Nie do wiary! Zapis 24 kl./s wraca do aparatów Canona ze średniej półki

3

Autor: Maciej Luśtyk

9 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Już niebawem rozszerzone możliwości zapisu wideo otrzymają modele EOS RP, EOS 90D, EOS M6 II oraz kompakty G7 X III i G5 X II

Nie wiemy jakie zmiany zaszły w zarządzie Canona, ale zdecydowanie są to zmiany na lepsze. Ostatnie premiery wskazują na istotną zmianę w podejściu do klienta - najnowsze aparaty wreszcie oferują pełnoprawne migawki elektroniczne oraz tryb wykrywania oka, których producent uparcie nie udostępniał przez kilka ostatnich lat czy też wreszcie użyteczne tryby rejestracji filmów 4K.

Teraz producent, który przed dekadą zrewolucjonizował rynek wideo przeprasza się wreszcie z jedną z najbardziej istotnych funkcji, z których pewien czas temu ograbił swoje aparaty. Jeśli sięgniemy pamięcią wstecz, Canon dość swobodnie udostępniał “kinowy” zapis wideo z prędkością 24 kl./s, nawet z niższej półki. Ostatnimi czasy się to jednak zmieniło i wspomniany klatkaż można już było znaleźć jedynie w profesjonalnych body producenta. Pozbawione były go m.in. modele EOS 250D, EOS RP, EOS 90D czy EOS M6 Mark II.

24 kl./s także dla amatorów

O ten fakt pytaliśmy przedstawicieli producenta podczas niedawnych premier, nigdy jednak nie uzyskaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi. Dziś możemy stwierdzić, że prawdopodobnie było to spowodowane chęcią jeszcze większego zdystansowania poszczególnych modeli aparatów i linii Cinema EOS. Ale czy rzeczywiście amator z aparatem filmującym w 24 kl./s mógłby w jakikolwiek sposób zaszkodzić sprzedaży profesjonalnych kamer? Generalnie jedynym skutkiem było to, że aparaty Canona stawały się mniej atrakcyjne pod względem filmowym dla użytkowników, którzy i tak nie mogliby sobie pozwolić na wyższe modele.

Problemu z tym nie miała natomiast konkurencja, co zapewne miało wpływ na dzisiejsze rewelacje. Ale dość już o przyczynach. Nadchodzące aktualizacje firmware’u aparatów Canona będą gratką dla początkujących filmowców, którzy chcieliby dodać swoim materiałom nieco filmowego “feelingu”.

Aktualizacja dla niektórych modeli jeszcze w październiku

Jak czytamy w informacji prasowej producenta, aktualizację wprowadzającą zapis 24p (23,98 kl./s) jeszcze w październiku otrzymają modele Canon EOS 90D oraz Canon EOS RP. W grudniu zostanie udostępniony stosowny firmware dla kompaktów Canon G7 X Mark III oraz G5 X Mark II, natomiast modele EOS M6 Mark II wspomnianą funkcjonalność otrzyma w przyszłym roku.

Więcej informacji odnośnie aktualizacji aparatów Canona znajdziecie pod adresem canon-europe.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zaawansowany kompakt Zeissa miał okazać się rewolucją. Czy jednak w 2020 roku aparat z Lightroomem na pokładzie może jeszcze kogoś zachwycić? A zwłaszcza w takiej...
5
0
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)