Zawirowania wokół Kodaka. Czy firmę czeka kolejne przejęcie?

Zawirowania wokół Kodaka. Czy firmę czeka kolejne przejęcie?

Wygląda na to, że firma Kodak Alaris wraz z departamentem odpowiedzialnym za papier, fotochemię oraz film może trafić w nowe ręce. Ewentualnej sprzedaży powinniśmy spodziewać się w marcu tego roku.

Losy Kodaka można porównać do prawdziwej sinusoidy. W 2012 roku firma notowała roczne straty w wysokości prawie 1,5 mld dolarów i stała na skraju bankructwa. Pomocną dłoń wyciągnęli znani twórcy kina, którzy przekonali kierownictwo największych studiów filmowych, by podpisało kontrakty z firmą na dalsze dostawy błony światłoczułej.

W 2013 roku nastąpiła kluczowa zmiana. Kodak Alaris, którego jedynym udziałowcem jest UK Kodak Pension Plan („KPP" - brytyjski rządowy fundusz opiekujący się osobami, których fundusze emerytalne zawiodły), został wyodrębniony z Eastman Kodak i uzyskał prawa do sprzedaży produktów fotograficznych i biznesowych ze znakiem handlowym Kodaka. W 2016 roku firma po raz pierwszy od lat zanotowała zyski wynoszące 16 mln dolarów. Przyczyną wzrostu było pozbycie się wszystkich gałęzi biznesu przynoszących straty, wycofując się między innymi z produkcji aparatów cyfrowych i skupienie się na rozwijaniu działów związanych z drukiem i produkcją materiałów eksploatacyjnych. Natomiast przywrócenie do życia filmu Ektachrome w 2018 roku oraz rozpoczęcie pracy nad jego wersjami 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu było tylko potwierdzeniem dobrej kondycji firmy.

fot. Judith Klein / Flickr / Creative Commons

Jednak wkrótce Kodak Alaris wraz z departamentem odpowiedzialnym za papier, fotochemię oraz film może zostać sprzedany. - Klienci z całego świata zostali prywatnie poinformowani o planach zbadania sprzedaży niektórych lub wszystkich aktywów Kodak Alaris oraz że departament PPF (Paper, Photochemicals and Film) znajduje się na zaawansowanym etapie negocjacji z potencjalni nabywcami - zaznacza Marc Jourlait, dyrektor Kodak Alaris.

Obecnie firma rozgląda się za „odpowiednimi ofertami, które mogłyby zostać zaakceptowane“. Pierwsze kroki w kierunku sprzedaży zostały już poczynione na początku ubiegłego roku - choć dopiero teraz działania oficjalnie potwierdzono. Wielu potencjalnych nabywców wyraziło już swoje zainteresowanie, a negocjacje z jedną konkretną firmą są już w „zaawansowanej fazie“. Niemniej jednak wszelkie propozycje sprzedaży będą wymagały zgody powierników Kodak Pension Plan (KPP), zanim zostaną podpisane jakiekolwiek wiążące dokumenty.

zdjęcie główne: mat. pras. kodak.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8