Prawdziwi zwycięzcy World Press Photo

Mimo tego, że to agencje fotograficzne chwalą się liczbą nagród zdobytych przez ich fotografów, prawdziwymi zwycięzcami tego prestiżowego konkursu są niezależni fotografowie. Żadna z dużych agencji nie zdobyła tylu nagród co oni...
fot. Wolfram Hahn, Germany

Po ogłoszeniu wyników tegorocznej edycji World Press Photo niektóre agencje chwaliły się liczbą zdobytych nagród przez ich fotografów. Jednak prawdziwymi zwycięzcami konkursu są fotografowie niezależni - nie pracujący na zlecenie żadnej gazety ani agencji, którzy zdobyli w tym roku ponad 14 nagród.

Ta liczba mogłaby być nawet większa, gdyby do tego grona zaliczyć pięciu niezależnych fotografów reprezentowanych przez Panos Pictures i dwóch członków Getty Images.

Agencja Getty Images dostała sześć nagród, Reuters i Contrasto po trzy, France Presse, Associated Press, Institute for Artist Management i VII Photo - dwie, a VU, Newsweek, EFE i Redux po jednej.

Wiele z nagrodzonych w tym roku zdjęć niezależnych fotografów nie było nigdzie publikowanych, co zdaniem Davida Burnetta - przewodniczącego tegorocznego jury - nie ma znaczenia. Ważne jest to, że ludzie liczący się w branży uznali je za warte publikacji.

To naturalne odzwierciedlenie zmian zachodzących na rynku fotografii prasowej. Agencje nadal są ważne, ale żeby stworzyć ciekawy materiał fotografowie często realizują swoje pomysły na własną rękę.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2