Oto zestawienie najpopularniejszych aparatów wg Flickr. Mijający rok zdominowała jedna firma

8

Autor: Michał Chrzanowski

7 Grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Flickr opublikował zestawienie pokazujące jakich aparatów w mijającym 2016 roku najchętniej używali użytkownicy serwisu. Wynik można było przewidzieć, jednak jego skala jest niemałym zaskoczeniem.

Flickr to jedna z popularniejszych platform fotograficznych, która zdążyła już zbudować wokół siebie ogromną społeczność. Wzorem lat ubiegłych serwis opublikował zestawienie najczęściej wykorzystywanych przez swoich użytkowników urządzeń do fotografowania. Wynik można było przewidzieć, jednak jego skala jest niemałym zaskoczeniem.

W porównaniu do poprzedniego roku tendencja wzrostowa dotknęła jedynie smartfonów (z 39 do 48%), co nie powinno nikogo dziwić. Jednak spośród wszystkich urządzeń mobilnych użytkownicy najczęściej korzystali z rozwiązań firmy Apple. Jeśli spojrzymy na segmenty lustrzanek i kompaktów to zauważymy, że te zanotowały wyraźne spadki - odpowiednio z 31 do 25% i z 25 do 21%. Z kolei bezlusterkowce stanowiły zaledwie 3% spośród najczęściej używanych aparatów fotograficznych przez społeczność platformy Flickr.

Niemniej jednak powyższe wykresy nie pokazują w pełni skali popularności produktów Apple. Wystarczy powiedzieć, że w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 różnych wersji iPhone’a. Pozostałe dwie lokaty zajęły zaawansowane lustrzanki Canon.

Najpopularniejsze aparaty 2016 roku wg Flickr to:

Mimo, że zestawienie obrazuje kształtowanie się trendów wyłącznie w środowisku użytkowników serwisu Flickr, to wydaje się, że ma to przełożenie również na większą skalę. Wprawdzie lustrzanki wciąż pozostają najpopularniejszymi, klasycznymi aparatami, jednak wykresy pokazują, że aparaty w smarftonach stają się silną konkurencją na rynku aparatów cyfrowych. Na razie tyczy się to raczej wyłącznie fotografii amatorskiej, jednak nie jest powiedziane, że wraz z rozwojem technologii aparaty w telefonach mogą stać się narzędziem wykorzystywanym także przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Flickr.

zdjęcie główne: www.pexels.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1