Czy pamiętasz brzmienie fotografii analogowej?

Czy pamiętasz brzmienie fotografii analogowej?
Jeśli kiedykolwiek fotografowaliście na filmie, wiecie, że wokół całego procesu unosi się magiczna otoczka. Mamy jednak tendencję do skupiania się na wizualnej stronie zdjęć. Filmowiec Robert Marshal proponuje spojrzenie na fotografię analogową z nieco innej perspektywy, która urzeknie wszystkich, którym nieobce jest przewijanie kliszy w aparacie.
Jeśli fotografia analogowa nie jest wam obca, z pewnością pokochacie krótki film pt. "The Sound of Film", nagrany przez angielskiego filmowca Roberta Marshalla, który podchodzi do tematu robienia zdjęć w nieco inny sposób. Zwykle, z racji naszych zainteresowań, skupiamy się głównie na wizualnej stronie fotografii. Robert postanowił opowiedzieć o niej za pomocą dźwięków. Nieco ponad minutowy filmik zamieszczony w serwisie Vimeo przedstawia uniwersum dźwięków związanych z procesem fotografowania na filmie, od rozpakowania i założenia kliszy w aparacie, do wywołania zdjęcia.Proponujemy zabawę. Spróbujcie odgadnąć poszczególne etapy pracy z kliszą z zamkniętymi oczami. Osoby, które fotografowały bądź nadał fotografują na filmie prawdopodobnie przejdą ten test bezbłędnie, a wielu fotografom powrócą wspomnienia z niezliczonych godzin spędzonych w ciemni. Z kolei fotografowie, którym bliżej do aparatów cyfrowych zapewne skwitują całość pobłażliwym uśmiechem. Jakie by nie było nasze podejście do fotografii analogowej, trzeba przyznać, że przedsięwzięcia Roberta Marshalla to bardzo ciekawy i udany eksperyment.

Poza tym, jak mówi sam autor, w obecnych czasach, gdzie coraz więcej dziedzin naszego życia podlega cyfryzacji, warto pamiętać gdzie to wszystko się zaczęło.

Więcej filmów Roberta Marshalla znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6