Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Google Street View na World Press Photo

0

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Luty 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Niemiecki fotograf Michael Wolf otrzymał w tegorocznej edycji World Press Photo honorowe wyróżnienie w kategorii "Problemy współczesności" za reportaż zatytułowany "Cykl niefortunnych przypadków", który bazuje na Google Street View.
fot. Michael Wolf

W kategorii "Problemy współczesności" na tegorocznym World Press Photo honorowe wyróżnienie otrzymał Michael Wolf za cykl zdjęć bazujących na Google Street View.

W rozmowie z British Journal of Photography Niemiec mówi, że to wyróżnienie jest dla niego warte dużo więcej, niż dwie wcześniejsze nagrody, które otrzymał w ubiegłych latach w tym konkursie. Wolf był zachwycony faktem, że jury nagrodziło osobę, która fotografuje "wirtualnie". Fotograf podkreśla, że jest autorem pracy. Aparat ustawia na statywie i fotografuje to co widzi na monitorze, kadrując interesujące go fragmenty. Twierdzi, że fotografie nie należą do Google, ponieważ to on jako autor dokonuje interpretacji treści dostarczonych przez Google. Przyznaje, że zgłoszenie prac na konkurs było prowokacją, a decyzja jury była odważna i wywoła dyskusję. Jego zdaniem, w przyszłości zwiększać się będzie rola kuratorów, osób wybierających obrazy i nadających im znaczenia.

Werdykt jury może budzić kontrowersje, ale trzeba przyznać, że to przejaw otwarcia się na nowe metody obrazowania rzeczywistości i reakcja na wszechogarniającą inwigilację społeczeństwa. Pozostaje otwarte pytanie czy twórczość, która może być rozpatrywana w kontekście sztuki konceptualnej powinna być nagradzana w konkursie skierowanym do zawodowych fotoreporterów. My doceniamy odważną decyzję jury WPP, która przyczynia się do łamania stereotypów w dziedzinie fotografii prasowej.

Wyróżniony cykl można zobaczyć pod adresem: www.worldpressphoto.org.

Więcej prac artysty znajdziemy na stronie: www.photomichaelwolf.com.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)