Zobacz jak powstawał Fujifilm GFX 100 - pierwszy 100-megapikselowy aparat średnioformatowy ze stabilizacją matrycy

Autor: Maciej Luśtyk

13 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

We wrześniu 2018 Fujifilm zapowiedziało prace nad 100-megapikselowym aparatem systemu GFX. Miesiąc temu poznaliśmy już większą część specyfikacji średnioformatowego monstrum. Zobaczcie jak przebiegała praca inżynierów nad tą wyjątkową konstrukcją.

Wprowadzając na rynek aparat GFX 50S w 2017 roku, Fujifilm przełamało średnioformatową hegemonię firm Phase One i Hasselblad, pokazując jednocześnie, że średni format pod względem szybkości pracy i wygody użytkowania wcale nie musi znacznie odbiegać od przeciętnej lustrzanki czy bezlusterkowca. Idąc za ciosem, firma wprowadziła na rynek także model GFX 50R, który nawiązując do klasycznych konstrukcji pokroju Fujifilm GA645 czy Fujifilm 6x9 udowadnia, że cyfrowy średni format bez większego problemu można zabrać także w teren.

Nowy standard?

Teraz Fujifilm chce namieszać jeszcze bardziej. Już w najbliższych tygodniach do sprzedaży trafi model GFX 100 - pierwszy bezlusterkowy średni format oferujący matrycę o tak dużej rozdzielczości i pierwszy średnioformatowy aparat w ogóle, który oferuje system stabilizacji sensora.

Fujifilm GFX 100 pojawi się na rynku już pod koniec czerwca, w cenie 47 999 zł

Nowy potwór ze stajni Fujifilm imponować ma także wyjątkowo dużym wizjerem, odporną obudową, rozbudowaną ergonomią, autofokusem z detekcją fazy pokrywającym cały obszar matrycy i ogólną szybkością pracy. Wyjątkowo imponująco prezentują się także możliwości trybu filmowego, który umożliwi nam rejestrację materiałów 4K z prędkością 30 kl./s z 10-bitową głębią koloru i próbkowaniem 4:2:2, a do tego oferuje zapis HLG oraz płaski profil obrazu F-Log.

Zajrzyj za kulisy produkcji aparatu

Pod względem specyfikacji i możliwości, nowy GFX na rynku aparatów średnioformatowych wyznacza nowy standard, a do tego jest relatywnie tani. Czego wymagało od producenta przygotowanie tej wyjątkowej konstrukcji? Przed jakimi trudnościami zostali postawieni inżynierzy? I wreszcie, dlaczego w ogóle Fujifilm zdecydowało się na produkcję takiego aparatu?

 

Na te i wiele innych pytań odpowiada pierwsza część dokumentu przygotowanego przez serwis Camera 5D, który odwiedził projektantów, inżynierów i dyrektorów odpowiedzialnych za nowy produkt. Z 17-minutowego materiału dowiadujemy się m.in. na jak długo trwa praca nad aparatem, jak korpus zmieniał swój kształt na przestrzeni lat, jak udało się zaimplementować w body system stabilizacji czy wreszcie dlaczego projektanci zdecydowali się na zastosowanie innej systematyki obsługi niż w dotychczasowych korpusach.

W kolejnej części dokumentu ekipa Cinema 5D odwiedzi fabryki Fujifilm i skupi się na procesie produkcji nowego aparatu.

Więcej ciekawych filmów na temat sprzętu znajdziecie na kanale Cinema5D w serwisie Youtube.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
W sieci huczy od plotek na temat nadchodzącego drona DJI. Wygląda na to, że konsumencki Mavic może namieszać na rynku profesjonalnego wideo.
9
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Przyszły rok zapowiada się fascynująco. Według plotek Fujifilm ma szansę na dobre odmienić to, jak postrzegamy aparaty z segmentu APS-C i jeszcze bardziej zatrzeć...
12
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)