Czy pamiętasz brzmienie fotografii analogowej?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Jeśli kiedykolwiek fotografowaliście na filmie, wiecie, że wokół całego procesu unosi się magiczna otoczka. Mamy jednak tendencję do skupiania się na wizualnej stronie zdjęć. Filmowiec Robert Marshal proponuje spojrzenie na fotografię analogową z nieco innej perspektywy, która urzeknie wszystkich, którym nieobce jest przewijanie kliszy w aparacie.

Jeśli fotografia analogowa nie jest wam obca, z pewnością pokochacie krótki film pt. "The Sound of Film", nagrany przez angielskiego filmowca Roberta Marshalla, który podchodzi do tematu robienia zdjęć w nieco inny sposób. Zwykle, z racji naszych zainteresowań, skupiamy się głównie na wizualnej stronie fotografii. Robert postanowił opowiedzieć o niej za pomocą dźwięków. Nieco ponad minutowy filmik zamieszczony w serwisie Vimeo przedstawia uniwersum dźwięków związanych z procesem fotografowania na filmie, od rozpakowania i założenia kliszy w aparacie, do wywołania zdjęcia.

Proponujemy zabawę. Spróbujcie odgadnąć poszczególne etapy pracy z kliszą z zamkniętymi oczami. Osoby, które fotografowały bądź nadał fotografują na filmie prawdopodobnie przejdą ten test bezbłędnie, a wielu fotografom powrócą wspomnienia z niezliczonych godzin spędzonych w ciemni. Z kolei fotografowie, którym bliżej do aparatów cyfrowych zapewne skwitują całość pobłażliwym uśmiechem. Jakie by nie było nasze podejście do fotografii analogowej, trzeba przyznać, że przedsięwzięcia Roberta Marshalla to bardzo ciekawy i udany eksperyment.

Poza tym, jak mówi sam autor, w obecnych czasach, gdzie coraz więcej dziedzin naszego życia podlega cyfryzacji, warto pamiętać gdzie to wszystko się zaczęło.

Więcej filmów Roberta Marshalla znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Media społecznościowe już dzisiaj wygrywają z portalami i agencjami pod względem szybkości przekazywania informacji. Aplikacja Citizen zatrudnia „etatowych streamerów”...
23
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Po raz pierwszy w historii na okładce znanego magazynu Sports Illustrated pojawia się osoba transpłciowa. „Jeśli ci się to nie podoba, możesz pójść gdzie indziej....
36
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Przeżywacie twórczy zastój? Dlaczego by nie sięgnąć po pomoc? The Inspiration Generator szybko podsunie ci pomysł na sesję.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)