Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia

Autor: Maciej Luśtyk

29 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.

Jeszcze w poniedziałek akcje Kodaka można było kupić za ok. 2,5 dolara. Wczoraj, w ciągu godziny od otwarcia giełdy poszybowały one do wartości 10 dolarów,  ponad 3-krotnie zwiększając giełdową wartość korporacji. Powód? Rekordowa pożyczka od rządu USA, która pozwolić ma niegdysiejszemu gigantowi rynku fotograficznego na ekspansję w świat farmaceutyki.

Wsparcie w wysokości 756 mln dolarów posłuży na stworzenie marki Kodak Pharmaceuticals, która zajmie się tworzeniem składników potrzebnych do produkcji popularnych i aktualnie potrzebnych leków, a tym samym uniezależni USA od konieczności kupowania ich od zagranicznych producentów.

Nowy dział będzie odpowiadał za około 40% całej działalności firmy

Eastman Business Park, Rochester, Nowy Jork

"Jesteśmy dumni z bycia częścią procesu wzmacniania samowystarczalności USA w zakresie produkcji lekarstw, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” - mówi prezes wykonawczy firmy, Jim Continenza. „Jeśli globalna pandemia czegoś nas nauczyła, będzie to fakt, że w kwestii leków Amerykanie są niebezpiecznie zależni od zagranicznych łańcuchów dostaw” - dodaje rzecznik Białego Domu, Peter Navarro.

Kodak szacuje, że w perspektywie czasu będzie w stanie odpowiadać za produkcję około 1/4 składników potrzebnych do produkcji konwencjonalnych leków na terenie kraju. Zapowiada też, że dział Kodak Pharmaceuticals będzie stanowić między 30-40% całej działalności firmy. Rozkręcenie nowej odnogi działalności i uruchomienie pełnej, masowej produkcji zająć ma firmie 4 lata. Na pełny zwrot rządowej pożyczki korporacja będzie miała z kolei kolejnych 25 lat.

Co dalej z produkcją filmów?

Warto jednak nadmienić, że nie jest to pierwszy romans Kodaka z rynkiem farmaceutyki. Pod koniec lat 80. Kodak zakupił firmę Sterling Drug, którą jednak 6 lat później odsprzedał w formie pomniejszych spółek. Ponadto w produkcję leków zaangażował się już 4 lata temu, jednak dopiero teraz będzie w stanie uruchomić produkcję na masową skalę.

Czy informacja ta jakkolwiek wpłynie na fotografię? Biorąc pod uwagę, że nowa odnoga biznesu odpowiadać ma za niecałe 50% działalności firmy raczej nie należy spodziewać się, że Kodak porzuci produkcję filmów, choć prawdopodobnie w najbliższym czasie skupienie sił na rynku farmaceutyki obniży zainteresowanie firmy produkcją materiałów światłoczułych. Z drugiej strony dodatkowe środki i zainteresowanie firmą na giełdzie może pomóc także w rozwoju tego działu.

Na razie to jednak tylko pisanie patykiem po wodzie. Odpowiedź na powyższe pytanie przyniesie nam zapewne kolejnych kilkanaście miesięcy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kodak.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
W ciągu 1,5 roku AI stworzyło więcej obrazów niż fotografowie przez 150 lat
Mówi się, że nie liczy się ilośc, tylko jakość. Najnowsze statystyki nie pozostawiają jednak wątpliwości - za większość przekazu wizualnego już niedługo będą odpowiadały generatory...
6
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Rok 2023 na półmetku - rynek aparatów odbił się od dna. Ale czy na długo?
Po bardzo optymistycznym roku 2022, rynek aparatów kontynuuje trend zwyżkowy. Wygląda na to, że dekadę recesji mamy już na dobre za sobą. Czy jednak skorzystają na tym użytkownicy?
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)