Kodak Ektachrome w średnim i wielkim formacie? Wszystko na to wskazuje

3
Michał Chrzanowski
29 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Użytkownicy aparatów średnioformatowych i wielkoformatowych mogą mieć powody do radości. Firma Kodak Alaris zdecydowała się rozpocząć produkcję Ektachrome E100 w formacie 120 oraz jako pojedyncze błony cięte.

Podczas ubiegłorocznych targów Photokina, Kodak Alaris poinformował o pełnej dostępności i wprowadzeniu do sprzedaży Ektachrome E100 35 mm. Proces przywracania do życia tego filmu trwał niespełna dwa lata, ale dla fanów analoga (oraz tej kliszy) wszystko skończyło się dobrze. Teraz jednak firma przygotowała kolejną niespodziankę - Ektachrome w wersji 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu.

Ektachrome 7294 Reversal Film w formacie Super 8 zaprezentowany w październiku 2018 roku

Proces produkcji jest bardziej skomplikowany niż wytworzenie rolek 35 mm i potrzebuje „niewielkiej zmiany formuły“ - o czym zaznacza Thomas J. Mooney z Kodak Alaris. - Opierając się na bardzo korzystnej reakcji na wprowadzenie Ektachrome E100, zdajemy sobie sprawę, że istnieje zdecydowanie zapotrzebowanie rynku na te dodatkowe formaty. Chcemy wprowadzić je do sprzedaży tak szybko, jak to możliwe, ale musimy pokonać kilka technicznych przeszkód.

Kiedy w takim razie doczekamy się wprowadzenia na rynek Ektachrome w wersji 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu? Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem to w sprzedaży mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku miesięcy - najprawdopodobniej w lecie tego roku. Na chwilę obecną producent nie zdradził żadnych szczegółów dotyczących ceny.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0