Kodak Ektachrome w średnim i wielkim formacie? Wszystko na to wskazuje

Kodak Ektachrome w średnim i wielkim formacie? Wszystko na to wskazuje

Użytkownicy aparatów średnioformatowych i wielkoformatowych mogą mieć powody do radości. Firma Kodak Alaris zdecydowała się rozpocząć produkcję Ektachrome E100 w formacie 120 oraz jako pojedyncze błony cięte.

Podczas ubiegłorocznych targów Photokina, Kodak Alaris poinformował o pełnej dostępności i wprowadzeniu do sprzedaży Ektachrome E100 35 mm. Proces przywracania do życia tego filmu trwał niespełna dwa lata, ale dla fanów analoga (oraz tej kliszy) wszystko skończyło się dobrze. Teraz jednak firma przygotowała kolejną niespodziankę - Ektachrome w wersji 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu.

Ektachrome 7294 Reversal Film w formacie Super 8 zaprezentowany w październiku 2018 roku

Proces produkcji jest bardziej skomplikowany niż wytworzenie rolek 35 mm i potrzebuje „niewielkiej zmiany formuły“ - o czym zaznacza Thomas J. Mooney z Kodak Alaris. - Opierając się na bardzo korzystnej reakcji na wprowadzenie Ektachrome E100, zdajemy sobie sprawę, że istnieje zdecydowanie zapotrzebowanie rynku na te dodatkowe formaty. Chcemy wprowadzić je do sprzedaży tak szybko, jak to możliwe, ale musimy pokonać kilka technicznych przeszkód.

Kiedy w takim razie doczekamy się wprowadzenia na rynek Ektachrome w wersji 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu? Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem to w sprzedaży mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku miesięcy - najprawdopodobniej w lecie tego roku. Na chwilę obecną producent nie zdradził żadnych szczegółów dotyczących ceny.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8