Noctilux-M 35 mm f/1.2 ASPH. - Leica prezentuje pierwszy szerokokątny obiektyw z serii Noctilux w historii

Od 1966 roku, każdy z modeli Noctilux stanowi symbol szczytowych osiągnięć rzemiosła optycznego w firmie Leica. Najnowszy Noctilux-M 35 mm f/1.2 ASPH. to znów przełomowa konstrukcja, z równie “przełomową” ceną. Co potrafi obiektyw za blisko 40 000 zł? Sprawdzicie to na samplach od producenta.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Leica Camera AG prezentuje nowy obiektyw Leica Noctilux-M 35 mm f/1.2 ASPH. To pierwszy w historii systemu M model z serii Noctilux o ogniskowej 35 mm, dotąd zarezerwowanej w tej linii dla konstrukcji 50 i 75 mm. Nowy obiektyw jest przeznaczony do aparatów Leica M i łączy wysoką jasność z ogniskową szerokokątną, typową dla fotografii reportażowej, ulicznej i pracy w zastanym świetle.

Producent podaje, że konstrukcja została opracowana z myślą o współczesnych matrycach o wysokiej rozdzielczości, a istotnym elementem układu jest soczewka pływająca, której zadaniem ma być utrzymanie spójnych parametrów obrazowania w całym zakresie ostrzenia - od minimalnej odległości po nieskończoność.

Ważną zmianą względem wcześniejszych Noctiluxów jest minimalna odległość ostrzenia wynosząca 50 cm. W korpusach Leica M z dalmierzem ustawianie ostrości przez wizjer optyczny ma być możliwe do 70 cm, natomiast w zakresie 70-50 cm producent przewiduje ostrzenie z wykorzystaniem Live View na tylnym ekranie lub przez opcjonalny wizjer Visoflex 2. Producent zaznacza również zgodność z aparatem Leica M wyposażonym w zintegrowany wizjer elektroniczny (M EV1), co ma ułatwiać pracę w całym zakresie ustawiania ostrości. Dodatkowo duży kąt obrotu pierścienia ostrości ma wspierać precyzyjne ręczne ustawianie ostrości.

Pod względem budowy optycznej Noctilux-M 35 mm f/1.2 ASPH. składa się z 10 soczewek w 5 grupach, w tym 3 soczewek asferycznych. Leica podkreśla, że elementy asferyczne powstają dzięki bardzo precyzyjnej technologii Precision Glass Moulding (PGM).

Jak przystało na system M, nowy obiektyw jest bardzo kompaktowy - ma 5 cm długości, 6.5 cm średnicy i waży 415 g. Zastosowano przy tym zintegrowaną osłonę przeciwsłoneczną, której zadaniem jest ograniczanie odblasków podczas fotografowania pod światło.

Dostępność i cena

Leica Noctilux-M 35 f/1.2 ASPH. będzie dostępna na całym świecie od 29 stycznia w salonach Leica Store, sklepie internetowym Leica oraz u autoryzowanych dealerów. Sugerowana cena detaliczna wynosi 39 750 zł.

Zdjęcia przykładowe producenta

Komentarze
Zobacz więcej z tagiem: Leica
logo logo
Magazyny
Zamów