Leica M11-P - większa dyskrecja, 256 GB pamięci i system certyfikowania zdjęć

Autor: Maciej Luśtyk

26 Październik 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa Leica M11-P to tradycyjnie bardziej dyskretne body, ale także więcej wbudowanej pamięci i dodatkowy chipset zapisujący metadane zgodne ze standardem Content Authenticity Initiative, które pozwolą łatwo zidentyfikować autentyczność zdjęcia.

Co musisz wiedzieć:
  • Ta sama bazowa specyfikacja, co w modelu M11
  • Bardziej dyskretna obudowa, bez czerwonej kropki
  • Ultracichy mechanizm migawki
  • Wbudowana pamięć rozbudowana do 256 GB
  • Wbudowany system certyfikowania zdjęć zgodny z CAI
  • Cena: 44 000 zł

Jak w przypadku każdej odsłony aparatów z serii M, w końcu pojawia się ich wersja z oznaczeniem „P” (Professionell). Modele te charakteryzują się oszczędnym wzornictwem bez charakterystycznej czerwonej kropki i specjalnie wyciszonym mechanizmem migawki tak, aby zapewnić jak największą dyskrecję fotografowania.

Leica M11-P - coś więcej niż tylko subtelne wzornictwo

Podobnie jest w przypadku najnowszego modelu Leica M11-P. Wewnątrz, to te same podzespoły, co w standardowej wersji aparatu M11. Otrzymujemy więc 60-megapikselową matrycę CMOS, pracującą w 3 natywnych rozdzielczościach (60 Mp, 36 Mp i 18 Mp) w zakresie ISO 64-50000, tryb seryjny 4,5 kl./s, dotykowy ekran o rozdzielczości 2,3 mln punktów i możliwość fotografowania w trybie migawki elektronicznej do 1/16 000 s. Jedyną, ale istotną różnicą w podstawowej specyfikacji jest zwiększenie ilości wbudowanej pamięci - z 64 do 256 GB.

Z zewnątrz, tradycyjnie pominięto czerwony branding, zastępując go subtelnym grawerem na górnej ściance. Całość pokryta została zaś specjalną, odporną na zarysowania matową farbą. W wersji czarnej, górna i dolna płytka wykonane są z aluminium, co obniża wagę aparatu o całe 100 g. W przypadku wersji srebrnej otrzymujemy zaś body wykonane z mosiądzu.

Certyfikat CAI, czyli możliwość poświadczenia autentyczności zdjęcia

Nowa Leica M11-P charakteryzuje się jednak jeszcze jedną nowością. Mianowicie jest to pierwszy aparat fotograficzny, wyposażony w system potwierdzający autentyczność wykonanego zdjęcia, co w pracy reporterskiej, w obliczu rozwijającej się technologii AI, może okazać się bardziej potrzebne niż może się to z pozoru wydawać.

„W M11-P znajduje się dodatkowy chipset, który ma specjalne zadanie - odpowiada za technologię Leica Content Credentials, zajmującą się certyfikowaniem zdjęć. Chipset przechowuje dane o certyfikacie cyfrowym zgodnym ze standardami Bundesdruckerei (niemieckiej instytucji federalnej zajmującej się między innymi drukowaniem banknotów i znaczków pocztowych). Co więcej, metadane zdjęcia są zgodne ze standardem Content Authenticity Initiative (CAI), umożliwiając bezpieczne dołączenie informacji odnośnie nazwiska autora, daty, wprowadzonych zmian i użyteych do tego narzędzi.” - czytamy w informacji prasowej.

Dzięki poświadczeniom treści, każdy zarejestrowany z włączoną funkcją Content Credendials obraz wykonany aparatem Leica M11-P otrzymuje podpis cyfrowy poparty certyfikatem zgodnym z CAI. Autentyczność obrazów można łatwo zweryfikować w dowolnym momencie, korzystając z ogólnodostępnego narzędzia CAI o otwartym kodzie źródłowym lub odwiedzając stronę https://contentcredentials.org/verify.

„Aparaty Leica od czasu swojego powstania były świadkami ikonicznych momentów w historii świata. Jednakże określenie autentyczności treści wizualnych staje się coraz trudniejsze i ważniejsze w dobie fotografii cyfrowej. Teraz, mając możliwość dostarczenia tego dowodu, po raz kolejny wzmacniamy zaufanie do treści cyfrowych i przywracamy pozycję aparatów Leica jako wiarygodnych narzędzi w dokumentacji wydarzeń na świecie” - komentuje Dr Andreas Kaufmann, Przewodniczący Rady Nadzorczej Leica Camera AG.

Cena i dostępność

Leica M11-P debiutuje w cenie 44 000 zł. Aparat dostępny jest do kupienia w salonach Leica Store i u autoryzowanych dealerów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie leica-camera.com.

O Content Credentials & Content Authenticity Initiative

Firma Adobe jest współzałożycielką inicjatywy Content Authenticity Initiative (CAI) w 2019 r., aby pomóc w walce z zagrożeniem dezinformacją i zapewnić twórcom możliwość potwierdzenia autentyczności swoich prac. Dziś CAI to koalicja zrzeszająca prawie 2000 członków, w tym AFP, Associated Press, BBC, Getty Images, Leica Camera, Microsoft, Reuters, The Wall Street Journal i innych, którzy wspólnie pracują nad dodaniem weryfikowalnej warstwy, która pozwoli podnieść zaufanie do treści online – za pośrednictwem bezpiecznych metadanych zwanych danymi poświadczającymi zawartość. Pomiędzy przyciąganiem nowych członków a rosnącym przyjęciem poświadczeń treści przez liderów z wielu branż, CAI dba o to, aby innowacje technologiczne opierały się na podstawach etycznych.

Odwiedź blog dotyczący autentyczności treści: https://contentauthenticity.org/blog/leica-launches-worlds-first-camera-with-content-credentials.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)