Google Street View na World Press Photo

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Luty 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Niemiecki fotograf Michael Wolf otrzymał w tegorocznej edycji World Press Photo honorowe wyróżnienie w kategorii "Problemy współczesności" za reportaż zatytułowany "Cykl niefortunnych przypadków", który bazuje na Google Street View.
fot. Michael Wolf

W kategorii "Problemy współczesności" na tegorocznym World Press Photo honorowe wyróżnienie otrzymał Michael Wolf za cykl zdjęć bazujących na Google Street View.

W rozmowie z British Journal of Photography Niemiec mówi, że to wyróżnienie jest dla niego warte dużo więcej, niż dwie wcześniejsze nagrody, które otrzymał w ubiegłych latach w tym konkursie. Wolf był zachwycony faktem, że jury nagrodziło osobę, która fotografuje "wirtualnie". Fotograf podkreśla, że jest autorem pracy. Aparat ustawia na statywie i fotografuje to co widzi na monitorze, kadrując interesujące go fragmenty. Twierdzi, że fotografie nie należą do Google, ponieważ to on jako autor dokonuje interpretacji treści dostarczonych przez Google. Przyznaje, że zgłoszenie prac na konkurs było prowokacją, a decyzja jury była odważna i wywoła dyskusję. Jego zdaniem, w przyszłości zwiększać się będzie rola kuratorów, osób wybierających obrazy i nadających im znaczenia.

Werdykt jury może budzić kontrowersje, ale trzeba przyznać, że to przejaw otwarcia się na nowe metody obrazowania rzeczywistości i reakcja na wszechogarniającą inwigilację społeczeństwa. Pozostaje otwarte pytanie czy twórczość, która może być rozpatrywana w kontekście sztuki konceptualnej powinna być nagradzana w konkursie skierowanym do zawodowych fotoreporterów. My doceniamy odważną decyzję jury WPP, która przyczynia się do łamania stereotypów w dziedzinie fotografii prasowej.

Wyróżniony cykl można zobaczyć pod adresem: www.worldpressphoto.org.

Więcej prac artysty znajdziemy na stronie: www.photomichaelwolf.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Media społecznościowe już dzisiaj wygrywają z portalami i agencjami pod względem szybkości przekazywania informacji. Aplikacja Citizen zatrudnia „etatowych streamerów”...
23
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Po raz pierwszy w historii na okładce znanego magazynu Sports Illustrated pojawia się osoba transpłciowa. „Jeśli ci się to nie podoba, możesz pójść gdzie indziej....
36
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Przeżywacie twórczy zastój? Dlaczego by nie sięgnąć po pomoc? The Inspiration Generator szybko podsunie ci pomysł na sesję.
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)