Nie do wiary! Zapis 24 kl./s wraca do aparatów Canona ze średniej półki

3
Maciej Luśtyk
9 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już niebawem rozszerzone możliwości zapisu wideo otrzymają modele EOS RP, EOS 90D, EOS M6 II oraz kompakty G7 X III i G5 X II

Nie wiemy jakie zmiany zaszły w zarządzie Canona, ale zdecydowanie są to zmiany na lepsze. Ostatnie premiery wskazują na istotną zmianę w podejściu do klienta - najnowsze aparaty wreszcie oferują pełnoprawne migawki elektroniczne oraz tryb wykrywania oka, których producent uparcie nie udostępniał przez kilka ostatnich lat czy też wreszcie użyteczne tryby rejestracji filmów 4K.

Teraz producent, który przed dekadą zrewolucjonizował rynek wideo przeprasza się wreszcie z jedną z najbardziej istotnych funkcji, z których pewien czas temu ograbił swoje aparaty. Jeśli sięgniemy pamięcią wstecz, Canon dość swobodnie udostępniał “kinowy” zapis wideo z prędkością 24 kl./s, nawet z niższej półki. Ostatnimi czasy się to jednak zmieniło i wspomniany klatkaż można już było znaleźć jedynie w profesjonalnych body producenta. Pozbawione były go m.in. modele EOS 250D, EOS RP, EOS 90D czy EOS M6 Mark II.

24 kl./s także dla amatorów

O ten fakt pytaliśmy przedstawicieli producenta podczas niedawnych premier, nigdy jednak nie uzyskaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi. Dziś możemy stwierdzić, że prawdopodobnie było to spowodowane chęcią jeszcze większego zdystansowania poszczególnych modeli aparatów i linii Cinema EOS. Ale czy rzeczywiście amator z aparatem filmującym w 24 kl./s mógłby w jakikolwiek sposób zaszkodzić sprzedaży profesjonalnych kamer? Generalnie jedynym skutkiem było to, że aparaty Canona stawały się mniej atrakcyjne pod względem filmowym dla użytkowników, którzy i tak nie mogliby sobie pozwolić na wyższe modele.

Problemu z tym nie miała natomiast konkurencja, co zapewne miało wpływ na dzisiejsze rewelacje. Ale dość już o przyczynach. Nadchodzące aktualizacje firmware’u aparatów Canona będą gratką dla początkujących filmowców, którzy chcieliby dodać swoim materiałom nieco filmowego “feelingu”.

Aktualizacja dla niektórych modeli jeszcze w październiku

Jak czytamy w informacji prasowej producenta, aktualizację wprowadzającą zapis 24p (23,98 kl./s) jeszcze w październiku otrzymają modele Canon EOS 90D oraz Canon EOS RP. W grudniu zostanie udostępniony stosowny firmware dla kompaktów Canon G7 X Mark III oraz G5 X Mark II, natomiast modele EOS M6 Mark II wspomnianą funkcjonalność otrzyma w przyszłym roku.

Więcej informacji odnośnie aktualizacji aparatów Canona znajdziecie pod adresem canon-europe.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Następca modelu X-T100 bierze wszystko co najlepsze z poprzednika i obudowuje to znacznie lepszą, konkurencyjną specyfikacją. Zapowiada się na najciekawszy aparat dla...
12
2
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Czy w dzisiejszych czasach kogokolwiek może zainteresować kamera, która z założenia oferuje niską jakość filmów? Nadzieję na to mają twórcy modelu Fragment 8, który ma...
9
4
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Wszystko co najlepsze z podstawowej wersji modelu M10 i monochromatyczna matryca, która zachwyci fanów czerni i bieli. W dodatku matryca nie byle jaka, bo o...
48
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)