Wacom Cintiq 12WX - dla fotografa?

0

Autor: Marta Majewska

17 Listopad 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Wacom zaprezentował nowy 12-calowy tablet, promowany przez producenta jako idealne narzędzie do pracy przy obróbce zdjęć. Model Cintiq 12WX to połączenie wygody i przystępnej ceny przenośnych tabletów piórkowych serii Intuos, z profesjonalną funkcjonalnością linii Cintiq.

Dotychczas w ofercie japońskiego producenta tabletów obecny był profesjonalny Cintiq 21UX i mniej profesjonalna linia Intuos. Cintiq 21UX był jednak zbyt drogim (ok. 10 000 zł) i - ze względu na swój duży rozmiar - niezbyt mobilnym rozwiązaniem. Fotografowie obrabiający swoje zdjęcia zainwestowali już wcześniej wystarczająco dużo w dobry monitor i narzędzia do jego kalibracji, a także w samo oprogramowanie, żeby zdecydować się na kolejny, pokaźny wydatek. Pojawienie się modelu Wacom Cintiq 12WX ma to zmienić.

Wacom Cintiq 12 WX - 12 calowy ekran

Zacznijmy od flagowej cechy - mobilności urządzenia. Ekran ma przekątną 12 cali, a całe urządzenie - wymiary 40x27cm, grubość 1,7 cm i wagę 2 kg. Jeden, długi kabel łączący tablet z komputerem i zasilaniem, pozwala na dużą swobodę ruchu. Z tabletem można pracować w wielu różnych położeniach (na płasko lub pod kątem, dzięki regulowanemu oparciu). 24-bitowa głębia koloru i 170 stopniowy zakres widzenia obrazu - to cechy samego wyświetlacza. W chwili zakupu monitor jest w pełni sprofilowany, ale można go kalibrować do własnych potrzeb za pomocą większości narzędzi dostępnych na rynku. Model Cintiq 12WX pojawi się w sprzedaży na polskim rynku jeszcze w listopadzie 2007 roku w cenie 4699 zł.

Wacom Cintiq 12WX - możliwość pracy w różnych położeniach i kompektowe rozmiary

Jak twierdzą przedstawiciele Wacoma, nowy produkt kierowany jest nie tylko do profesjonalistów i entuzjastów cyfrowej obróbki obrazu - zarówno grafików, rysowników, jak i fotografów. I to właśnie na przykładzie obróbki zdjęć, zaprezentowano nowe urządzenie na spotkaniu prasowym. Praca na dwóch wyświetlaczach - monitorze i tablecie - z możliwością dowolnego przenoszenia okienek między wyświetlaczami, np. pracą nad szczegółami na tablecie i jednoczesnym podglądzie całego obrazu lub jego nieobrobionej wersji na monitorze - jest dość wygodnym rozwiązaniem. Wacom podkreśla, że firmie zależy właśnie na przekonaniu fotografów do używania tabletów podczas obróbki zdjęć. W tym celu zaplanowano szereg spotkań i warsztatów, które mają prezentować możliwości tych urządzeń fotografom.

Wacom Cintiq 12WX - możliwość wygodnej obróbki zdjęć na monitorze i tablecie

Poniżej prezentujemy informację prasową producenta.

Wacom prezentuje nowy Cintiq 12WX

Niewielkie, lekkie i wszechstronne urządzenie pozwalające rysować bezpośrednio na ekranie
Wacom przedstawia dziś Cintiq 12WX - pierwszy hybrydowy produkt łączący zalety interaktywnych ekranów piórkowych Cintiq z niewielkimi rozmiarami tradycyjnych tabletów piórkowych Intuos3. Obudowa tabletu Cintiq 12WX ma rozmiary [405 x 270 x 17 mm] porównywalne z modelem Intuos3 A5 Wide. Łączy ona zaawansowane funkcje i wysoką jakość charakterystyczną dla Cintiq 21UX i serii Intuos3 z możliwością szkicowania, malowania i rysowania bezpośrednio na powierzchni wysokiej jakości monitora o przekątnej 12,1". Nowy tablet Cintiq 21WX przeznaczony jest dla osób zajmujących się twórczą obróbką obrazów zapisanych pod postacią cyfrową, na przykład - do retuszowania, składu końcowego, tworzenia storyboardów i zmian kompozycji.
Główną zaletą niewielkiego i atrakcyjnie zaprojektowanego tabletu Cintiq 12WX jest możliwość jego łatwego przenoszenia. Dzięki niewielkim rozmiarom i ciężarowi 2000g to ergonomiczne urządzenie można doskonale zintegrować z istniejącym miejscem pracy - tak w biurze, jak i w podróży. Niewielka grubość specjalnie zaprojektowanego wyświetlacza pozwala na wygodną obsługę tabletu. Łącząc niewielkie rozmiary i wszechstronność tradycyjnych tabletów piórkowych z możliwościami interaktywnych ekranów piórkowych Cintiq 12WX pozwala na osiągnięcie doskonałej koordynacji ręki i oka. Tak jak za pomocą modelu Cintiq 21UX - użytkownicy mogą pracować za pomocą wrażliwego na siłę nacisku pióra bezpośrednio na powierzchni wysokiej jakości monitora o rozdzielczości WXGA [1280x800 pikseli ] z 24-bitową głębią koloru, którego obraz widoczny jest w zakresie 170°.

Wacom Cintiq 12WX - z regulowanym stojakiej

{ITL|Tablet Cintiq 12WX dostarczany jest razem z wygodnym stojakiem, który można regulować w szerokim zakresie i w pełni zintegrować z obudową modelu Cintiq. Jest on zoptymalizowany pod kątem pracy z tabletem w trzech pozycjach: w odchyleniu pod kątem 25° i 65° [ułatwia oglądanie i ocenę] a także - na płasko, równolegle do powierzchni biurka. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, tablet Cintiq 12WX może być stosowany jak tradycyjny szkicownik - zapisane w postaci cyfrowej pomysły mogą być natychmiast poddane do wspólnych dyskusji. Leżący płasko na biurku tablet może być obracany wokół osi, co umożliwia znalezienie najbardziej ergonomicznej pozycji dłoni.

Komputerowe środowisko pracy tabletu Cintiq 12WX można zaaranżować na wiele sposobów. Może być on podstawowym monitorem albo częścią zestawu składającego się z kilku monitorów. W takim zestawie - Cintiq 12WX jest doskonałym drugim lub trzecim monitorem dla użytkowników, którzy pracują z ich wykorzystaniem. Można korzystać zarówno ze stacji roboczej z olbrzymim monitorem, jak i z komputera przenośnego - dzięki temu zalety interaktywnego ekranu piórkowego dostępne są w klasycznym scenariuszu roboczym i bez problemu integruje się on z istniejącymi sposobami pracy. Nowa funkcja Display Toggle [przełączanie wyświetlaczy] jest przydatna zwłaszcza dla osób, które korzystają z tabletu Cintiq 12WX w środowisku składającym się z wielu monitorów. Pozwala ona na łatwą zmianę między kolejnymi oglądanymi ekranami oraz zwiększenie kontroli kolejnych monitorów za pomocą pióra. ]

Wacom Cintiq 12WX

{ITL|Tablet Cintiq 12 WX oferuje funkcjonalność znaną z modeli Cintiq 21UX i Intuos3, zastosowano tu bowiem klawisze ExpressKeys oraz pasek Touch Strip. Znaczenie składających się z pięciu pól klawiszy ExpressKeys można dowolnie programować. Fabrycznie skonfigurowane jako najczęściej stosowane CTRL, ALT, SHIFT i SPACE mogą być również używane do aktywacji funkcji - na przykład Display Toggle. Pasek Touch Strip może być wykorzystywany do zmiany powiększenia obrazu i jego przesuwania w wielu aplikacjach.

Ergonomicznie zaprojektowane pióro nie wymagające zasilania bateryjnego i stosowania połączeń za pomocą kabli umożliwia precyzyjna pracę dzięki rozdzielczości 5080 lpi [linii/cal] oraz rozpoznawaniu 1024 stopni nacisku - tak na poziomie rysowania jak i wymazywania. Rozpoznawany jest również, w zakresie 60 stopni, kąt nachylenia pióra - pozwala to na naturalne odwzorowanie ruchów narzędzi podczas malowania, rysowania i wymazywania. Cintiq 12WX obsługuje wszystkie akcesoria systemu Intuos3. Co więcej - funkcja rozpoznawania indywidualnego kodu narzędzi Tool ID pozwala w odpowiednich aplikacjach rozpoznać narzędzia i ich indywidualne ustawienia w chwili rozpoczęcia pracy.

W chwili zakupu monitor jest w pełni sprofilowany. Dokładna kalibracja jest możliwa za pomocą większości urządzeń obecnych na rynku, takich jak na przykład Datacolor, X-Rite i basicolor. Wygodę pracy zwiększa możliwość połączenia z komputerem za pomocą łącza VGA lub DVI-I.

Dołączone oprogramowanie

Tablet Cintiq 12WX dostarczany jest w zestawie z programem Corel Painter Essentials - specjalną edycją programu Corel Painter, popularnej aplikacji służącej do naturalnego malowania i rysowania.

Dostępność i cena

Nowy Cintiq 12WX będzie dostępny w Polsce w listopadzie 2007 roku w cenie

4699 PLN brutto.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
 Irix Essential Filter Set - komplet filtrów kołowych do Twojego obiektywu teraz taniej w zestawie
Irix Essential Filter Set - komplet filtrów kołowych do Twojego obiektywu teraz taniej w zestawie
Zestawy Irix Essential Filter Set składające się z filtru UV, polaryzacyjnego i szarego dostępne są w atrakcyjnej promocji, dzięki której można zaoszczędzić nawet do 100 zł. Niższa cena tylko do...
0
0
Mirfak - niedrogie mikrofony do filmowania, podcastów i streamingu. Zniżka dla czytelników Fotopolis
Mirfak - niedrogie mikrofony do filmowania, podcastów i streamingu. Zniżka dla czytelników Fotopolis
Mirfak oferuje przystępne cenowo mikrofony do różnych zastosowań. W ofercie znajdziecie zaawansowane mikrofony typu shotgun, rejestratory pojemnościowe na USB oraz...
9
1
Zaawansowany Bar RGB 25 i Ring 10W do smartfona - Fomei prezentuje nowe lampy LED
Zaawansowany Bar RGB 25 i Ring 10W do smartfona - Fomei prezentuje nowe lampy LED
Fomei wprowadza do sprzedaży zaawansowaną, podłużną lampę LED Bar RGB 25, która jest sterowana bezprzewodowo, oraz budżetową lampę pierścieniową LED Ring 10W do rejestracji wideo w domu
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)