Lomography Fantôme Kino B&W ISO 8 - nowy film w klimacie noir

1
Andrzej Wencel
27 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Wysoki kontrast i bardzo niska czułość, bo podobno przeciwieństwa się przyciągają.

Od jakiegoś czasu fotografia analogowa przezywa swoją drugą młodość, napędzaną przez millenialsów, którzy wykupują za bezcen z komisów stare Olympusy mju, żeby poczuć tę kręcącą nutkę niepewności i oczekiwania, niedostępną w świecie fotografii cyfrowej.

Melodramatycznie i monochromatyczne

Korporacje już dawno wyczuły tę tęsknotę za minionymi czasami. Szczególnie dobrze potrzeby amatorów-eksperymentatorów rozpoznaje Lomography, które wprowadza kolejny czarno-biały film do swojej oferty -Fantôme Kino B&W ISO 8. Oto jak opisują nowy produkt na swojej stronie:

"Fantôme Kino B&W idealnie nadaje się do aparatów otworkowych, efektownych portretów i dramatycznych zdjęć ulicznych. Dzięki niskiej czułości, ta nietypowa czarno-biała klisza z łatwością wprowadzi was w świat przejść tonalnych, zapewniając bogate obrazy o niskiej ziarnistości i żywym mikro-kontraście. Negatyw Fantôme Kino wydobędzie życie z każdej fotografowanej sceny, rejestrując ją najbardziej sugestywnie, jak to tylko możliwe." 

"To trzeci film z rodziny Kino B&W dostępny w naszej ofercie. Jest idealny dla profesjonalistów i kreatywnych początkujących fotografów. Film Fantôme jest polecany dla tych, którzy lubią przejąć pełną kontrolę manualną nad ekspozycją. Nie boją się eksperymentować z fotografią oraz lampą błyskową. Swoja charakterystyką przypomina film noir."

Jak pewnie zauważyliście, film charakteryzuje się wyjątkowo niska czułością. Będzie to wymuszało używanie jaśniejszych obiektywów i dłuższego niż zwykle czasu ekspozycji. Dlatego producent do każdego opakowania dodaje dokładną instrukcje sposobu naświetlania i sugeruje używanie statywu lub przysłon w zakresie f/1.4 - f/2.8. 

Film jest przeznaczony do wywoływania w standardowym procesie czarno-białym (nie ciepłym C-41 dostępnym w konsumenckich labach). Dlatego musicie go wywoływać sami w koreksach, albo w miejscach, które mają w swojej ofercie „zimny” proces. Jeśli zdecydujecie się wołać sami, producent zaleca wywoływacze Kodak D96 lub odpowiednik starego Rodinala - Compard R09.

 

Cena i dostępność

Film ma być dostępny w sprzedaży od czerwca 2020 roku, ale juz dziś można go zamówić ze strony Lomography.com w przedsprzedaży.  Negatywy są pakowane w zestawach po 5 sztuk. Cena opakowania to 35 dolarów (około 145 zł.) Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć przesyłkę.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć wykonanych na tym negatywie i posłuchać opinii osób, które miały juz okazje go używać, wejdźcie na lomography.com.

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Karty SD nigdzie się nie wybierają. Standard SD Express będzie oferował przepustowość nawet 4 GB/s
Karty SD nigdzie się nie wybierają. Standard SD Express będzie oferował przepustowość nawet 4 GB/s
SD Association udostępniło najświeższą specyfikację dla nadchodzącego standardu kart SD Express. Problemy z zapychaniem bufora i szybkością transferu już niedługo...
0
0
CineStill Cs6 - rewolucyjna chemia do slajdów. Reguluje temperaturę barwową i zakres dynamiczny
CineStill Cs6 - rewolucyjna chemia do slajdów. Reguluje temperaturę barwową i zakres dynamiczny
Nowe zestawy chemii nie tylko pozwalają na zamknięcie procesu wołania slajdów w raptem 3 kąpielach, ale także pozwolą na kontrolę charakteru uzyskiwanego...
18
0
Newell Air Artha - miękkie światło LED do filmu i fotografii
Newell Air Artha - miękkie światło LED do filmu i fotografii
W ofercie firmy Newell pojawiła się ciekawa, wygodna lampa o regulowanej temperaturze barwowej, która wspomoże niewielkie produkcje wideo, ale okaże się przydatna...
5
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)