Zawirowania wokół Kodaka. Czy firmę czeka kolejne przejęcie?

Zawirowania wokół Kodaka. Czy firmę czeka kolejne przejęcie?

Wygląda na to, że firma Kodak Alaris wraz z departamentem odpowiedzialnym za papier, fotochemię oraz film może trafić w nowe ręce. Ewentualnej sprzedaży powinniśmy spodziewać się w marcu tego roku.

Losy Kodaka można porównać do prawdziwej sinusoidy. W 2012 roku firma notowała roczne straty w wysokości prawie 1,5 mld dolarów i stała na skraju bankructwa. Pomocną dłoń wyciągnęli znani twórcy kina, którzy przekonali kierownictwo największych studiów filmowych, by podpisało kontrakty z firmą na dalsze dostawy błony światłoczułej.

W 2013 roku nastąpiła kluczowa zmiana. Kodak Alaris, którego jedynym udziałowcem jest UK Kodak Pension Plan („KPP" - brytyjski rządowy fundusz opiekujący się osobami, których fundusze emerytalne zawiodły), został wyodrębniony z Eastman Kodak i uzyskał prawa do sprzedaży produktów fotograficznych i biznesowych ze znakiem handlowym Kodaka. W 2016 roku firma po raz pierwszy od lat zanotowała zyski wynoszące 16 mln dolarów. Przyczyną wzrostu było pozbycie się wszystkich gałęzi biznesu przynoszących straty, wycofując się między innymi z produkcji aparatów cyfrowych i skupienie się na rozwijaniu działów związanych z drukiem i produkcją materiałów eksploatacyjnych. Natomiast przywrócenie do życia filmu Ektachrome w 2018 roku oraz rozpoczęcie pracy nad jego wersjami 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu było tylko potwierdzeniem dobrej kondycji firmy.

fot. Judith Klein / Flickr / Creative Commons

Jednak wkrótce Kodak Alaris wraz z departamentem odpowiedzialnym za papier, fotochemię oraz film może zostać sprzedany. - Klienci z całego świata zostali prywatnie poinformowani o planach zbadania sprzedaży niektórych lub wszystkich aktywów Kodak Alaris oraz że departament PPF (Paper, Photochemicals and Film) znajduje się na zaawansowanym etapie negocjacji z potencjalni nabywcami - zaznacza Marc Jourlait, dyrektor Kodak Alaris.

Obecnie firma rozgląda się za „odpowiednimi ofertami, które mogłyby zostać zaakceptowane“. Pierwsze kroki w kierunku sprzedaży zostały już poczynione na początku ubiegłego roku - choć dopiero teraz działania oficjalnie potwierdzono. Wielu potencjalnych nabywców wyraziło już swoje zainteresowanie, a negocjacje z jedną konkretną firmą są już w „zaawansowanej fazie“. Niemniej jednak wszelkie propozycje sprzedaży będą wymagały zgody powierników Kodak Pension Plan (KPP), zanim zostaną podpisane jakiekolwiek wiążące dokumenty.

zdjęcie główne: mat. pras. kodak.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - test obiektywu
22 Lut 2019
Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?
0
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1