Czy pamiętasz brzmienie fotografii analogowej?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Jeśli kiedykolwiek fotografowaliście na filmie, wiecie, że wokół całego procesu unosi się magiczna otoczka. Mamy jednak tendencję do skupiania się na wizualnej stronie zdjęć. Filmowiec Robert Marshal proponuje spojrzenie na fotografię analogową z nieco innej perspektywy, która urzeknie wszystkich, którym nieobce jest przewijanie kliszy w aparacie.

Jeśli fotografia analogowa nie jest wam obca, z pewnością pokochacie krótki film pt. "The Sound of Film", nagrany przez angielskiego filmowca Roberta Marshalla, który podchodzi do tematu robienia zdjęć w nieco inny sposób. Zwykle, z racji naszych zainteresowań, skupiamy się głównie na wizualnej stronie fotografii. Robert postanowił opowiedzieć o niej za pomocą dźwięków. Nieco ponad minutowy filmik zamieszczony w serwisie Vimeo przedstawia uniwersum dźwięków związanych z procesem fotografowania na filmie, od rozpakowania i założenia kliszy w aparacie, do wywołania zdjęcia.

Proponujemy zabawę. Spróbujcie odgadnąć poszczególne etapy pracy z kliszą z zamkniętymi oczami. Osoby, które fotografowały bądź nadał fotografują na filmie prawdopodobnie przejdą ten test bezbłędnie, a wielu fotografom powrócą wspomnienia z niezliczonych godzin spędzonych w ciemni. Z kolei fotografowie, którym bliżej do aparatów cyfrowych zapewne skwitują całość pobłażliwym uśmiechem. Jakie by nie było nasze podejście do fotografii analogowej, trzeba przyznać, że przedsięwzięcia Roberta Marshalla to bardzo ciekawy i udany eksperyment.

Poza tym, jak mówi sam autor, w obecnych czasach, gdzie coraz więcej dziedzin naszego życia podlega cyfryzacji, warto pamiętać gdzie to wszystko się zaczęło.

Więcej filmów Roberta Marshalla znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)