Lomography Petzval 80,5 mm f/1.9 MKII Art - portretowy klasyk powraca

2

Autor: Maciej Luśtyk

7 Luty 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Po modelu 55 mm przyszedł czas na legendarną portretówkę. Najnowszy Petzval 80,5 mm f/1.9 MKII Art ma być marzeniem fotografów i filmowców, szukających wyjątkowego charakteru obrazu.

W 180. Rocznicę powstania pierwszego portretowego Jozepha Petzvala Lomography wypuszcza jego współczesną wersję, która ma szansę powalczyć o tytuł jednego z najciekawszych manualnych obiektywów tego typu.

Konstrukcja składająca się z raptem 4 soczewek w 3 grupach pozwalać ma na ostrzenie z minimalnej odległości 80 cm i dostarczać wyjątkowego rozmycia. Szkło zresztą oferowane jest także w specjalnej edycji Advance Bokeh Control, oferującej osobny pierścień do regulacji charakteru i „zakręcenia” rozmycia.

Petzval 80,5 mm jest być może trochę efekciarski, ale na pewno dostarczy ciekawy obrazek

Oprócz tego otrzymujemy spiralny mechanizm ostrzenia oraz bezstopniową, ręcznie sterowaną przysłonę, którą domkniemy do wartości f/16. Dzięki możliwości płynnego domknięcia przysłony, obiekt ma spodobać się także filmowcom. Jak w przypadku wszystkich szkieł z serii Petzval, całość zamknięta została w eleganckiej, stylizowanej na epokę mosiężnej obudowie. W przypadku wersji specjalnej, będziemy mieli do czynienia z anodyzowanym aluminium.

Samo szkło jest też stosunkowo kompaktowe - mierzy 109 x 78 mm przy wadze 440 g. Nakręcimy też na nie filtry o średnicy 67 mm. Obydwa szkła pozwalają także na wsuwanie do konstrukcji specjalnych szablonów, które pozwolą nadać konkretny kształt punktom świetlnym w rozmyciu (np. serduszka, lub gwiazdy).

Cena i dostępność

Jak na to, co oferuje, szkło nie jest na szczęście koszmarnie drogie. Aktualnie możemy nabyć je za pośrednictwem kampanii na Kickstarterze w cenie 290 dolarów (około 1125 zł). W dodatku to już 12. kampania Lomography, a twórcom już udało się zebrać całą kwotę potrzebną na produkcję, także o powodzenie projektu nie powinniśmy się martwić.

Obiektyw dostępny jest w wersjach z bagnetami Canon EF i Nikon F.

Szkło trafić ma na rynek w czerwcu 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii produktu w serwisie Kickstarter.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)