Google Street View na World Press Photo

Niemiecki fotograf Michael Wolf otrzymał w tegorocznej edycji World Press Photo honorowe wyróżnienie w kategorii "Problemy współczesności" za reportaż zatytułowany "Cykl niefortunnych przypadków", który bazuje na Google Street View.
fot. Michael Wolf

W kategorii "Problemy współczesności" na tegorocznym World Press Photo honorowe wyróżnienie otrzymał Michael Wolf za cykl zdjęć bazujących na Google Street View.

W rozmowie z British Journal of Photography Niemiec mówi, że to wyróżnienie jest dla niego warte dużo więcej, niż dwie wcześniejsze nagrody, które otrzymał w ubiegłych latach w tym konkursie. Wolf był zachwycony faktem, że jury nagrodziło osobę, która fotografuje "wirtualnie". Fotograf podkreśla, że jest autorem pracy. Aparat ustawia na statywie i fotografuje to co widzi na monitorze, kadrując interesujące go fragmenty. Twierdzi, że fotografie nie należą do Google, ponieważ to on jako autor dokonuje interpretacji treści dostarczonych przez Google. Przyznaje, że zgłoszenie prac na konkurs było prowokacją, a decyzja jury była odważna i wywoła dyskusję. Jego zdaniem, w przyszłości zwiększać się będzie rola kuratorów, osób wybierających obrazy i nadających im znaczenia.

Werdykt jury może budzić kontrowersje, ale trzeba przyznać, że to przejaw otwarcia się na nowe metody obrazowania rzeczywistości i reakcja na wszechogarniającą inwigilację społeczeństwa. Pozostaje otwarte pytanie czy twórczość, która może być rozpatrywana w kontekście sztuki konceptualnej powinna być nagradzana w konkursie skierowanym do zawodowych fotoreporterów. My doceniamy odważną decyzję jury WPP, która przyczynia się do łamania stereotypów w dziedzinie fotografii prasowej.

Wyróżniony cykl można zobaczyć pod adresem: www.worldpressphoto.org.

Więcej prac artysty znajdziemy na stronie: www.photomichaelwolf.com.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12