Petzval 55 mm f/1.7 Art Mark II - legendarna konstrukcja zawitała do pełnoklatkowych systemów bezlusterkowych

0

Autor: Michał Chrzanowski

24 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Magiczne bokeh o różnych wzorach, pełna swoboda twórcza, optyka bazująca na legendarnej konstrukcji Józsefa Petzvala oraz wyjątkowe wykonanie - oto Petzval 55 mm f/1.7 Art Mark II zaprojektowany z myślą o pełnoklatkowych bezlusterkowcach.

Lomography nie raz potrafiło zaskoczyć ciekawymi konstrukcjami lub reaktywacjami legendarnych szkieł. Firma w swojej ofercie ma chociażby Petzval 58 mm f/1.9 Bokeh Control i Petzval 85 mm f/2.2, które bazują na konstrukcji wprowadzonej ponad 170 lat temu przez Józsefa Petzvala. Teraz jednak najnowszym modelem Petzval 55 mm f/1.7 Art Mark II producent postanowił wkroczyć na rynek bezlusterkowców.

- Z radością przedstawiamy nasz najnowszy obiektyw z linii Art Lens: Petzval 55 mm f/1.7 zaprojektowany specjalnie dla rosnącego segmentu pełnoklatkowych systemów bez lustra. Nowy model to mocne narzędzie dla każdego fotografa i filmowca! Więc co jest takiego szczególnego w tym obiektywie - zaznacza producent.

Legenda w nowej odsłonie

Nowy Petzval został wyposażony w pokrętło sterujące natężeniem unikalnego bokeh oferowanego przez obiektyw. Do wyboru będziemy mieć aż siedem opcji ustawień. Dodatkowo szkło wyposażono we frezowany i wygodny pierścień ostrzenia, a także system wymiennych przysłon, wsuwanych w korpus obiektywu, które posiadają różne wzory, dzięki czemu będziemy w stanie kształtować wygląd bokeh.

Petzval 55 mm f/1.7 Art Mark II zapewnia standardową ogniskową 55 mm o zmiennym polu widzenia (41-47.5 stopnia) oraz nominalny otwór przysłony f/1.7 (maksymalna wartość f/22). We wnętrzu znajdziemy układ optyczny (4 elementów rozmieszczonych w 3 grupach) bazujący na konstrukcji Józsefa Petzvala (oryginalny układ składał się z dwóch achromatów - przednia grupa soczewek korygowała aberrację sferyczną, ale wprowadzała komę, którą eliminowała druga grupa soczewek). Poza tym poszczególne soczewki zostały pokryte specjalną powłoką umożliwiającą efektywne fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych. Minimalna odległość ogniskowania tego modelu wynosi 60 cm.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Petzval 55 mm f/1.7 Art Mark II z mocowaniem Canon RF, Nikon Z i Sony FE jest już dostępny w przedsprzedaży w trzech wersjach: czarnej aluminiowej (399 euro), czarnej anodyzowanej (499 euro) i złotej (499 euro). Pierwsza w sprzedaży pojawić ma się w lipcu, zaś dwie ostatnie w sierpniu tego roku. Po więcej informacji odsyłamy na stronę producenta.

Nazwa Petzval 55 mm f/1.7 Art Mark II
Producent Petzval
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon RF
Nikon Z
Sony FE
Ogniskowa 55 mm
Maksymalna jasność 1.7
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 8
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 4 elementy / 3 grupy
Pole widzenia 41-47.5°
Minimalna odległość ogniskowania 60 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Cena w dniu premiery 399 / 499 euro

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły