Kodak Ektachrome w średnim i wielkim formacie? Wszystko na to wskazuje

3
Michał Chrzanowski
29 Styczeń 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy aparatów średnioformatowych i wielkoformatowych mogą mieć powody do radości. Firma Kodak Alaris zdecydowała się rozpocząć produkcję Ektachrome E100 w formacie 120 oraz jako pojedyncze błony cięte.

Podczas ubiegłorocznych targów Photokina, Kodak Alaris poinformował o pełnej dostępności i wprowadzeniu do sprzedaży Ektachrome E100 35 mm. Proces przywracania do życia tego filmu trwał niespełna dwa lata, ale dla fanów analoga (oraz tej kliszy) wszystko skończyło się dobrze. Teraz jednak firma przygotowała kolejną niespodziankę - Ektachrome w wersji 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu.

Ektachrome 7294 Reversal Film w formacie Super 8 zaprezentowany w październiku 2018 roku

Proces produkcji jest bardziej skomplikowany niż wytworzenie rolek 35 mm i potrzebuje „niewielkiej zmiany formuły“ - o czym zaznacza Thomas J. Mooney z Kodak Alaris. - Opierając się na bardzo korzystnej reakcji na wprowadzenie Ektachrome E100, zdajemy sobie sprawę, że istnieje zdecydowanie zapotrzebowanie rynku na te dodatkowe formaty. Chcemy wprowadzić je do sprzedaży tak szybko, jak to możliwe, ale musimy pokonać kilka technicznych przeszkód.

Kiedy w takim razie doczekamy się wprowadzenia na rynek Ektachrome w wersji 120 do średniego formatu i pojedynczych błon ciętych do wielkiego formatu? Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem to w sprzedaży mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku miesięcy - najprawdopodobniej w lecie tego roku. Na chwilę obecną producent nie zdradził żadnych szczegółów dotyczących ceny.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
1
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową kamerą sportową
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową...
Od czasu gdy pierwsze drony wzbiły się w powietrze zastanawiamy się kiedy wreszcie ujrzymy model, który pozwoliłby na atrakcyjne uchwycenie naszych przygód czy...
8
0