Zawirowania wokół Kodaka. Czy firmę czeka kolejne przejęcie?

0
Michał Chrzanowski
5 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że firma Kodak Alaris wraz z departamentem odpowiedzialnym za papier, fotochemię oraz film może trafić w nowe ręce. Ewentualnej sprzedaży powinniśmy spodziewać się w marcu tego roku.

Losy Kodaka można porównać do prawdziwej sinusoidy. W 2012 roku firma notowała roczne straty w wysokości prawie 1,5 mld dolarów i stała na skraju bankructwa. Pomocną dłoń wyciągnęli znani twórcy kina, którzy przekonali kierownictwo największych studiów filmowych, by podpisało kontrakty z firmą na dalsze dostawy błony światłoczułej.

W 2013 roku nastąpiła kluczowa zmiana. Kodak Alaris, którego jedynym udziałowcem jest UK Kodak Pension Plan („KPP" - brytyjski rządowy fundusz opiekujący się osobami, których fundusze emerytalne zawiodły), został wyodrębniony z Eastman Kodak i uzyskał prawa do sprzedaży produktów fotograficznych i biznesowych ze znakiem handlowym Kodaka. W 2016 roku firma po raz pierwszy od lat zanotowała zyski wynoszące 16 mln dolarów. Przyczyną wzrostu było pozbycie się wszystkich gałęzi biznesu przynoszących straty, wycofując się między innymi z produkcji aparatów cyfrowych i skupienie się na rozwijaniu działów związanych z drukiem i produkcją materiałów eksploatacyjnych. Natomiast przywrócenie do życia filmu Ektachrome w 2018 roku oraz rozpoczęcie pracy nad jego wersjami 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu było tylko potwierdzeniem dobrej kondycji firmy.

fot. Judith Klein / Flickr / Creative Commons

Jednak wkrótce Kodak Alaris wraz z departamentem odpowiedzialnym za papier, fotochemię oraz film może zostać sprzedany. - Klienci z całego świata zostali prywatnie poinformowani o planach zbadania sprzedaży niektórych lub wszystkich aktywów Kodak Alaris oraz że departament PPF (Paper, Photochemicals and Film) znajduje się na zaawansowanym etapie negocjacji z potencjalni nabywcami - zaznacza Marc Jourlait, dyrektor Kodak Alaris.

Obecnie firma rozgląda się za „odpowiednimi ofertami, które mogłyby zostać zaakceptowane“. Pierwsze kroki w kierunku sprzedaży zostały już poczynione na początku ubiegłego roku - choć dopiero teraz działania oficjalnie potwierdzono. Wielu potencjalnych nabywców wyraziło już swoje zainteresowanie, a negocjacje z jedną konkretną firmą są już w „zaawansowanej fazie“. Niemniej jednak wszelkie propozycje sprzedaży będą wymagały zgody powierników Kodak Pension Plan (KPP), zanim zostaną podpisane jakiekolwiek wiążące dokumenty.

zdjęcie główne: mat. pras. kodak.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24