Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia

Autor: Maciej Luśtyk

29 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.

Jeszcze w poniedziałek akcje Kodaka można było kupić za ok. 2,5 dolara. Wczoraj, w ciągu godziny od otwarcia giełdy poszybowały one do wartości 10 dolarów,  ponad 3-krotnie zwiększając giełdową wartość korporacji. Powód? Rekordowa pożyczka od rządu USA, która pozwolić ma niegdysiejszemu gigantowi rynku fotograficznego na ekspansję w świat farmaceutyki.

Wsparcie w wysokości 756 mln dolarów posłuży na stworzenie marki Kodak Pharmaceuticals, która zajmie się tworzeniem składników potrzebnych do produkcji popularnych i aktualnie potrzebnych leków, a tym samym uniezależni USA od konieczności kupowania ich od zagranicznych producentów.

Nowy dział będzie odpowiadał za około 40% całej działalności firmy

Eastman Business Park, Rochester, Nowy Jork

"Jesteśmy dumni z bycia częścią procesu wzmacniania samowystarczalności USA w zakresie produkcji lekarstw, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” - mówi prezes wykonawczy firmy, Jim Continenza. „Jeśli globalna pandemia czegoś nas nauczyła, będzie to fakt, że w kwestii leków Amerykanie są niebezpiecznie zależni od zagranicznych łańcuchów dostaw” - dodaje rzecznik Białego Domu, Peter Navarro.

Kodak szacuje, że w perspektywie czasu będzie w stanie odpowiadać za produkcję około 1/4 składników potrzebnych do produkcji konwencjonalnych leków na terenie kraju. Zapowiada też, że dział Kodak Pharmaceuticals będzie stanowić między 30-40% całej działalności firmy. Rozkręcenie nowej odnogi działalności i uruchomienie pełnej, masowej produkcji zająć ma firmie 4 lata. Na pełny zwrot rządowej pożyczki korporacja będzie miała z kolei kolejnych 25 lat.

Co dalej z produkcją filmów?

Warto jednak nadmienić, że nie jest to pierwszy romans Kodaka z rynkiem farmaceutyki. Pod koniec lat 80. Kodak zakupił firmę Sterling Drug, którą jednak 6 lat później odsprzedał w formie pomniejszych spółek. Ponadto w produkcję leków zaangażował się już 4 lata temu, jednak dopiero teraz będzie w stanie uruchomić produkcję na masową skalę.

Czy informacja ta jakkolwiek wpłynie na fotografię? Biorąc pod uwagę, że nowa odnoga biznesu odpowiadać ma za niecałe 50% działalności firmy raczej nie należy spodziewać się, że Kodak porzuci produkcję filmów, choć prawdopodobnie w najbliższym czasie skupienie sił na rynku farmaceutyki obniży zainteresowanie firmy produkcją materiałów światłoczułych. Z drugiej strony dodatkowe środki i zainteresowanie firmą na giełdzie może pomóc także w rozwoju tego działu.

Na razie to jednak tylko pisanie patykiem po wodzie. Odpowiedź na powyższe pytanie przyniesie nam zapewne kolejnych kilkanaście miesięcy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kodak.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Największa agencja prasowa w Wielkiej Brytanii będzie korzystać ze sprzętu Sony
Sony Europe ogłasza rozpoczęcie współpracy, w wyniku której staje się dostawcą sprzętu fotograficznego i wideo dla fotografów i wideoreporterów PA Media Group...
1
Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA
Sytuacja w Afganistanie na jednym zdjęciu - talibska propaganda naśmiewa się z USA
Nieoczekiwanie talibowie wykonali prawdopodobnie jedno z najważniejszych zdjęć tego roku. Rekreacja fotografii „Sztandar nad Iwo Jimą” Joego Rosenthala, naśmiewająca...
7
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie postrzelenia fotoreportera Tomasza Gutrego
Podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia fotoreportera Tygodnika Solidarność przez policję. Tomasz Gutry miał domagać się milionowego...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)