Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia

2

Autor: Maciej Luśtyk

29 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.

Jeszcze w poniedziałek akcje Kodaka można było kupić za ok. 2,5 dolara. Wczoraj, w ciągu godziny od otwarcia giełdy poszybowały one do wartości 10 dolarów,  ponad 3-krotnie zwiększając giełdową wartość korporacji. Powód? Rekordowa pożyczka od rządu USA, która pozwolić ma niegdysiejszemu gigantowi rynku fotograficznego na ekspansję w świat farmaceutyki.

Wsparcie w wysokości 756 mln dolarów posłuży na stworzenie marki Kodak Pharmaceuticals, która zajmie się tworzeniem składników potrzebnych do produkcji popularnych i aktualnie potrzebnych leków, a tym samym uniezależni USA od konieczności kupowania ich od zagranicznych producentów.

Nowy dział będzie odpowiadał za około 40% całej działalności firmy

Eastman Business Park, Rochester, Nowy Jork

"Jesteśmy dumni z bycia częścią procesu wzmacniania samowystarczalności USA w zakresie produkcji lekarstw, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” - mówi prezes wykonawczy firmy, Jim Continenza. „Jeśli globalna pandemia czegoś nas nauczyła, będzie to fakt, że w kwestii leków Amerykanie są niebezpiecznie zależni od zagranicznych łańcuchów dostaw” - dodaje rzecznik Białego Domu, Peter Navarro.

Kodak szacuje, że w perspektywie czasu będzie w stanie odpowiadać za produkcję około 1/4 składników potrzebnych do produkcji konwencjonalnych leków na terenie kraju. Zapowiada też, że dział Kodak Pharmaceuticals będzie stanowić między 30-40% całej działalności firmy. Rozkręcenie nowej odnogi działalności i uruchomienie pełnej, masowej produkcji zająć ma firmie 4 lata. Na pełny zwrot rządowej pożyczki korporacja będzie miała z kolei kolejnych 25 lat.

Co dalej z produkcją filmów?

Warto jednak nadmienić, że nie jest to pierwszy romans Kodaka z rynkiem farmaceutyki. Pod koniec lat 80. Kodak zakupił firmę Sterling Drug, którą jednak 6 lat później odsprzedał w formie pomniejszych spółek. Ponadto w produkcję leków zaangażował się już 4 lata temu, jednak dopiero teraz będzie w stanie uruchomić produkcję na masową skalę.

Czy informacja ta jakkolwiek wpłynie na fotografię? Biorąc pod uwagę, że nowa odnoga biznesu odpowiadać ma za niecałe 50% działalności firmy raczej nie należy spodziewać się, że Kodak porzuci produkcję filmów, choć prawdopodobnie w najbliższym czasie skupienie sił na rynku farmaceutyki obniży zainteresowanie firmy produkcją materiałów światłoczułych. Z drugiej strony dodatkowe środki i zainteresowanie firmą na giełdzie może pomóc także w rozwoju tego działu.

Na razie to jednak tylko pisanie patykiem po wodzie. Odpowiedź na powyższe pytanie przyniesie nam zapewne kolejnych kilkanaście miesięcy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kodak.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach
Nikon w obliczu rekordowych strat - w najbliższym czasie skupi się wyłącznie na bezlusterkowcach
Nikon prognozuje, że rok fiskalny 2020 zamknie z rekordową stratą. W związku z tym planuje obcięcie kosztów operacyjnych i skupienie się na kluczowych...
16
1
Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Już szesnasty rok z rzędu prezentujemy najlepsze aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia fotograficzne minionego roku, które nasi czytelnicy wybrali w Plebiscycie...
30
3
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)