Oto zestawienie najpopularniejszych aparatów wg Flickr. Mijający rok zdominowała jedna firma

8
Michał Chrzanowski
7 Grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Flickr opublikował zestawienie pokazujące jakich aparatów w mijającym 2016 roku najchętniej używali użytkownicy serwisu. Wynik można było przewidzieć, jednak jego skala jest niemałym zaskoczeniem.

Flickr to jedna z popularniejszych platform fotograficznych, która zdążyła już zbudować wokół siebie ogromną społeczność. Wzorem lat ubiegłych serwis opublikował zestawienie najczęściej wykorzystywanych przez swoich użytkowników urządzeń do fotografowania. Wynik można było przewidzieć, jednak jego skala jest niemałym zaskoczeniem.

W porównaniu do poprzedniego roku tendencja wzrostowa dotknęła jedynie smartfonów (z 39 do 48%), co nie powinno nikogo dziwić. Jednak spośród wszystkich urządzeń mobilnych użytkownicy najczęściej korzystali z rozwiązań firmy Apple. Jeśli spojrzymy na segmenty lustrzanek i kompaktów to zauważymy, że te zanotowały wyraźne spadki - odpowiednio z 31 do 25% i z 25 do 21%. Z kolei bezlusterkowce stanowiły zaledwie 3% spośród najczęściej używanych aparatów fotograficznych przez społeczność platformy Flickr.

Niemniej jednak powyższe wykresy nie pokazują w pełni skali popularności produktów Apple. Wystarczy powiedzieć, że w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 różnych wersji iPhone’a. Pozostałe dwie lokaty zajęły zaawansowane lustrzanki Canon.

Najpopularniejsze aparaty 2016 roku wg Flickr to:

Mimo, że zestawienie obrazuje kształtowanie się trendów wyłącznie w środowisku użytkowników serwisu Flickr, to wydaje się, że ma to przełożenie również na większą skalę. Wprawdzie lustrzanki wciąż pozostają najpopularniejszymi, klasycznymi aparatami, jednak wykresy pokazują, że aparaty w smarftonach stają się silną konkurencją na rynku aparatów cyfrowych. Na razie tyczy się to raczej wyłącznie fotografii amatorskiej, jednak nie jest powiedziane, że wraz z rozwojem technologii aparaty w telefonach mogą stać się narzędziem wykorzystywanym także przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Flickr.

zdjęcie główne: www.pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
21
0