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Pentax K, a za pomocą przejściówek podepniemy go także do większości aparatów bezlusterkowych.

Projekt na razie jest w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter, jednak w jego powodzenie nie powinniśmy wątpić. Jak na razie, wszystkie tego typu dotychczasowe przedsięwzięcia Lomography zakończyły się sukcesem, a firmie w raptem kilka godzin od startu kampanii promocyjnej udało się zebrać już niemal całą kwotę potrzebną na rozpoczęcie produkcji (100 tys. dolarów).

Aby zdobyć wyjątkowy zestaw Neptune Convertible Art Lens wraz z 3 wspomnianymi wyżej modułami optycznymi, wystarczy wesprzeć projekt kwotą 545 dolarów (cena sklepowa będzie niemal  2 razy wyższa). Wysyłka finalnych egzemplarzy planowana jest na marzec 2018 roku. Dodatkowo osoby, które zakupią system za pośrednictwem Kickstartera będą miały decydujący głos w sprawie tego, jakie moduły ujrzą światło dzienne jako kolejne.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie pod adresem lomography.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)