L2 Technology - Leica i Panasonic zawiązują strategiczną współpracę

Autor: Maciej Luśtyk

1 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Leica i Panasonic współpracują ze sobą od lat. Teraz jednak obydwie firmy zawiązały strategiczne partnerstwo pod szyldem L2 Technology. Na czym będzie opierać się koalicja obydwu firm?

Współpraca Leiki i Panasonica nie jest niczym nowym. W końcu obydwie firmy wspierają się technologicznie już od ponad 20 lat. W systemie aparatów Panasonic mamy wiele szkieł sygnowanych nazwą niemieckiego producenta, a sam Panasonic dostarczał Leice rozwiązań, które używane były w aparatach z czerwoną kropką. Przykładem może być chociażby Leica Q czy późniejsze bezlusterkowce systemu SL. Do tego Leica ma w swojej ofercie szereg „przepakowanych” aparatów Panasonica, jak np. model D-Lux 7 będący kopią modelu Lumix LX100 II. Obydwaj producenci od kilku lat współpracują też pod szyldem mocowania L-Mount.

Teraz jednak obydwaj producenci zamierzają jeszcze bardziej zacieśnić współpracę. W oficjalnym komunikacie informują o zawiązaniu strategicznego partnerstwa pod nazwą L2 Technology, która nawiązuje do marek Leica i Lumix. Na czym konkretnie będzie ono polegać?

L2 Technology zakłada wymianę technologiczną w celu wspólnego opracowywania i wdrażania rozwiązań na rynek foto i wideo

Główną osią współpracy jest powiązanie mocnych stron obydwu firm w celu opracowania i wprowadzenia na rynek nowych technologii oraz rozwiązań z zakresu filmu i fotografii. Jak dumnie piszą producenci, celem inicjatywy L2 Technology jest stworzenie nowego świata obrazowania.

„Pracujemy z firmą Panasonic od wielu lat w duchu partnerstwa i zaufania. Połączenie naszych kompetencji w zakresie technologii L2 to kolejny kamień milowy w partnerstwie, który dowodzi, że najlepszym sposobem na sprostanie dzisiejszym wyzwaniom rynku aparatów nie jest segmentacja, ale pogłębianie możliwości poprzez wspólne tworzenie rozwiązań na przyszłość” - mówi Matthias Harsch, CEO Leica Camera AG.

Czy bezlusterkowe systemy Panasonica i Leiki staną się jednością?

W oficjalnym komunikacie nie ma wielu konkretów. Istotną informacją jest jednak to, że obydwie firmy mają w planach jednoczesne wprowadzania opracowanych rozwiązań na rynek. Czy oznacza to, że systemy bezlusterkowców Leica SL i Lumix S, dzielące mocowanie L-Mount staną się jednym bytem, gdzie poszczególne modele obydwu producentów będą różniły się wyłącznie logiem?

Tego na razie nie wiemy, z pewnością jednak takie podejście pozwoliłoby obydwu firmom lepiej ukierunkować środki przeznaczane na R&D. Sama koalicja jest także kolejnym znakiem czasów, gdzie w obliczu kurczącego się rynku producenci, zwłaszcza ci pozostający w niszy muszą szukać nowych sposobów na utrzymanie się na fali.

Jesteśmy bardzo ciekawi pierwszych owoców wspomnianej współpracy i będziemy Was o nich informować na bieżąco.

Źródło: leica-camera.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
Kiedy w końcu Canon otworzy swój bezusterkowy system na optykę firm zewnętrznych? Jak dowiadujemy się z rozmowy z przedstawicielem firmy, negocjacje z producentami zmierzają już ku...
19
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)