Czy Leica pracuje nad średnioformatowym bezlusterkowcem?

Autor: Maciej Luśtyk

4 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Film promujący zaprezentowany niedawno model Leica M11 wskazuje, że kultowy producent może mieć w zanadrzu odpowiedź na szybko rozwijane przez konkurencję bezlusterkowe systemy średnioformatowe.

Styczniowa premiera modelu Leica M11 przyniosła wiele spekulacji na temat kolejnych premier producenta. Wszystko przez film z premierowej konferencji, na którym internauci doszukali się wskazówek na temat kolejnych odsłon serii Leica Q oraz Leica SL.

Doniesienia o nadchodzącym modelu Leica Q3 częściowo potwierdziła animacja pojawiająca się w aplikacji Leica Fotos, na której widniał zmodyfikowany tylny panel aparatu. Teraz w styczniowym materiale doszukano się kolejnej, być może jeszcze bardziej ekscytującej wskazówki dotyczącej najbliższych planów producenta.

Średnioformatowy bezlusterkowiec Leica w filmie promującym model M11? Na to wygląda

W drugiej minucie wspomnianego wideo (dokładnie w 2:08) pojawia się stół, na którym widnieją prototypy bezlusterkowców Leiki. Uwagę redaktorów serwisu Leica Rumors przykuł trzeci aparat z rzędu. Bryłą przypomina aparaty z serii SL, ale ma widocznie większą średnicę mocowania (a przynajmniej na to wygląda), która mogłaby wskazywać na to, że producent szykuje bezlusterkową kontynuację serii S.

Dla przypomnienia, ostatni model z lustrzankowej serii aparatów średnioformatowych producenta - Leica S3 - został zaprezentowany z opóźnieniem w 2020 roku, a aparat z miejsca dzielił dość duży dystans między najnowszymi konstrukcjami Hasselblad czy Fujifilm.

Przeczytaj także:
Leica S3 - średnioformatowa lustrzanka powraca. Czy 64-megapikselowy kombajn ma szansę rywalizować z najnowszymi bezlusterkowcami?

Po 5 latach Leica odświeża wreszcie ofertę aparatów średnioformatowych. Nowa Leica S3 prezentuje się okazale, ale czy w walce obstawionej przez najnowsze bezlusterkowce i cyklicznie aktualizowane lustrzankowe produkcje Phase One’a i Hasselblada jest jeszcze dla niej miejsce? [Czytaj więcej]
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe

W nasze ręce, na jeden dzień, wpadł pierwszy w Polsce egzemplarz średnioformatowej lustrzanki z 64-milionowym sensorem o proporcjach 3:2. Czy po dwóch latach od oficjalnej premiery może jeszcze zainteresować zawodowych fotografów? [Czytaj więcej]

Kiedy należy spodziewać się ewentualnej premiery?

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność segmentu średnioformatowego, zupełnie nie dziwiłaby chęć zaprezentowania nowego konkurencyjnego systemu. Czy to jednak coś więcej niż tylko jeden z wielu konceptów tworzonych przez dział R&D? Jeśli rzeczywiście Leica ma w planach nowy bezlusterkowy aparat średnioformatowy, usłyszymy o nim zapewne w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Niestety kard ze wspomnianego filmu to jedyne, co na chwilę obecną wiemy o potencjalnym nowym systemie Leiki.

Źródło: leicarumors.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Wyniki konkursu na recenzję aparatu Fujifilm X-T30 II
Wyniki konkursu na recenzję aparatu Fujifilm X-T30 II
W marcu, wspólnie z Fujifilm wystartowaliśmy z konkursem, którego uczestnicy mieli okazję testować model X-T30. Autorem najlepszej recenzji, który otrzymuje drukarkę...
5
Vivo X80 Pro - 4 aparaty, optyka Zeissa i mocna specyfikacja
Vivo X80 Pro - 4 aparaty, optyka Zeissa i mocna specyfikacja
Nowy flagowiec Vivo debiutuje na rynku międzynarodowym. Oprócz topowej specyfikacji nowy X80 Pro może pochwalić się uniwersalnym układem aparatów, który dzięki...
7
Ricoh WG-80 - wodoodporny odgrzewany kotlet
Ricoh WG-80 - wodoodporny odgrzewany kotlet
Ricoh prezentuje kolejną generację, odpornego, uszczelnianego kompaktu. Niestety Ricoh WG-80 nadal bazuje na tej samej specyfikacji, co kilka jego poprzednich...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)