Prawdziwi zwycięzcy World Press Photo

Mimo tego, że to agencje fotograficzne chwalą się liczbą nagród zdobytych przez ich fotografów, prawdziwymi zwycięzcami tego prestiżowego konkursu są niezależni fotografowie. Żadna z dużych agencji nie zdobyła tylu nagród co oni...
fot. Wolfram Hahn, Germany

Po ogłoszeniu wyników tegorocznej edycji World Press Photo niektóre agencje chwaliły się liczbą zdobytych nagród przez ich fotografów. Jednak prawdziwymi zwycięzcami konkursu są fotografowie niezależni - nie pracujący na zlecenie żadnej gazety ani agencji, którzy zdobyli w tym roku ponad 14 nagród.

Ta liczba mogłaby być nawet większa, gdyby do tego grona zaliczyć pięciu niezależnych fotografów reprezentowanych przez Panos Pictures i dwóch członków Getty Images.

Agencja Getty Images dostała sześć nagród, Reuters i Contrasto po trzy, France Presse, Associated Press, Institute for Artist Management i VII Photo - dwie, a VU, Newsweek, EFE i Redux po jednej.

Wiele z nagrodzonych w tym roku zdjęć niezależnych fotografów nie było nigdzie publikowanych, co zdaniem Davida Burnetta - przewodniczącego tegorocznego jury - nie ma znaczenia. Ważne jest to, że ludzie liczący się w branży uznali je za warte publikacji.

To naturalne odzwierciedlenie zmian zachodzących na rynku fotografii prasowej. Agencje nadal są ważne, ale żeby stworzyć ciekawy materiał fotografowie często realizują swoje pomysły na własną rękę.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12