Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Czy pamiętasz brzmienie fotografii analogowej?

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Jeśli kiedykolwiek fotografowaliście na filmie, wiecie, że wokół całego procesu unosi się magiczna otoczka. Mamy jednak tendencję do skupiania się na wizualnej stronie zdjęć. Filmowiec Robert Marshal proponuje spojrzenie na fotografię analogową z nieco innej perspektywy, która urzeknie wszystkich, którym nieobce jest przewijanie kliszy w aparacie.

Jeśli fotografia analogowa nie jest wam obca, z pewnością pokochacie krótki film pt. "The Sound of Film", nagrany przez angielskiego filmowca Roberta Marshalla, który podchodzi do tematu robienia zdjęć w nieco inny sposób. Zwykle, z racji naszych zainteresowań, skupiamy się głównie na wizualnej stronie fotografii. Robert postanowił opowiedzieć o niej za pomocą dźwięków. Nieco ponad minutowy filmik zamieszczony w serwisie Vimeo przedstawia uniwersum dźwięków związanych z procesem fotografowania na filmie, od rozpakowania i założenia kliszy w aparacie, do wywołania zdjęcia.

Proponujemy zabawę. Spróbujcie odgadnąć poszczególne etapy pracy z kliszą z zamkniętymi oczami. Osoby, które fotografowały bądź nadał fotografują na filmie prawdopodobnie przejdą ten test bezbłędnie, a wielu fotografom powrócą wspomnienia z niezliczonych godzin spędzonych w ciemni. Z kolei fotografowie, którym bliżej do aparatów cyfrowych zapewne skwitują całość pobłażliwym uśmiechem. Jakie by nie było nasze podejście do fotografii analogowej, trzeba przyznać, że przedsięwzięcia Roberta Marshalla to bardzo ciekawy i udany eksperyment.

Poza tym, jak mówi sam autor, w obecnych czasach, gdzie coraz więcej dziedzin naszego życia podlega cyfryzacji, warto pamiętać gdzie to wszystko się zaczęło.

Więcej filmów Roberta Marshalla znajdziecie na jego profilu w serwisie Vimeo

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)