Fujfilm GFX 100 - pierwszy 100-megapikselowy średni format ze stabilizacją, detekcją fazy i filmami 4K. 3 nowe szkła na horyzoncie

Fujfilm GFX 100 - pierwszy 100-megapikselowy średni format ze stabilizacją, detekcją fazy i filmami 4K. 3 nowe szkła na horyzoncie

#Photokina2018 Oprócz modelu GFX 50R, producent zapowiedział dziś także średnioformatowy aparat z matrycą o rozdzielczości 102 Mp, który jako pierwszy na rynku oferować ma system stabilizacji sensora i pełne pokrycie kadru pikselami detekcji fazy. Oprócz tego, już niedługą pojawią się 3 nowe ciekawe szkła.

Jeśli chodzi o segment aparatów średnioformatowych, Fujifilm nie zwalnia kroku i zapowiada model GFX 100, który konkurować ma z najdoskonalszymi obecnie konstrukcjami na rynku. Jego sercem będzie 102-megapikselowa matryca o rozmiarze 43.8 mm x 32.9 mm, na której całej powierzchni znajdziemy piksele detekcji fazy, co umożliwić ma wygodne wykorzystywanie systemów śledzenia autofokusu i wyznaczać nowe standardy na rynku.

Pierwszy średni format ze stabilizacją matrycy

Choć w świecie średniego formatu znajdziemy już matryce o wyższych rozdzielczościach i większych formatach, ta ma być póki co jedyną oferującą system stabilizacji, dzięki któremu możliwe ma być wykonywanie nieporuszonych zdjęć z ręki nawet przy dłuższych czasach. Do tego aparat będzie pozwalał na rejestrację filmów w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s i oferować ma bardziej rozbudowane funkcje filmowe od modelu GFX 50S i 50R.

Przy tym wszystkim, korpus zachować ma rozmiary profesjonalnej lustrzanki i będzie wyposażony w pionowy grip, który ułatwić ma wykonywanie portretów i pracę z dużymi teleobiektywami. Patrząc na zdjęcia, wygląda też na to, że w tym wypadku Fujifilm zrezygnowało ze swojej “analogowej” ergonomii na rzecz sterowania parametrami pokrętłami funkcyjnymi pod kciukiem i palcem wskazującym.

Jak na razie nie wiemy, kiedy i w jakiej cenie aparat pojawi się na rynku, możemy się jednak spodziewać, że stanie się to w 2019 roku.

3 nowe obiektywy systemu GF

Oprócz 100-megapikselowego aparatu, Fujfilm przedstawiło także plany produkcji średnioformatowych obiektywów na najbliższe lata. W 2019 roku zobaczyć mamy modele GF 50 mm f/3.5 R LM WR (ekwiwalent 40 mm dla pełnej klatki) oraz GF 100-200 mm f/5.6 R LM OIS WR (ekwiwalent 79-158 mm dla pełnej klatki), natomiast w roku 2020 pojawić ma się szkło GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR (ekwiwalent 25-221 mm dla pełnej klatki).

Więcej informacji o aparatach Fujifilm znajdziecie pod adresem fujifilm.eu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2