Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Lomography Fantôme Kino B&W ISO 8 - nowy film w klimacie noir

1

Autor: Andrzej Wencel

27 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Wysoki kontrast i bardzo niska czułość, bo podobno przeciwieństwa się przyciągają.

Od jakiegoś czasu fotografia analogowa przezywa swoją drugą młodość, napędzaną przez millenialsów, którzy wykupują za bezcen z komisów stare Olympusy mju, żeby poczuć tę kręcącą nutkę niepewności i oczekiwania, niedostępną w świecie fotografii cyfrowej.

Melodramatycznie i monochromatyczne

Korporacje już dawno wyczuły tę tęsknotę za minionymi czasami. Szczególnie dobrze potrzeby amatorów-eksperymentatorów rozpoznaje Lomography, które wprowadza kolejny czarno-biały film do swojej oferty -Fantôme Kino B&W ISO 8. Oto jak opisują nowy produkt na swojej stronie:

"Fantôme Kino B&W idealnie nadaje się do aparatów otworkowych, efektownych portretów i dramatycznych zdjęć ulicznych. Dzięki niskiej czułości, ta nietypowa czarno-biała klisza z łatwością wprowadzi was w świat przejść tonalnych, zapewniając bogate obrazy o niskiej ziarnistości i żywym mikro-kontraście. Negatyw Fantôme Kino wydobędzie życie z każdej fotografowanej sceny, rejestrując ją najbardziej sugestywnie, jak to tylko możliwe." 

"To trzeci film z rodziny Kino B&W dostępny w naszej ofercie. Jest idealny dla profesjonalistów i kreatywnych początkujących fotografów. Film Fantôme jest polecany dla tych, którzy lubią przejąć pełną kontrolę manualną nad ekspozycją. Nie boją się eksperymentować z fotografią oraz lampą błyskową. Swoja charakterystyką przypomina film noir."

Jak pewnie zauważyliście, film charakteryzuje się wyjątkowo niska czułością. Będzie to wymuszało używanie jaśniejszych obiektywów i dłuższego niż zwykle czasu ekspozycji. Dlatego producent do każdego opakowania dodaje dokładną instrukcje sposobu naświetlania i sugeruje używanie statywu lub przysłon w zakresie f/1.4 - f/2.8. 

Film jest przeznaczony do wywoływania w standardowym procesie czarno-białym (nie ciepłym C-41 dostępnym w konsumenckich labach). Dlatego musicie go wywoływać sami w koreksach, albo w miejscach, które mają w swojej ofercie „zimny” proces. Jeśli zdecydujecie się wołać sami, producent zaleca wywoływacze Kodak D96 lub odpowiednik starego Rodinala - Compard R09.

 

Cena i dostępność

Film ma być dostępny w sprzedaży od czerwca 2020 roku, ale juz dziś można go zamówić ze strony Lomography.com w przedsprzedaży.  Negatywy są pakowane w zestawach po 5 sztuk. Cena opakowania to 35 dolarów (około 145 zł.) Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć przesyłkę.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć wykonanych na tym negatywie i posłuchać opinii osób, które miały juz okazje go używać, wejdźcie na lomography.com.

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell S6M - mikrofon krawatowy z odsłuchem na żywo
Newell S6M - mikrofon krawatowy z odsłuchem na żywo
Na rynku pojawił się nowy mikrofon krawatowy Newell S6M. Jest dyskretny, z funkcją odsłuchu i z możliwością zasilania podczas nagrywania filmów lub tworzenia relacji na Instagram.
0
0
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox LED1000 II - wysokiej jakości filmowe oświetlacze o dużej mocy
Godox wprowadza na polski rynek nowe wersje paneli LED 1000, wzbogacone m.in. o możliwość sterowania DMX. Dostępna jest wersja ze stałą temperaturą barwową 5600K...
0
0
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Mocowane na magnes filtry Irix Magnetic Mount System do obiektywów filmowych
Irix rozszerza system magnetycznych akcesoriów Magnetic Mount System o filtry do obiektywów filmowych.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)