Canon XC10 - kamera 4K z funkcją fotografowania

0

Autor: Maciej Luśtyk

8 Kwiecień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Producent zaprezentował dziś nową, kompaktową kamerę umożliwiającą nagrywanie materiału w jakości 4K, a także wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 12 MP. Urządzenie skierowane jest do początkujących operatorów i wyposażono je w funkcje znane z serii Cinema EOS.

Kamera Canon XC10 łączy jakośc oferowaną przez profesjonalne urządzenia z łatwością obsługi charakterystyczną dla kamer kompaktowych. Wyposażono ją w 1-calową matrycę CMOS wspieraną przez procesor obracu DIGIC DV5, co zapewno wysoką prędkość rejestrowania obrazu 4K. Urządzenie nagrywa w rozdzielczości 4K UHDTV (3840 x 2160) na karty CFast 2.0 z prędkością do 305Mb/s, lub Full HD (1920 x 1080) z prędkością do 50Mb/s na karty SD z samplingiem kolorów 4:2:2, aby zapewnić najwyższą rozdzielczość obrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Urządzenie pozwala na pracę w zakresie czułości ISO 100-20 000 i oferuje 12-stopniowy szeroki zakres dynamiczny, dzięki czemu dobrze sprawdzi się trudnych warunkach oświetleniowych. Kamera została wyposażona w zaawansowany system stabilizacji obrazu, obiektyw zoom o ekwiwalencie 24-240 mm i świetle f/2.8-5.6 oraz odchylany, dotykowy ekran LCD oferujący 100% pokrycia kadru. Canon XC10 wyposażono także w regulowany uchwyt i ergonomiczny układ przycisków oferujący szybki dostęp do większości funkcji.

Urządzenie posiada także funkcje filmowe skierowane do profesjonalistów. Nowy kodek XF-AVC H.264 wspiera nagrywanie w jakości 4K i Full HD, co ułatwia integrację ze standardowymi dla branży systemami edycji nieliniowej. Funkcja Canon Log Gamma daje ogromne możliwości edycji w procesie postprodukcji i ułatwia przetwarzanie materiału nagranego różnymi kamerami serii Cinema EOS. Dodatkowo kamera daje możliwość rejestrowania materiału w przyspieszonym i zwolnionym tempie, a także pozwala na nagrywanie materiału z interwałem czasowym.

Ponadto kamera pozwala na robienie zdjęć w jakości 12 MP i została wyposażona w moduł Wi-fi, co pozwoli na zdalne sterowanie urządzeniem z poziomu smartfona, tabletu lub przeglądarki internetowej.

Aparat ma pojawić się w sprzedaży w czerwcu, w cenie około 1600 funtów. Polskiej ceny na razie nie znamy. Więcej informacji o kamerze znajdziemy na stronie canon.pl.

Informacja prasowa:

Warszawa, 8 kwietnia 2015 r. – Canon zaprezentował XC10 – niewielką i lekką kamerę z funkcją fotografowania, która daje możliwość nagrywania w jakości 4K. Model ten skierowany jest do początkujących operatorów i użytkowników, którzy chcą stale rozwijać swoje umiejętności. Kamera została wyposażona w funkcje znane już z serii Cinema EOS. Oferuje niezwykłą wszechstronność rejestrowania obrazu, a dzięki niewielkim rozmiarom sprawdza się w pracy niezależnych operatorów oraz jako dodatkowa kamera na planie większych produkcji filmowych.

Nagrywanie 4K

Kamera XC10 łączy najwyższą jakość obrazu, znaną z profesjonalnych urządzeń z elastycznością i łatwością obsługi, które charakterystyczne są dla kompaktowych kamer. Zaawansowany system przetwarzania obrazu wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną 1-calową matrycę CMOS i nowy procesor DIGIC DV5, co zapewnia wysoką prędkość oraz jakość rejestrowania obrazu 4K z szerokim zakresem bitrate ze zmienną szybkością transmisji danych.

Canon XC10 z łatwością dopasuje się do środowisk produkcyjnych, w których wykorzystywane są rozwiązania z serii Cinema EOS. Nowa kamera nagrywa obraz w rozdzielczości 4K w standardzie UHDTV (3840 x 2160) na karty CFast 2.0™1 z prędkością do 305Mb/s, lub Full HD (1920 x 1080) z prędkością do 50Mb/s na karty SD z samplingiem kolorów 4:2:2, aby zapewnić najwyższą rozdzielczość obrazu.

Podobnie jak wszystkie produkty z serii Cinema EOS, kamera XC10 oferuje doskonałą reprodukcję kolorów. Szeroki zakres czułości ISO do 20 000 zapewnia doskonałe efekty w słabych warunkach oświetleniowych. Kamera posiada także 12-stopniowy szeroki zakres dynamiczny (WDR; Wide Dynamic Range) dla uchwycenia wyraźnych szczegółów zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach.

Canon XC10 zapewnia swobodę rejestrowania zróżnicowanych ujęć w najwyższej jakości 4K z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego obiektywu z 10-krotnym zoomem optycznym, który został wyposażony w najwyższej klasy technologię stabilizacji obrazu Canon. Zakres ogniskowych 27,3-273mm (odpowiednik 35mm w trybie wideo) pozwala swobodnie przechodzić między dalekimi i bliskimi ujęciami podczas nagrywania. Kamera umożliwia rejestrowanie filmów, fotografowanie w wysokiej rozdzielczości 12 MP, ale pozwala również na zapis pojedynczych kadrów z filmów 4K (8,29 MP).

Nowy design, większy komfort pracy

Jako zaawansowana, kompaktowa kamera Canon XC10 wyróżnia się całkowicie nową konstrukcją. Użytkownik natychmiast odnajdzie ruchomy uchwyt, który może dopasować do własnych preferencji. Pod ręką dostępne są także ustawienia, takie jak zbliżenie i pierścień regulacji ostrości. Kamera została wyposażona w 7,66-centymetrowy odchylany ekran dotykowy LCD, który zapewnia 100% pokrycia kadru i daje łatwy dostęp do menu, dzięki krzyżowemu układowi przycisków. Z kolei dołączony wizjer optyczny, który jest dopasowany do ekranu LCD pozwala fotografować w sposób bardziej klasyczny.

Rozbudowane możliwości, profesjonalne środowisko pracy

Dzięki zaawansowanym kodekom i trybom nagrywania profesjonalni operatorzy mogą zintegrować kamerę z istniejącym środowiskiem pracy. Nowy kodek XF-AVC H.264 wspiera nagrywanie w jakości 4K i Full HD, co ułatwia integrację ze standardowymi dla branży systemami edycji nieliniowej. Funkcja Canon Log Gamma daje ogromne możliwości edycji w procesie postprodukcji i ułatwia przetwarzanie materiału nagranego różnymi kamerami serii Cinema EOS. Co więcej, wideo zarejestrowane w rozdzielczości 4K można przekonwertować na Full HD, aby otrzymać wysokiej jakości produkt końcowy i tym samym zyskać większą swobodę w procesie edycji.
XC10 daje możliwość wyboru między przyspieszonym i zwolnionym trybem rejestrowania (do 1200x dla trybu szybkiego w jakości 4K/Full HD oraz do 1/4x dla trybu zwolnionego w HD) i pozwala na nagrywanie interwałowe, co otwiera nowe możliwości w zakresie tworzenia zdjęć.
Kamera XC10 obsługuje łączność Wi-Fi, co pozwala zdalne sterować najważniejszymi funkcjami za pośrednictwem przeglądarki internetowej, smartfona lub tabletu. Dzięki temu, model ten stanowi idealne uzupełnienie wyposażenia użytkownika systemu Cinema EOS.

XC10 – kluczowe cechy:

- Wideo 4K i zdjęcia 12MP dostępne za pośrednictwem jednego urządzenia.
- Pliki XF-AVC o dużej szybkości transmisji danych, doskonałe do postprodukcji.
- Łatwa integracja z istniejącym środowiskiem pracy.
- Nagrywanie w przyspieszonym i zwolnionym tempie.
- Wbudowane Wi-Fi; kontrola przez przeglądarkę i urządzenia mobilne.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R3 oficjalnie zapowiedziany - co wiemy o profesjonalnym bezlusterkowcu?
Canon EOS R3 oficjalnie zapowiedziany - co wiemy o profesjonalnym bezlusterkowcu?
Producent oficjalnie zapowiedział premierę najbardziej zaawansowanego korpusu systemu Canon RF. Co ciekawe aparat nie jest pozycjonowany jako bezpośredni następca...
19
3
Moza Moin Camera - niedrogi, kieszonkowy gimbal z kamerą 4K
Moza Moin Camera - niedrogi, kieszonkowy gimbal z kamerą 4K
Moza przyszykowała własną odpowiedź na kamerkę DJI Pocket 2, która w założeniu stać ma się idealnym rozwiązaniem do filmowego i fotograficznego utrwalania codziennych...
11
0
Tak będzie wyglądał Canon EOS R3 - premiera profesjonalnego korpusu już niebawem
Tak będzie wyglądał Canon EOS R3 - premiera profesjonalnego korpusu już niebawem
Do sieci wyciekła pierwsza grafika ukazująca nowy topowy bezlusterkowiec z linii Canon EOS R.
34
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)