Zobacz jak powstawał Fujifilm GFX 100 - pierwszy 100-megapikselowy aparat średnioformatowy ze stabilizacją matrycy

1
Maciej Luśtyk
13 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

We wrześniu 2018 Fujifilm zapowiedziało prace nad 100-megapikselowym aparatem systemu GFX. Miesiąc temu poznaliśmy już większą część specyfikacji średnioformatowego monstrum. Zobaczcie jak przebiegała praca inżynierów nad tą wyjątkową konstrukcją.

Wprowadzając na rynek aparat GFX 50S w 2017 roku, Fujifilm przełamało średnioformatową hegemonię firm Phase One i Hasselblad, pokazując jednocześnie, że średni format pod względem szybkości pracy i wygody użytkowania wcale nie musi znacznie odbiegać od przeciętnej lustrzanki czy bezlusterkowca. Idąc za ciosem, firma wprowadziła na rynek także model GFX 50R, który nawiązując do klasycznych konstrukcji pokroju Fujifilm GA645 czy Fujifilm 6x9 udowadnia, że cyfrowy średni format bez większego problemu można zabrać także w teren.

Nowy standard?

Teraz Fujifilm chce namieszać jeszcze bardziej. Już w najbliższych tygodniach do sprzedaży trafi model GFX 100 - pierwszy bezlusterkowy średni format oferujący matrycę o tak dużej rozdzielczości i pierwszy średnioformatowy aparat w ogóle, który oferuje system stabilizacji sensora.

Fujifilm GFX 100 pojawi się na rynku już pod koniec czerwca, w cenie 47 999 zł

Nowy potwór ze stajni Fujifilm imponować ma także wyjątkowo dużym wizjerem, odporną obudową, rozbudowaną ergonomią, autofokusem z detekcją fazy pokrywającym cały obszar matrycy i ogólną szybkością pracy. Wyjątkowo imponująco prezentują się także możliwości trybu filmowego, który umożliwi nam rejestrację materiałów 4K z prędkością 30 kl./s z 10-bitową głębią koloru i próbkowaniem 4:2:2, a do tego oferuje zapis HLG oraz płaski profil obrazu F-Log.

Zajrzyj za kulisy produkcji aparatu

Pod względem specyfikacji i możliwości, nowy GFX na rynku aparatów średnioformatowych wyznacza nowy standard, a do tego jest relatywnie tani. Czego wymagało od producenta przygotowanie tej wyjątkowej konstrukcji? Przed jakimi trudnościami zostali postawieni inżynierzy? I wreszcie, dlaczego w ogóle Fujifilm zdecydowało się na produkcję takiego aparatu?

 

Na te i wiele innych pytań odpowiada pierwsza część dokumentu przygotowanego przez serwis Camera 5D, który odwiedził projektantów, inżynierów i dyrektorów odpowiedzialnych za nowy produkt. Z 17-minutowego materiału dowiadujemy się m.in. na jak długo trwa praca nad aparatem, jak korpus zmieniał swój kształt na przestrzeni lat, jak udało się zaimplementować w body system stabilizacji czy wreszcie dlaczego projektanci zdecydowali się na zastosowanie innej systematyki obsługi niż w dotychczasowych korpusach.

W kolejnej części dokumentu ekipa Cinema 5D odwiedzi fabryki Fujifilm i skupi się na procesie produkcji nowego aparatu.

Więcej ciekawych filmów na temat sprzętu znajdziecie na kanale Cinema5D w serwisie Youtube.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2